V Parizu je policija zaradi epidemije covida-19 prepovedala proteste, vendar to ni odgnalo protestnikov. Številni so imeli na sebi zaščitne maske, v rokah pa so držali protirasistične slogane in napis Black Lives Matter (Življenja temnopoltih so pomembna).
V Franciji je sicer še vedno prepovedano zbiranje več kot deset ljudi, a protestniki so se med drugim zbrali tudi na ulicah Lyona, Lilla in Rennesa.
Smrt Georgea Floyda v ZDA je v Franciji spomnila na sumljivo smrt Adama Traoreja. Sin migranta iz Malija je pred štirimi leti umrl v priporu v predmestju Pariza in postal simbol policijskega nasilja v Franciji. Sprožili so več preiskav vzroka smrti, med drugim je izvedenec, ki je delal za družino umrlega, ugotovil, da je umrl zaradi zadušitve, ki jo je povzročil zunanji dejavnik. Policija to zavrača.
Kot je znano, je incident v ZDA sprožil solidarnostne proteste po celem svetu. Med drugim se je več tisoč protestnikov danes spet zbralo v središču Berlina ter drugih nemških mestih. Berlinska policija je protestnike, ki se zbirajo na osrednjem Aleksandrovem trgu, prek Twitterja pozvala, naj več ne prihajajo na trg, saj je bil ta po njeni oceni 45 minut po začetku protirasističnih demonstracij natrpan. Protestnike so pozvali tudi, naj upoštevajo priporočeno medsebojno razdaljo in nosijo zaščitne maske.
Protesti danes potekajo tudi v Londonu in Amsterdamu, pripravili so jih tudi v avstrijskih deželah Tirolska in Predarlsko. V Innsbrucku se je po podatkih policije zbralo približno 4000 protestnikov, v Bregenzu pa na začetku demonstracij nekaj sto. Protesti v obeh mestih so po navedbah policije potekali mirno.
Na Dunaju so protesti proti rasizmu potekali že v četrtek in petek. V četrtek se je v avstrijski prestolnici zbralo približno 50.000 oseb. V petek so se protestniki, bilo jih je okoli 8500, zbrali pred ameriškim veleposlaništvom na Dunaju.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.