Kitajska vladna delegacija naj ne bi smela priti na pogreb kraljice Elizabete II., poroča Politico. To je odločil predsednik spodnjega doma parlamenta Sir Lindsay Hoyle kot odgovor na kitajske sankcije proti britanskim poslancem.
Vabila na kraljičin pogreb je prejšnji teden pripravil urad za zunanje zadeve, skupnost in razvoj, prejel pa ga je tudi Ši Jinping, čeprav se pričakuje, da se ga ne bo osebno udeležil. Časnik South China Morning Post je v četrtek poročal, da se bo pogreba namesto Šija udeležil kitajski podpredsednik Wang Čišan, ki se je ta teden vpisal v žalno knjigo za kraljico na britanskem veleposlaništvu v Pekingu in se poklonil z minuto molka.
Možnost obstaja, da se bodo kitajski uradniki v ponedeljek vendarle udeležili kraljičinega pogreba v Westminstrski opatiji kot predstavniki predsednika Ši Jinpinga, vendar jim bo prepovedano vstopiti v Westminstrsko dvorano, da bi se poklonili.
Lani je tako, denimo, bil vstop v parlament prepovedan kitajskemu veleposlaniku Džengu Zeguangu, potem ko je Peking uvedel sankcije proti številnim britanskim politikom, ki so bili kritični do njihovega ravnanja z ujgurskimi muslimani v Šinjangu. Prepoved in sankcije še vedno veljajo. Kitajska vlada je to prepoved kritizirala kot "podlo in strahopetno".
Takrat je Hoyle dejal, da ni primerno, da se Dženg "srečuje na posestvu parlamenta in na našem delovnem mestu, ko je njegova država uvedla sankcije proti nekaterim našim članom". Vlada Združenega kraljestva je dejala, da je dostop do parlamenta stvar, o kateri odločajo parlamentarni organi.
Ostaja pa vprašanje, ali imajo poslanci parlamenta popolno oblast nad dostopom do Westminstrske dvorane tudi med petdnevno operacijo Marquee (ime, ki se uporablja za sklicevanje na ureditve za kraljičin pogreb) glede na to, da so v ta proces vpleteni tudi uradniki Buckinghamske palače in Whitehalla. Če nimajo popolne oblasti, potem je vprašljivo, ali lahko popolnoma prepovejo vstop.
V skladu s parlamentarnim pravilnikom Združenega kraljestva je leta 1965 kraljica Elizabeta II. privolila, da si nadzor nad Westminster Hallom delijo Lord Chamberlain, ki ga imenuje monarh, ter dva govorca spodnjega in zgornjega doma.
V četrtek je skupina sedmih poslancev, vključno z nekdanjima torijevskima ministroma Iainom Duncanom Smithom in Timom Loughtonom, zunanjega ministra pozvala, naj umakne povabilo kitajskemu predsedniku Šiju, da se udeleži kraljičinega pogreba.
V pismu so zapisali, da bi bilo "popolnoma neprimerno", da bi bila kitajska vlada prisotna glede na stanje človekovih pravic v njihovi državi. Kitajska namreč zadržuje muslimansko manjšino Ujgure v taboriščih v severozahodni regiji Šinjang, kjer poročajo o mučenju, prisilnem delu in spolnih zlorabah. Kitajska te obtožbe zanika in trdi, da so taborišča le objekti za "prevzgojo", ki se uporabljajo za boj proti terorizmu.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.