Kitajska inženirska akademija in državne železnice so pred časom naročile izdelavo načrta za gradnjo prvega magnetnega vakuumskega tunela za vlake z zelo visoko hitrostjo. Kot najbolj ugodna se je izkazala povezava med poslovnima središčema na vzhodni obali, Šanghajem in Hangdžoujem, poroča South China Morning Post. Akademija je odgovorna za zagotavljanje znanstvenih in tehnoloških nasvetov kitajski vladi. Znanstveniki in inženirji z akademije so neposredno vključeni v zasnovo, načrtovanje in gradnjo največjih infrastrukturnih projektov v državi, navaja časnik.
Kitajske oblasti in strokovnjaki so očitno resno vzeli desetletje star predlog Elona Muska, ki je leta 2013 predlagal sistem magnetnega tunela oz. hiperzanke (ang. hyperloop) za prevoz potnikov in tovora. "Projekt Hyperloop je strateškega pomena za Kitajsko," so zapisali kitajski strokovnjaki v poročilu. Prvi vlak naj bi skozi 150-kilometrski tunel zapeljal do leta 2035.
Na razpisu so se potegovali tudi pari mest Peking in Šidžiažuang, Guangdžou in Šendžen ter Čengdu in Čongčing, vendar so strokovnjaki in politiki za bolj primerno izbrali traso med Šanghajem in Hangdžoujem. Pri tem so po pisanju časnika upoštevali ekonomski potencial, gostost prebivalstva, gospodarsko aktivnost in obstoječo prometno infrastrukturo. Ocene so upoštevale tudi tehnično izvedljivost, družbeni vpliv, politično podporo in razpoložljivost financiranja. V prid izbrani trasi je tudi razmeroma raven teren.
Šanghaj, mesto z največ prebivalci na Kitajskem, je prav tako dom največje tovarne avtomobilov Tesla, v Hangdžouju pa je sedež Alibabe.
Potovanje z avtomobilom med mestoma traja približno tri ure, s hitro železnico pa eno uro. Po nekaterih ocenah bi lahko nova super hitra linija čas potovanja skrajšala na 10 do 15 minut.
Kitajska je sicer v zadnjih 15 letih zgradila toliko železniških poti, da bi z njimi lahko obkrožila Zemljo. Obsežno železniško omrežje je zahtevalo ogromne naložbe v raziskave in razvoj, inženirsko strokovno znanje in napredno proizvodnjo. Te izkušnje naj bi sedaj uporabili pri preskoku v novo dobo železniških potovanj, so prepričani kitajski strokovnjaki.
Razvoj tehnologije, potrebne za sistem hiperzanke, je še vedno v zgodnjih fazah in preden ga je mogoče implementirati v velikem obsegu, je treba premagati številne zastrašujoče tehnične izzive, piše kitajski časnik. Izgradnja potrebne infrastrukture, vključno z nizkotlačnimi cevmi in specializiranimi postajami – bo zahtevala znatne naložbe in strokovno znanje. Gradnjo lahko zakomplicirajo tudi pravni izzivi, saj gre za nov projekt, ki še ni reguliran. Zaradi izjemnih hitrosti se zastavlja tudi vprašanje varnosti, za kar bo potrebnih veliko preizkusov in inovacij, še opozarjajo na Kitajskem.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.