Dvodnevne vojaške vaje so preizkus "zmožnosti, da prevzamemo oblasti (...) in nadzor nad ključnimi ozemlji", je danes sporočil tiskovni predstavnik kitajske vojske Li Ši, potem ko je vojska že v sredo kot cilj vaj navajala testiranje bojne pripravljenosti v zraku in morju ter zmožnosti napada na ključne cilje.
Ladje in letala naj bi se približala Tajvanu s severa, juga in vzhoda, obenem pa prišla zelo blizu tudi manjšim tajvanskim otokom, kot je Kinmen, ki je od kitajske celine oddaljen le nekaj kilometrov.
Obalna straža Tajvana je danes že poročala, da so štirje kitajski čolni vstopili v vode s prepovedjo dostopa okrog dveh manjših tajvanskih otokov, še dva pa sta jim v bližini nudila podporo. Šlo naj bi za že osmo tovrstno vplutje ta mesec. "Pozivamo Kitajsko, naj se samoomejuje in ustavi to neracionalno vedenje," so dodali po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Agencija Reuters, ki se sklicuje na tajvanskega varnostnega uradnika, poroča, da vaje vključujejo "navidezne inšpekcije" civilnih čolnov. Kot poroča Guardian, naj bi Kitajci izvajali tudi poskusne napade na tuja plovila v kanalu Bashi med Tajvanom in Filipini, približno 24 bojnih letal pa naj bi se približalo Tajvanu, vendar nobeno ni vstopilo v njegov zračni prostor.
Kitajska je potrdila, da je proti Tajvanu poslala 19 vojaških ladij, 16 plovil pomorske policije in 49 bojnih letal, od katerih jih je 35 dejansko prestopilo mejo med Kitajsko in Tajvanom. V odgovor je Tajvan dvignil letala, postavil svoje sile v pripravljenost in premaknil protiladijske raketne sisteme na obalna območja.
Kitajska je novega tajvanskega predsednika Lai Čing Teja pred tem posvarila, naj ustavi svoja prizadevanja za uradno neodvisnost Tajvana. Ta od konca državljanske vojne leta 1949 sicer deluje neodvisno od kitajske celine, vendar Peking otok v okviru politike ene Kitajske še naprej obravnava kot del svojega ozemlja in napoveduje vnovično vzpostavitev nadzora, po potrebi tudi s silo. Tajvanska vlada in prebivalci zavračajo možnost kitajske vladavine, vendar kitajski vladar Ši Džinping ni izključil uporabe sile za zavzetje otoka.
Čing Te je v četrtek iz vojaške baze v Taojuanu sporočil, da zaupa vojski, da bo zaščitila Tajvan. Kitajska uradna tiskovna agencija Xinhua pa je poročala, da so bile vojaške vaje "legitimne, pravočasne in nujno potrebne, saj da dejanj neodvisnosti Tajvana v kakršni koli obliki ni mogoče tolerirati". Med dvodnevnimi vojaškimi vajami Peking sicer ni razglasil nobenih območij prepovedi letenja, po navedbah tajvanske vojske pa tudi nikjer niso uporabili pravega streliva, razen na poligonih za vadbo na celinski Kitajski.
Evropska unija, ZDA in Združeni narodi so v odzivu predvsem pozvali k zadržanosti.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.