
V preteklosti je svet takšne odzive bolj pričakoval od predsednika Rodriga Duterteja, ki je nekakšen filipinski Trump, ki veliko govori, tudi neumnosti in nekatere tudi spelje. A Duterete je večjega zaveznika iskal v Kitajski, saj njegova retorika in obnašanje nista bila povšeči mednarodni skupnosti. Zadnje mesece je ta odnos rahlo skrhan, presenetil pa je filipinski zunanji minister Teodoro Locsin mlajši, ki je s precej vulgarnimi in eksplicitnimi besedami kitajskim oblastem dal vedeti – odstranite ribiške ladje iz naših voda. Vse to je, seveda, storil z osebnega Twitter profila:
Kitajska, moja prijateljica, kako naj to vljudno rečem? Naj vidim ... a ... OD***I VEN. Kaj počneš z našim prijateljstvom? Ti. Ne mi. Trudimo se. Ti. Si kot grd moški, si kot grd bedak, ki se poskuša prilizniti čednemu fantu, ki želi le biti prijatelj; noče roditi Kitajca. Nima maternice. Če bi poskušal roditi kitajsko provinco, bi bilo to v najboljšem primeru kup dreka in konec režima. Kaj je tako težko razumeti glede Dutertejeve deklaracije v Združenih narodih, da je arbitražna odločila v prid Filipinom, ne pa od kogarkoli drugega?
Pripombe Locsina, ki na Twitterju rad "pretirava" in napada druge, veljajo za močen odziva na zahteve, ki jo je v ponedeljek izdalo filipinsko ministrstvo za zunanje zadeve. Kitajsko je ministrstvo pozvalo, naj svoja plovila odstrani iz voda okoli otoške skupine Kalayaan Island in reke Scarborough, rekoč, da Peking na teh območjih nima "nadzornih pravic". "Nepooblaščena in dolgotrajna prisotnost teh plovil je očitna kršitev filipinske suverenosti," je sporočilo ministrstvo in poudarilo, da so bile filipinske pomorske patrulje in vaje na teh območjih "legitimno in rutinsko dejanje suverene države na njenem ozemlju," piše Filipino Times.

Ministrstvo je prejšnji teden protestiralo zaradi "zasenčenja, blokiranja, nevarnih manevrov in radijskih izzivov" kitajske obalne straže proti filipinskim ladjam okrog Scarborough Shoal.
Kitajska spremenjena zunanja politika in zaskrbljene sosede
Kitajska je, kot smo že večkrat pisali, v zadnjem času začela novo strategijo širjenja svojega vpliva in tudi ozemlja. Filipini so sprva s Kitajsko radi sodelovali, saj so Kitajci ponujali vrhunsko tehnologijo po zelo konkurenčnih cenah. Od telekomunikacijskih do medijskih sistemov, marsikaj je prešlo v Kitajske roke. Zadnje leto pa je ta ljubezen med Filipini in Kitajci vse bolj krhka, saj Kitajci trdijo, da je Južnokitajsko morje le od Ljudske republike Kitajske, tudi območja, ki so bila v lasti Filipincev.
Pred kratkim je skoraj prišlo do spopada, ko so Kitajci enega od območnih otokov s silo prevzeli, kar pa je Kitajcem povzročilo več diplomatskih težav, kot pa uspeha. Zato so se odločili za novo taktiko, ki se je izkazala za precej uspešno – ribiške ladje.
Z ribiškimi ladjami pod civilno zastavo, a pod očitno komando Pekinga, se nad državami, ki se upirajo kitajski hegemoniji v regiji, sproži pravi invazija. Na desetine ali celo stotine ribiških ladij začne ribariti v območjih, ki jih Kitajska želi podrediti, želja pa je, da sprožijo agresivne odzive od ladij, ki imajo nadzor nad ozemlji, kitajska ljudska armada pa potem vstopi na območje z namenom zaščite svojih državljanov.
Filipini se v zadnjih mesecih precej ubadajo s kitajskimi ribiškimi ladjami in so še zelo daleč od dolgoročne rešitve spora. Če je Kitajska v preteklosti Duterteja rade volje sprejela z odprtimi rokami, ko se je za skregal z Američani, pa jih bo agresivna politika kaj hitro lahko potisnila pod zaščito Washingtona. Duterte trenutno potrebuje zaveznike in ameriška sedma flota je nedaleč stran od Manile.

KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.