Kitajski voditelj Ši Džinping in ruski predsednik Vladimir Putin sta se sestala v Moskovskem kremlju. Kot poroča BBC, je bil njun današnji sestanek neformalen, jutri pa pričneta z uradnimi pogovori, ki jim bo sledila tudi novinarska konferenca.
Putin je na srečanju Džinpingu povedal, da je s spoštovanjem pregledal kitajski mirovni načrt za rešitev konflikta v Ukrajini, in dodal, da bosta imela o njem še priložnost razpravljati. "Vem, da imate vi osebno in vaši kitajski prijatelji pošten in uravnotežen pogled na večino aktualnih mednarodnih vprašanj," je ruski predsednik povedal kitajskemu voditelju. Ob tem je dodal, da Rusija rahlo zavida hitremu razvoju Kitajske v zadnjih desetletjih.
"V zadnjih letih je Kitajska naredila preboj v svojem razvoju. Svet je ob tem radoveden, mi pa Kitajski zavidamo," je povedal.
Džinping pa je Putinu čestital za močno vodenje. "Zahvaljujoč vašemu močnemu vodenju je Rusija v zadnjih letih naredila velik napredek pri doseganju blaginje v državi. Prepričan sem, da vas bodo ruski državljani močno podpirali pri prihodnjih prizadevanjih," je kitajski voditelj odgovoril ruskemu predsedniku. Ob tem je dodal, da bi njuni državi morali imeti tesne odnose.
S formalnimi pogovori bosta voditelja pričela jutri.
Po dopoldanskem pristanku v Moskvi je Ši Džinping podal izjavo za medije. "Kitajska in Rusija sta dobri sosedi in odgovorni partnerici," je dejal. Povedal je tudi, da je Kitajska skupaj z Rusijo pripravljena zaščititi svetovni red, ki temelji na mednarodnem pravu. Pričakuje, da bo njegov obisk spodbudil nov razvoj rusko-kitajskih odnosov in strateškega sodelovanja.
"Prepričan sem, da bo obisk ploden in bo dal nov zagon zdravemu in stabilnemu razvoju kitajsko-ruskih odnosov," je Ši dejal na moskovskem letališču Vnukovo. Po njegovih besedah je Kitajska pripravljena trdno stati ob strani Rusiji in se zavzemati za pravi multilateralizem in multipolarnost v svetu, ki bosta temeljila na načelih Ustanovne listine Združenih narodov.
Šija je na letališču pričakal podpredsednik ruske vlade Dmitrij Černišenko, skupaj pa sta nato pred častno stražo prisluhnila ruski in kitajski himni. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je obisk Šija označil za izjemno pomemben in med drugim izpostavil, da bosta predsednika v Moskvi razpravljala tudi o predlogih Pekinga za rešitev konflikta v Ukrajini.
"Tako ali drugače se bodo med pogajanji dotaknili vprašanj, ki so bila izpostavljena v pekinškem načrtu za Ukrajino, pri čemer bo Putin podal izčrpna pojasnila o ruskem stališču," je povedal Peskov. Putin se je sicer že pred obiskom zahvalil Šiju za objektivno in nepristransko stališče Pekinga do vojne v Ukrajini.
"Rusko-kitajski odnosi še nikoli niso bili tako tesni kot sedaj. Naši državi se skupaj z enako mislečimi zavzemata za izgradnjo pravičnejšega večpolarnega svetovnega reda, ki bo temeljil na mednarodnem pravu in ne na kakršnih koli pravilih, ki služijo le interesom zlate milijarde," je za Ljudski dnevnik, glasilo kitajske komunistične partije, dejal Putin.
Podobne misli je pred obiskom izrazil tudi Ši. "Mednarodna skupnost zelo jasno vidi, da nobena država na svetu ni nadrejena vsem drugim," je dejal za časnik ruske vlade Ruska Gazeta.
Ruski predsednik je ponovno obtožil ZDA, da skušajo omejiti Rusijo in Kitajsko, in se zahvalil Šiju za objektivno in nepristransko stališče Pekinga do vojne v Ukrajini. "Pri reševanju konflikta v Ukrajini je treba spoštovati cilje in načela Ustanovne listine Združenih narodov. Upoštevati je treba razumne pomisleke vseh držav na področju varnosti in podpreti vsa prizadevanja za rešitev ukrajinske krize," pa je poudaril Ši.
Iz Kremlja so v petek sporočili, da bosta voditelja razpravljala o poglobitvi izčrpnega partnerstva in strateškega sodelovanja med Rusijo in Kitajsko ter da bodo na srečanju podpisali pomembne dvostranske dokumente.
"Moj prihodnji obisk v Rusiji bo pot prijateljstva, sodelovanja in miru," je zapisal Ši v izjavi, ki jo je objavila uradna tiskovna agencija Šinhua. "Razumen način za rešitev krize je mogoče najti, če vse strani sprejmejo vizijo skupne, celovite, sodelovalne in trajnostne varnosti," je še zapisano v izjavi, ki jo povzema AP.
Ši je dejal, da je namen njegovega potovanja v Rusijo okrepiti prijateljstvo med državama ter vseobsegajoče partnerstvo in strateško interakcijo v svetu, ki ga ogrožajo hegemonija, despotizem in ustrahovanje.
"Ni univerzalnega modela vladavine in ni svetovnega reda, v katerem bi imela odločilno besedo ena sama država," je pojasnil.
Po besedah Putinovega zunanjepolitičnega svetovalca Jurija Ušakova naj bi voditelja razpravljala tudi o vojaško-tehničnem sodelovanju, na pogovore je povabljen tudi ruski obrambni minister Sergej Šojgu.
Ukrajina poziva Šija, naj prepriča Putina v ustavitev vojne
Ukrajinsko zunanje ministrstvo je medtem danes sporočilo, da od kitajskega predsednika pričakuje, da bo med obiskom v Moskvi uporabil svoj vpliv, ki ga ima pri ruskem predsedniku Vladimirju Putinu, in si prizadeval za ustavitev vojne.
"Ukrajina pozorno spremlja obisk kitajskega predsednika v Rusiji. Pričakujemo, da bo Peking uporabil svoj vpliv na Moskvo in jo prepričal, da konča agresivno vojno proti Ukrajini," je dejal tiskovni predstavnik ukrajinskega zunanjega ministrstva Oleg Nikolenko.
Podobno so danes sporočile tudi britanske oblasti, ki menijo, da bi Ši moral odločneje podpreti kitajsko zavezo k spoštovanju ozemeljske celovitosti držav in od Rusije zahtevati, da konča vojno v Ukrajini.
"Upamo, da bo predsednik Ši izkoristil to priložnost in pritisnil na Putina, naj preneha bombardirati ukrajinska mesta, bolnišnice, šole in ustavi nekatera od teh grozodejstev, ki smo jim priča vsak dan," je dejal tiskovni predstavnik britanskega premierja Rishija Sunaka.
To je sicer prvi obisk Šija v Moskvi po začetku ruske invazije na Ukrajino. Kitajska, ki velja za zaveznico Rusije, ruskega napada ni obsodila, je pa Peking februarja predstavil mirovni načrt za rešitev konflikta. V njem je v 12 točkah med drugim pozval k čimprejšnjim neposrednim mirovnim pogovorom in posvaril pred uporabo jedrskega orožja. Načrt je sprožil kritičen odziv zahodnih držav na čelu z ZDA, češ da so predlogi v njem predvsem v korist Rusije. Ši in Putin sta pred napadom na Ukrajino februarja 2022 izjavila, da ju veže prijateljstvo brez meja, vendar se je Kitajska skušala prikazati kot nevtralna.
Ši naj bi po napovedih kmalu opravil tudi pogovor z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, česar sicer v Pekingu niso potrdili, je pa tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva v petek dejal, da si Kitajska prizadeva za konstruktivno vlogo pri spodbujanju mirovnih pogovorov.
Ši, ki je pred kratkim prejel tretji mandat za vodenje države, je Rusijo nazadnje obiskal leta 2019. Voditelja sta se sicer srečala na lanski otvoritvi zimskih olimpijskih iger v Pekingu in na septembrskem regionalnem varnostnem vrhu v Uzbekistanu. Do obiska prihaja le tri dni po tem, ko je Mednarodno kazensko sodišče (ICC) izdalo nalog za Putinovo aretacijo.
KOMENTARJI (245)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.