Pred petimi leti aretiranemu kitajskemu tajkunu in direktorju podjetja Tomorrow Holdings Šiau Jianhui so v petek sodili za nezakonito črpanje javnih sredstev, izdajo uporabe zaupane lastnine, nezakonito uporabo več deset milijard evrov in podkupovanje, piše v izjavi prvega vmesnega sodišča v Šanghaju.

Obsodili so ga na 13 let zapora. Poleg zaporne kazni so Jianhui naložili tudi denarno kazen v višini 6,5 milijona juanov (950.000 evrov), njegovo podjetje pa mora plačati kazen v višini 55 milijard juanov (8,1 milijarde evrov). "Kazniva dejanja Šiaa Jianhue in njegovega podjetja so resno škodila redu finančnega upravljanja in državni finančni varnosti, resno pa so posegla tudi v integriteto državnih uradnikov. Zato morata v skladu z zakonom plačati visoko kazen," je še povedalo sodišče. Pri sodbi so sicer upoštevali, da so v podjetju sami priznali svoje zločine in državi tudi pomagali z obnovitvijo ukradenih sredstev, zato je bila kazen nekoliko nižja, so še povedali.
Šiao in Tomorrow Holdings sta državi v 20 letih delovanja, do leta 2021, sicer predajala delnice, nepremičnine ter denar in druga sredstva v skupni vrednosti 684,4 milijona juanov (100 milijonov evrov). Ogromen holding Tomorrrow group z Šiaom na čelu je imel delnice v bankah, zavarovalnicah in nepremičninskih trgih. Šiaovo neto premoženje je bilo leta 2016 ocenjeno na 41 milijard juanov (šest milijard evrov). Istega leta je na seznamu najbogatejši zemljanov, ki jo vsako leto izda revija Forbes, zasedel 32 mesto.
V Hong Kong pobegnil pred predsednikom, ki je začel posegati v sredstva dobičkonosnih podjetij
Obsojeni direktor je bil eden izmed številnih kitajskih tajkunov, ki so se pred zatirajočo oblastjo s celine odmaknili v obalni Hong Kong. Kitajski predsednik Ši Džinping si je namreč zadal nalogo, da je treba "previsoke dohodke" nujno "prilagoditi", s tem pa začel močno posegati v denarna sredstva visoko dobičkonosnih korporacij v zasebni lasti. Država je s Šiaovo aretacijo dokazala, da se njena moč razteza čez vso državo, kar je močno pretreslo hongkonško elito.

Ko so leta 2017 kitajske oblasti milijarderja aretirale, je eden izmed očividcev za CNN povedal, da je pri tem prišlo do manjšega pretepa med približno 25 kitajskimi uradniki in Šiaojevimi osmimi varnostniki. Tajkuna so oblasti iz hotela odpeljale ob zgodnjih jutranjih urah, Šiao je sedel na invalidskem vozičku, njegova glava je bila prekrita, poroča Reuters. Šiao se vse od incidenta v javnosti ni pojavil, prav tako ni znano, kje se je vsa ta leta nahajal.
Ker ima podjetnik poleg kitajskega tudi kanadsko državljanstvo, se je severnoameriška država zavzemala, da bi se sojenja lahko udeležili tudi njeni konzulati, vendar je Kitajska njihovo udeležbo prepovedala. "Kanada je podala več prošenj za udeležbo na sojenju kanadskega državljana, gospoda Šiaa Jianhue. Našo udeležbo so kitajske oblasti zavrnile," so sporočili z veleposlaništva. Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva pa je razložil, da kitajska dvojnega državljanstva ne priznava, ter da zato Šiao nima pravice do konzularne zaščite druge države.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.