Podjetje Pestrid je na družbenih omrežjih objavilo fotografijo iz naselja Bilje blizu Osijeka, iz katere je razvidno, kako je roj komarjev popolnoma prekril prste mimoidočega. S takšnimi prizori se dnevno srečujejo prebivalci okoliških krajev. Fotograf Mario Romulić je za hrvaški portal Index povedal, da je življenje zaradi komarjev nevzdržno. Spominja se lanskega leta, ko je bilo najhuje do zdaj.
Boji se, da bi se letos situacija ponovila. Zaradi rojev komarjev ni mogoče zapustiti hiše, pravi."Ko gre nekdo ven, takoj pridejo komarji. Priletijo ti v usta. Kar je najhuje, ne moreš biti ne zunaj ne notri, ker pridejo tudi v hišo. Uničujejo kakovost življenja," je dodal. Po njegovih besedah so komarji že zdavnaj postali 'imuni' na škropljenje, pristojni pa s tem le 'zastrupljajo' prebivalce.
"Komarji prenašajo parazite in razne bolezni. So velik zdravstveni problem. Odgovorni ne razumejo, da nas zastrupljajo," meni Romulić. Kot je poudaril, strupi ubijajo kačje pastirje in ptice, ki se prehranjujejo s komarji. "Ni mi jasno, kako lahko nekdo dovoli, da ljudje in živali tako trpijo. Psi so polni komarjev, ne vidi se jim več barva dlake," je za Index dejal fotograf.
Romulić še pove, da se zaveda, da živijo ob močvirju in da bodo komarji tam vedno prisotni, a bi morali biti pristojni po njegovem mnenju učinkovitejši pri zatiranju teh žuželk. Kot primer dobre prakse je navedel Novi Sad, ki leži ob Donavi, a s komarji tam nimajo večjih težav.
Trenutne razmere na področju hrvaške Baranje so sicer idealne za razmnoževanje komarjev. Fotograf meni, da se bodo razmere še zaostrile zaradi visokih vodostajev in napovedanih novih padavin. "Od turizma ne bo nič, nihče ne bo prišel sem, da bi ga komarji pojedli," je oster.
Komarji prenašalci bolezni
Za zatiranje komarjev na območju Osješko-baranjske županije je pristojen Zavod Osijek, ki ves čas spremlja in analizira razmere. Kot poudarjajo, je nemogoče izkoreniniti komarje, lahko pa njihovo populacijo obdržijo pod nadzorom. Kot so povedali za Index, lahko tudi prebivalci sami vplivajo na zmanjšanje števila komarjev, s tem pa tudi preprečijo širjenje bolezni, ki jih te žuželke prenašajo.
"Trenutno je najštevilčnejša vrsta komarjev, ki na srečo ni tako pomembna prenašalka nalezljivih bolezni. Letos še nimamo primerov obolenj zaradi pikov komarjev," so dodali. Mesto Osijek bo sicer letos prvič izvajalo škropljenje tudi na območju sosednjih občin, iz katerih komarji prihajajo v mesto.
Na Hrvaškem najbolj razširjen tigrasti komar
V preteklosti so bila habitata invazivnih vrst komarjev le tropska in subtropska območja, zaradi podnebnih sprememb pa so se razširili tudi v Evropo. Analiza hrvaškega Zavoda za javno zdravstvo je pokazala, da je tigrasti komar razširjen po vsej državi.
Z njihovim prihodom se je pojavila tudi nevarnost nekaterih bolezni. Tigrasti komarji so sicer zelo prilagodljivi in agresivni, sposobni pa so preživeti tudi v hladnejšem delu leta. Najučinkovitejši način zatiranja tigrastega komarja je uničevanje habitatov, v katerih se lahko razvijejo ličinke.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.