Po podatkih ukrajinske vlade naj bi bilo od začetka spopadov v Rusijo ali na območja pod ruskim nadzorom premeščenih več kot 16.000 otrok. Preiskovalci ZN trdijo, da je to vojni zločin.
Rusi pa ravno nasprotno. "Želeli smo jim prihraniti nevarnosti, ki bi jih lahko predstavljale vojaške operacije," je po poročanju ruske državne tiskovne agencije Tass dejal Vasilij Nebenzija, stalni predstavnik Rusije pri ZN.
Vsesplošna mednarodna obsodba Rusije zaradi prisilnih deportacij otrok Nebenzije ni pustila ravnodušnega. Dejal je, da gre za absolutno pretiravanje. "Ko bodo pogoji varni za njihovo vrnitev, se bodo vrnili," je zatrdil.
Otroci so nastanjeni v taboriščih po vsej Rusiji
Humanitarni raziskovalni laboratorij (HRL) Fakultete za javno zdravje Yale je preverjal 6000 ukrajinskih otrok, ki jih je pridržala ruska vlada. Poročilo, ki so ga izdali, pa navaja, da je po Rusiji razkropljenih 43 taborišč. "11 od teh taborišč je oddaljenih več kot 500 kilometrov od ukrajinske meje z Rusijo, vključno z dvema taboriščema v Sibiriji in enim na ruskem Daljnem vzhodu."
Otroci naj bi bili izpostavljeni slabemu ravnanju, prisiljeni naj bi bili nositi umazana oblačila, nekateri so se upirali, njihovi "novi starši" pa naj bi nanje kričali. Poročilo še navaja, da mlajši otroci ne bodo več mogli stopiti v kontakt s svojimi družinami. Otroci so komisiji ZN povedali, da nekateri s posebnimi potrebami niso bili deležni ustrezne oskrbe in zdravil.
"V nekaterih primerih gre za posvojitve, v drugih za programe poletnih taborov, kjer naj bi se otroci vrnili domov, a se niso," navaja poročilo. "V nekaterih primerih gre za taborišča za prevzgojo."
'Gre za kršitev mednarodnega prava'
Nezakonita deportacija otrok z zasedenih območij v Ukrajini je sprožila, da je Mednarodno kazensko sodišče izdalo nalog za prijetje ruskega predsednika Vladimirja Putina. Kremelj je nalog za prijetje ostro obsodil, njegov tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov pa ga je označil za "nezaslišanega in nesprejemljivega". Rusija sicer ne priznava pristojnosti sodišča.
Preiskovalna komisija ZN je marca ugotovila, da obstajajo dokazi o nezakonitem premeščanju več sto ukrajinskih otrok v Rusijo. V poročilu je navedeno, da Rusija namešča ukrajinske otroke v rejniške družine, v katerih bi lahko ukrajinski otroci ostali za vedno.
Prisilne deportacije ukrajinskih otrok "kršijo mednarodno humanitarno pravo in predstavljajo vojni zločin", ugotavlja poročilo. Moskva bi torej po navedbah ZN lahko bila poleg "posilstev, umorov in mučenja odgovorna še za hujše zločine proti človeštvu".