Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je sporočila, da Evropska komisija predlaga začasno prepoved vseh nenujnih potovanj v EU za obdobje 30 dni oziroma do preklica. Prepoved ne velja za osebe s stalnim prebivališčem v Evropski uniji, družinske člane državljanov članic EU, diplomate in nujno potrebno zdravstveno osebje.
O tem je EU danes obvestila partnerje v G7, je še izpostavila predsednica komisije na novinarski konferenci, ki sta jo imela skupaj s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom po videokonferenci skupine G7.
Še v petek je von der Leynova sicer izpostavila, da splošne prepovedi potovanj po oceni Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) niso najučinkovitejši ukrep, saj imajo močne socialne in gospodarske posledice ter povzročajo motnje za življenje ljudi in čezmejno poslovanje.
Predsednik vlade Janez Janša je že zjutraj na Twitterju zapisal, da je po pogovoru s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen prejel "dobre novice". Evropska unija naj bi tako po njegovih informacijah zapirala svoje zunanje meje, razen meja s Švico, Veliko Britanijo, Islandijo in Norveško.
Kasneje je vlada na spletni strani potrdila, da je Janša danes po telefonu govoril s predsednico von der Leynovo o načrtovanih ukrepih Evropske unije - ta naj bi načrtovala zaprtje zunanjih meja EU, razen s Švico, Islandijo, Norveško in Veliko Britanijo.
Evropska unija ob tem pripravlja smernice za sprostitev tovornega prometa na notranjih mejah in usklajuje predlog izjem ob zapori notranjih meja za osebni promet.
EU uvaja tudi prepoved izvoza zunaj EU za ključno medicinsko in zaščitno opremo ter druga sredstva, potrebna za boj proti epidemiji koronavirusa.
"Zaščititi moramo naše zdravstvene delavce, ki so na prvi bojni liniji obrambe proti koronavirusu. Zaščititi jih moramo z maskami, rokavicami, zaščitnimi oblačili," je danes v videonagovoru dejala von der Leynova.
Komisija izvoz iz držav EU v države izven Unije omejuje, ker obstoječe zaloge in trenutna raven proizvodnje v Uniji kljub pozivom k povečanju ne bodo zadostovale za zadovoljitev povpraševanja v EU. Kot je navedla komisija, je trenutno proizvodnja zaščitne opreme skoncentrirana v omejenem številu držav članic, zlasti na Češkem, v Franciji, Nemčiji in na Poljskem.
"Povpraševanje po zdravstveni zaščitni opremi je močno naraslo in pričakovati je, da se bo močno povečevalo, pri čemer bi lahko prišlo do pomanjkanja v več državah članicah, zlasti primanjkuje zaščitnih mask za usta. Trenutno potekajo prizadevanja za povečanje proizvodnih zmogljivosti," so navedli v komisiji.
KOMENTARJI (192)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.