Skupno število mrtvih je v Italiji tako naraslo na 6077. To je že drugi dan zapored, da so zabeležili upad smrtnih žrtev. Število potrjenih okužb pa je naraslo na 63.927. Na intenzivni negi se nahaja 3204 oseb, kar je šest odstotkov okuženih. Do sedaj je ozdravelo 7432 bolnikov.
Kot poroča italijanska tiskovna agencija Ansa, sta najnovejši žrtvi covida-19 med italijanskimi zdravniki infektolog iz Cremone in upokojeni bolnišnični zdravnik iz Parme. Skupno je koronavirusni bolezni 19 v Italiji podleglo 19 zdravnikov, je sporočil italijanski institut za zdravje (Iss).
Narašča pa število okuženih in smrtnih žrtev v italijanskih domovih za ostarele. Združenja upokojencev opozarjajo, da so domovi za ostarele postali tempirane bombe ter da okužba grozi več tisoč varovancem.
Še posebej dramatične so razmere v domu za ostarele v Merlari v severnoitalijanski deželi Benečija (Veneto), kjer so okužbo z novim koronavirusom potrdili pri vseh 73 stanovalcih, enajst med njimi jih je boj s koronavirusno boleznijo 19 že izgubilo, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Obolelih zdravstvenih delavcev, zaposlenih v tem domu, ni nadomestil nihče. Župan Merlare je moral za pomoč prositi Rdeči križ.
Tudi iz drugih italijanskih dežel poročajo o številnih okuženih v domovih za ostarele. V domu v kraju Sanluri na Sardiniji so umrli štirje varovanci.
Število okuženih z novim koronavirusom se povečuje tudi v italijanskih samostanih. V samostanu kraju Grottaferrata blizu Rima so okužbo potrdili pri 60 redovnicah, zato so oblasti samostan popolnoma izolirale. Dve okuženi redovnici sta na zdravljenju v bolnišnici. Za zdaj ni znano, kako je prišlo do tako množične okužbe.
V Rimu so množične okužbe zabeležili v še enem samostanu. Tam so konec tedna potrdili okužbo pri 19 od 21 redovnic. Po poročanju medijev izbruha v obeh ustanovah sicer najverjetneje nista povezana.
V boju za zajezitev epidemije novega koronavirusa je Italija z današnjim dnem ustavila vso nenujno proizvodnjo in dejavnosti. Trgovine, banke, pošte in lekarne ostajajo odprte. Drastični ukrepi bodo v tretjem največjem gospodarstvu v evrskem območju v veljavi najmanj do 3. aprila.
Španija po črnem dnevu krepi prizadevanja v boju proti koronavirusu
V Španiji so medtem že napovedali, da bodo podaljšali izredne razmere še za 15 dni, država je namreč novo hudo žarišče koronavirusa v Evropi. V Španiji je zaradi covid-19 samo v 24 urah umrlo 462 oseb, skupaj 2182. Tam je sicer 2355 bolnikov na intenzivni negi, 3355 ljudi pa je ozdravelo.
V državi kleca zdravstveni sistem, okuženih je ogromno zdravstvenih delavcev, zato so oblasti vpoklicale številne že upokojene zdravnike in medicinske sestre. V bolnišnice spreminjajo kongresne centre, postavljajo mobilne centre za testiranje, država je naročila tudi 650.000 hitrih testov.
Država hiti z ukrepi, potem ko so oblasti po ocenah strokovnjakov ob pojavu prvih primerov bolezni v Španiji z njimi predolgo čakale, dovolili so tudi številne velike javne dogodke.
Hrvaška z novimi ukrepi
Strožje ukrepe medtem uvajajo na Hrvaškem, kjer oblasti in prebivalce od včeraj zaposluje tudi uničujoč potres, ki je prizadel Zagreb.
Pristojni minister Davor Božinović je sporočil, da je število potrejeno okuženih v državi že 315 - in da bo podpisal ukrep, po katerem bo prepovedano zapuščanje mesta stalnega bivališča z avtomobilom. Iz ukrepa je izvzeto gibanje tistih, ki morajo na delo v ključne službe kot so zdravstvo, preskrba s hrano, komunala ...
Dejal je, da gre za stroge ukrepe, ki bi se lahko še zaostrili, a da bodo oblasti brezkompromisne, saj je edina prioriteta zdravje.
Ljudi, ki so včeraj zaradi potresa zapustili Zagreb - pa ne zato, ker bi bila njihova bivališča kritično poškodovana, je pozval, da se vrnejo, saj je to bolje tudi za manjše kraje, kamor so zdaj odšli.
V Južni Koreji gre na bolje
Pozitivne novice znova prihajajo iz Južne Koreje. Tam so danes zabeležili najmanjše število novih primerov okužbe z novim koronavirusom v skoraj mesecu dni - le 64 novih okužb. Skupaj se je v državi doslej okužilo 8961 ljudi.
Zaradi koronavirusne bolezni covid-19 je sicer danes umrlo še sedem ljudi, skupaj 111 ljudi. V Južni Koreji se tako nadaljuje trend padanja okužb, ki se je začel prejšnji ponedeljek.
Južnokorejske oblasti so kot taktiko proti ustavljanju koronavirusa izbrale množično testiranje, še posebej med člani in simpatizerji verske sekte, znotraj katere se je v tej državi virus najprej pojavil.
Grčija uvedla karanteno, Hongkong zaprl vrata obiskovalcem
Tudi v Grčiji je danes začela veljati karantena. Od 6. ure zjutraj po krajevnem času gredo lahko ven samo tisti, ki gredo na delo, k zdravniku, k nekomu, ki potrebuje pomoč, v banko, trgovino z živili ali lekarno. Dovoljena sta tudi sprehajanje domačih živali in rekreacija, vendar ne več kot dve osebi skupaj.
Tisti, ki ne morejo delati od doma, morajo imeti pri sebi potrdilo, ki ga izda delodajalec, samostojni podjetniki pa posebno izjavo.
Policisti so danes začela izvajati nadzor nad državljani, ki morajo imeti pri sebi potrdilo in osebni dokument, sicer jim grozi do 150 evrov globe. Prav tako izvajajo nadzor nad prometom, v avtomobilih sta lahko po največ dve osebi hkrati. V 11-milijonski Grčiji so do zdaj potrdili 624 primerov okužbe z novim koronavirusom, umrlo je 16 ljudi.
Hongkong pa od polnoči dalje ne bo več dovolil vstopa v metropolo osebam brez dovoljenja za bivanje. V okviru ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa pa so oblasti restavracijam in lokalom prepovedale postrežbo alkohola.
Kljub bližini celinski Kitajski se je Hongkongu uspelo ogniti večjemu izbruhu covida-19 predvsem zaradi ljudi, ki so skrbeli za osebno zaščito in se niso družili. V zadnjih dveh tednih pa se je število primerov okužb več kot podvojilo na 356, potem ko so se v metropolo vrnili domači in tuji prebivalci predvsem iz Evrope in Severne Amerike.
Evropa začenja s testiranjem eksperimentalnega zdravljenja, Kitajska s testiranjem cepiva
V sedmih evropskih državah so začeli klinično testiranje štirih eksperimentalnih zdravljenj bolezni covid-19, ki jo povzroča novi koronavirus. V testiranje je vključenih okoli 3200 ljudi.
Klinični testi vključujejo kombinacijo zdravil remdesivir, lopinavir in ritonavir, pri čemer zadnjega dozirajo z inteferonom beta in hidroksiklorokinom ali brez njiju, so sporočili iz francoske agencije za raziskave v zdravstvu Inserm.
V študijo je vključenih približno 3200 bolnikov iz Belgije, Francije, Luksemburga, Nemčije, Nizozemske, Španije in Velike Britanije, ki so bili hospitalizirani zaradi covida-19.
Medtem se nadaljuje tudi bitka s časom za cepivo proti novemu koronavirusu. Že prejšnji teden so s testiranjem med drugim začeli v ZDA, zdaj se testiranje začenja tudi na Kitajskem.
Tam v prvi fazi kliničnega testiranja sodeluje 108 prostovoljcev, potem ko so oblasti zeleno luč testiranju prižgale minuli torek. Prostovoljci, ki so že začeli prejemati cepivo, so stari od 18 do 60 let. Razdeljeni so v tri skupine in bodo prejeli različne odmerke. Vsi prihajajo iz mesta Vuhan, kjer se je novi koronavirus konec lanskega leta prvič pojavil.
Protivirusno zdravilo remdesivir, ki ga izdeluje ameriška farmacevtska družba Gilead Sciences, je medtem že v zadnji fazi kliničnega testiranja v Aziji. Zdravniki na Kitajskem so poročali, da je zdravilo dokazano učinkovito v boju proti bolezni covid-19.
Vseeno pa to žal ne pomeni, da nam bo lahko že kmalu pomagalo v boju proti pandemiji, do dokončne odobritve cepiva namreč tudi v najboljšem primeru traja vsaj 18 mesecev.
Zapletene razmere v Evropi in njihov velik vpliv na gospodarstvo
Medtem situacija ostaja zelo težka v Evropi. Tudi finančni ministri EU bodo danes na neformalni telekonferenci razpravljali o gospodarskih posledicah pandemije novega koronavirusa in predvidoma potrdili prožnost evropskih proračunskih pravil, ki naj bi omogočila nujno podporo sistemom zdravstvenega varstva. Slovenijo bo zastopal finančni minister Andrej Šircelj.
Komisija je sicer pred dnevi sprejela začasni okvir za dodeljevanje državne pomoči, ki članicam omogoča zagotovitev zadostne likvidnosti za podjetja ter ohranitev kontinuitete gospodarske aktivnosti med pandemijo koronavirusa in po njej.
Evropska centralna banka bo predstavila nedavno napovedan program odkupovanja obveznic, vreden 750 milijard evrov, ki so ga poimenovali urgentni pandemični program odkupov.
Poleg tega bodo ministri predvidoma potrdili predlog Evropske komisije za sprožitev mehanizma, ki članicam EU pri sprejemanju ukrepov v odziv na pandemijo novega koronavirusa dopušča odstopanje od veljavnih proračunskih pravil.
Nemška vlada za omilitev negativnih vplivov pandemije novega koronavirusa na gospodarstvo načrtuje 822 milijard evrov težak paket pomoči, kar je največ od obdobja po drugi svetovni vojni. Da so razmere resne, po besedah analitikov dokazuje tudi načrt za prekoračitev najvišjega dovoljenega dolga.
Nemško gospodarstvo se bo zaradi posledic pandemije novega koronavirusa letos sicer skrčilo za najmanj pet odstotkov, je danes dejal gospodarski minister Peter Altmaier. Doslej je vlada napovedovala 1,1-odstotno rast.
KOMENTARJI (461)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.