"Dve veliki državi, kot sta ZDA in Kitajska, si ne moreta obrniti hrbta, ker bi imel konflikt neznosne posledice za vse," je dejal Ši Jinping na prvem srečanju z Joejom Bidnom v živo po letu dni. To je tudi prvi Šijev obisk v ZDA po šestih letih.
"Mislim, da je ključno, da se midva kot voditelja jasno razumeva," je dejal Biden in dodal, da so bila dosedanja srečanja s kitajskim kolegom vedno odkrita, neposredna in koristna. "Ni nadomestila za dialog iz oči v oči," je dejal. Ši pa je povedal, da odnosi med državama v zadnjih 50 letih niso bili lahki in so se vedno soočali s takšnimi ali drugačnimi težavami, kljub temu pa so uspeli napredovati.

Dolgo pričakovano srečanje med voditeljema dveh največjih svetovnih gospodarskih in vojaških velesil se bo na zgodovinskem posestvu južno od San Francisca nadaljevalo več ur, oba pa se bosta do konca tedna udeleževala aktivnosti v okvirju vrha foruma Apec. Biden se bo v petek med drugim srečal tudi s predsednikom Mehike Andresom Lopezom Manuelom Obradorjem.
Srečanje med Bidnom in Šijem je test za oba, ali bosta zmogla ustaviti nazadovanje odnosov med državama v času velikih globalnih pretresov, kot sta vojni v Ukrajini in Gazi, poroča CNN in dodaja, da je že samo srečanje med voditeljema po mesecih naraščanja napetosti pozitiven znak.
Pogovarjala se bosta med drugim o obnovi neposrednih stikov med vodilnimi vojaškim predstavniki obeh držav, o Ukrajini, Izraelu, podnebnih spremembah in drugih temah, pri čemer želijo Američani opozoriti na proizvodnjo sestavin za sintetično mamilo fentanil na Kitajskem. Tega mamilarske tolpe potem tihotapijo v ZDA, v ameriški družbi pa pušča vse hujše posledice.
Velesili sicer že leta sodelujeta pri vprašanjih podnebnih sprememb. Po pogovorih odposlancev obeh držav v začetku meseca v San Franciscu sta državi danes sporočili, da sta ustanovili skupno delovno skupino za vprašanje podnebnih sprememb.

V skupni izjavi so kitajski državni mediji in ameriško zunanje ministrstvo sporočili, da se bo delovna skupina osredotočala na "energetski prehod, metan, krožno gospodarstvo in učinkovito rabo virov, nizkoogljična in trajnostna območja in mesta ter krčenje gozdov". Državi sta obljubili, da si bosta prizadevali za uspeh ključnega vrha Združenih narodov o podnebnih spremembah, ki se bo začel konec meseca v Dubaju. Znova sta se tudi zavezali ciljem pariškega podnebnega sporazuma iz leta 2015.
Pred tem je na dobrodelnem dogodku v San Franciscu Biden v torek zvečer ocenil, da ima Kitajska resnične težave, ne da bi stališče dodatno pojasnil. Srečanje s Šijem je označil kot priložnost za izboljšanje odnosov med državama. Pred odhodom v Kalifornijo je novinarjem v Beli hiši pojasnil, da želi znova vzpostaviti normalno komunikacijo med državama, "da bi se v primeru kriz lahko poklicali po telefonu in pogovorili, da bi lahko zagotovili, da imata naši vojski še vedno stike".

Vendar je Biden tudi opozoril, da so ZDA zaradi poslovnih praks Pekinga previdne pri vlaganjih na Kitajskem. Poudaril je, da ne bo podpiral stališča, da morajo, če želijo vlagati na Kitajskem, izročiti vse svoje poslovne skrivnosti. Oba s Šijem sta sicer že v torek prispela v San Francisco, kjer se bosta danes popoldne srečala. Po napovedih naj bi njun pogovor trajal več ur. Oba se bosta po pričakovanjih dvostransko sestala tudi z drugimi voditelji in vodilnimi gospodarstveniki.
Apec, ki je bil ustanovljen leta 1989, sestavlja 21 držav na obeh straneh Tihega oceana, v katerih živi več kot tretjina svetovnega prebivalstva. To so Avstralija, Brunej, Kanada, Kitajska, Čile, Južna Koreja, ZDA, Filipini, Hongkong, Indonezija, Japonska, Malezija, Mehika, Nova Zelandija, Papua Nova Gvineja, Peru, Rusija, Singapur, Tajvan, Tajska in Vietnam.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.