Kitajski voditelj je Ganga na položaj imenoval decembra lani, zdaj pa so ga brez razlogov odstranili. "Najvišji kitajski zakonodajni organ je izglasoval imenovanje Yija za zunanjega ministra," je sporočila državna tiskovna agencija Xinhua. "Qi Gang je bil odstranjen s položaja zunanjega ministra."
Qin Gang je bil eden najbolj znanih obrazov kitajske vlade. Njegovo dolgotrajno odsotnost so pozorno spremljali ne le diplomati in opazovalci Kitajske, temveč tudi drugi državljani. Ko je pred mesecem dni izginil iz javnega prostora in se ni udeležil vrha v Indoneziji, je bila uradna razlaga zelo kratka in se je glasila: neopredeljene zdravstvene težave.
Ker pa njegovo ministrstvo ni posredovalo nobenih podrobnosti, so se pojavila ugibanja, da je bil kaznovan iz političnih razlogov ali zaradi zunajzakonske zveze. Njegovo srečanje z vodjo zunanje politike Evropske unije Josepom Borrellom, ki je bilo sprva načrtovano za 4. julij, je Kitajska brez pojasnila prestavila, kar je še bolj podžgalo govorice.
Na vprašanje o njegovem bivališču prejšnji teden je tiskovna predstavnica ministrstva odgovorila, da nima nobenih informacij, s čimer je poudarila kitajsko skrivnostnost in nepreglednost njenega vladnega sistema. Toda ni prvič, da so ugledne kitajske osebnosti za dalj časa izginile iz javnosti. Nekateri so se pozneje pojavili in bili v kazenski preiskavi.
Qina v javnosti ni bilo videti od 25. junija, ko se je pogovarjal s kolegi iz Rusije, Vietnama in Šrilanke. V državnih medijih se je nazadnje pojavil na srečanju z namestnikom ruskega zunanjega ministra Andrejem Rudenko, ki je Peking obiskal manj kot 48 ur po neuspelem uporu skupine Wagner. 4. julija naj bi se sestal z vodjo zunanje politike Evropske unije Josepom Borrellom, vendar so uradniki EU sporočili, da je Kitajska pogovore odpovedala brez pojasnila in z nekajdnevnim opozorilom.
Tudi sam kitajski vodja Ši je, tik preden je postal leta 2012 predsednik, izginil za 14 dni, kar je sprožilo ugibanja o njegovem zdravju in morebitnih bojih za oblast v stranki. Toda očitno je bila skrb odveč, saj Ši že več kot desetletje s trdo roko vlada Kitajski.
Dramatičen vzpon Qina na položaj zunanjega ministra
Qin je eden najmlajših imenovanih na ta položaj v zgodovini Kitajske. Po manj kot dveh letih na položaju veleposlanika v ZDA, kjer si je pridobil sloves "strogega diplomata", je bil lani imenovan za zunanjega ministra.
Pred tem je bil tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva in je pomagal pri organizaciji Šijevih potovanj v tujino, kar mu je omogočilo tesno sodelovanje s kitajskim voditeljem.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.