Potem ko so 6. septembra v ZDA začasno prekinili preizkušanje cepiva proti covidu-19 (gre za standardni postopek, pri katerem med prekinitvijo testiranja neodvisna komisija oceni in pregleda vse podatke), je ameriška zvezna uprava za hrano in zdravila FDA odobrila, da se testiranje cepiva lahko nadaljuje.
Profesor Andrew Pollard iz ekipe, ki razvija cepivo na univerzi v Oxfordu, je ob tem dejal, da ga zelo veseli, da je "FDA enako zaključila kot ostale tovrstne komisije po svetu". Kot je še dodal, bo to njihovemu "partnerju Astrazeneci omogočilo, da začne preizkušati cepivo pri nadaljnjih 30.000 prostovoljcih". Po njegovih besedah se bodo še naprej držali vseh "strogih varnostnih postopkov", po drugi strani pa bodo naredili vse, kar je v njihovi moči, da bo cepivo čimprej na voljo ljudem po vsem svetu, "ki jih želimo zaščititi pred tem strašnim virusom".
Do zdaj je bilo po svetu cepljenih že več kot 20.000 prostovoljcev, še poročajo tuji mediji. Nekaj običajnega je, da se pri tako množičnem testiranju kateri od prostovoljcev po cepljenju slabo počuti, je pa treba vsak primer natančno preučiti, da se res zagotovi ustrezna ocena varnosti cepiva, še sporočajo z oxfordske univerze.
Tudi pri podjetju Johnson & Johnson nadaljujejo testiranje
Na težavo in začasno prekinitev testiranja cepiva so sredi oktobra naleteli tudi pri farmacevtskem podjetju Johnson & Johnson, saj so pri enem od testiranih ugotovili "nepojasnjeno bolezen". A tudi tam zdaj že nadaljujejo preizkušanje cepiva, saj, kot so zapisali, "po skrbnem pregledu dogodkov ni dokaza, da bi bilo cepivo povzročitelj dogodka".
V sklopu tretje faze kliničnega testiranja je podjetje začelo zbirati prostovoljce v drugi polovici septembra. Cilj je bil, da vključijo do 60.000 bolnikov, med drugim iz ZDA, Argentine, Brazilije, Kolumbije in Južne Afrike.
"Do marca ali aprila bomo lahko cepili vsakega, ki bo to želel"
Medtem je Paul Mango iz ameriškega ministrstva za zdravje in socialne zadeve dejal, da pričakuje, da bo imela država na voljo dovolj odmerkov za cepljenje "najranljivejših" Američanov že pred koncem letošnjega leta.
"Verjamemo, da bomo do konca januarja lahko cepili celotno starejšo populacijo," je dejal Mango in še, da naj bi do marca ali aprila lahko cepili "vsakega Američana, ki se bo želel cepiti".
V ZDA so sicer v soboto že drugi dan zapored potrdili največje število novih okužb z novim koronavirusom v enem dnevu, in sicer 88.973. Po podatkih univerze Johnsa Hopkinsa je največ novih okužb na severu in srednjem zahodu, naraščanje števila okuženih zaznavajo v 35 zveznih državah. Do zdaj je v ZDA za covidom-19 umrlo 224.751 ljudi, samo v soboto 906.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.