Biofizik He Džjankuj je lani sporočil, da je ustvaril prva gensko spremenjena dojenčka. S tehnologijo Crispr je DNK dveh deklic spremenil tako, da se naj ne bi mogli okužiti z virusom hiv. Lulu in Nana sta bili rojeni z običajno zunajtelesno oploditvijo, njun oče pa je hiv pozitiven, je takrat povedal Džjankuj. Številni znanstveniki so bili do njegovega dela kritični že od vsega začetka. Opozorili so, da je bilo njegovo dejanje neetično.

Njegovo dejanje ni ušlo oblastem – preiskovalci so ugotovili, da je znanstvenik zbral svoje vire financiranja, da bi se tako izognil nadzoru, prav tako pa naj bi uporabil tehnologijo, ki ni v skladu z varnostnimi standardi. Preiskava njegovega dela je pokazala tudi, da je v času eksperimenta zanosila še ena ženska, ki nosi gensko spremenjenega otroka. Že januarja so mu odredili hišni pripor, zdaj pa ga je sodišče spoznalo za krivega – poleg denarne kazni v višini približno 385 tisoč evrov so ga obsodili tudi na tri leta zaporne kazni. Njegov sodelavec Džang Renli je bil obsojen na dve leti zapora, Čin Džindžov pa na 18 mesecev, a so mu izvršitev kazni odložili za dve leti. "Trije obtoženi niso imeli ustreznih dovoljenj za opravljanje zdravniškega poklica, v iskanju slave in bogastva pa so namerno kršili državne predpise glede znanstvenih raziskav in medicinskega zdravljenja," je ob izreku kazni dejalo sodišče. "Niso ravnali etično," so dodali.

Čeprav znanstveniki že nekaj časa razumejo, kako lahko spreminjajo gene še nerojenih otrok, je večina držav to prakso prepovedala zaradi moralnih in etičnih zadržkov. V znanstveni reviji MIT Technology Review so sicer objavili, da Džjankuju morda sploh ni uspelo pri reproduciranju gena, ki naj bi dojenčici zaščitil pred virusom hiv.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.