Nova, doslej 'neznana pljučnica', ki bi bila potencialno lahko smrtonosnejša od novega koronavirusa, se širi po Kazahstanu. Zaradi bolezen naj bi samo v letošnjem letu tam umrlo 1772 ljudi, so včeraj opozorili kitajski uradniki.
"Kazahstansko ministrstvo za zdravje in druge agencije izvajajo primerjalne raziskave, narave virusa te pljučnice pa še niso opredelili," je kitajsko veleposlaništvo v Kazahstanu v izjavi za javnost sporočilo tamkajšnjim prebivalcem.
Število novih primerov okužb s to 'še nedefinirano' obliko pljučnice od sredine junija eksponentno raste. Kot navajajo na veleposlaništvu, bolezen beležijo po celotni državi, iz določenih predelov pa oblasti poročajo tudi o več sto novih okužbah dnevno. Največji porast je sicer v regijah Atyrau, Aktobe and Shymkent, kjer imajo skupno že skoraj 500 novih primerov in več kot 30 hudo bolnih.
Tudi v prestolnici Astani se je število okuženih junija, v primerjavi s istim obdobjem lani, več kot podvojilo, poroča kazahstanska tiskovna agencija Kazinform, ki navaja uradne podatke. "Vsakodnevno v bolnišnice sprejmejo do 200 oseb. V zadnjih dneh so hospitalizirali tudi po 300 bolnikov dnevno in vsem so diagnosticirali pljučnico. Poleg tega, da se številni oboleli zdravijo v domači oskrbi," je dejal predstavnik zdravstvenega ministrstva v Astani.
Samo junija je nova pljučnica terjala 628 življenj, med umrlimi pa naj bi bili tudi kitajski državljani. "Ta bolezen je veliko smrtonosnejša od covida-19," pa v izjavi še sporoča kitajsko veleposlaništvo in prebivalce poziva, naj čim manj hodijo v javnost in se izogibajo predelom, kjer je gneča. Prav tako spodbujajo samozaščitne ukrepe, kot je nošenje mask, razkuževanje, pogosto umivanje rok, notranje prostore pa naj redno zračijo.
Kot piše CNN, kazahstanske oblasti zanikajo informacije, ki jih je posredovalo kitajsko veleposlaništvo. Dejali so, da ne gre za nov ali neznan izbruh, temveč za primere pljučnice, pri katerih je diagnoza okužbe z novim koronavirusom postavljena klinično ali epidemiološko, ampak ni potrjena z laboratorijskim testom. "Informacije ne ustrezajo realnosti," so zapisali v izjavi.
Kazahstanski predsednik: situacija s koronavirusom je zelo resna
Opozorilo sicer prihaja v času, ko se Kazhstan pospešeno bori s covidom-19. S koronavirusom se je v tej srednjeazijski državi doslej okužilo 53.021 ljudi, umrlo jih je 264, kažejo podatki Univerze Johns Hopkins. Prejšnji mesec so okužbo potrdili tudi pri prvem kazahstanskem predsedniku in vodji Varnostnega sveta Kazahstana Nursultanu Abiševiču Nazarbajevem.
Tamkajšnje oblasti so v nedeljo sicer uvedle strožje omejitve kot odziv na skokovit porast okužb. Med ukrepi za preprečevanje širjenja novega koronavirusa je ustavljen ves mednarodni letalski promet, pa tudi cestni transport znotraj države, poročajo kitajski državni mediji. Kulturni in športni objekti, kinodvorane in saloni so še vedno zaprti, večina vladnih uslužbencev pa dela od doma. Povečuje se potreba po zdravstvenem osebju, bolniških posteljah in medicinski opremi, naj bi sporočil kazahstanski zdravstveni minister. Če se bo stanje še poslabševalo, pa oblasti napovedujejo še dodatno zaostrovaje ukrepov.
Da so tako strogi ukrepi za zajezitev širjenja virusa nujni, pravi tudi kazahstanski predsednik Kasim Žomart Tokajev. Situacija s koronavirusom je po njegovih besedah namreč še vedno zelo resna in je tako še prezgodaj za kakršnokoli sproščanje ukrepov, sploh v času, ko se virus še vedno širi po državi. "Razmere ostajajo resne. Sorazmerno gledano, nam v primerjavi z drugimi državami sicer ne gre nič slabše in nič bolje. Kljub temu s tem ne moremo biti zadovoljni , pred nami je še veliko dela, ki ga moramo vsi, celotna celotna družba, opraviti skupaj," je dejal v televizijskem nagovoru narodu v sredo. Kot je še dodal, je to, da so oblasti prikimale tako strogim omejitvam, pripomoglo k temu, da jim je uspelo rešiti številna življenja. "Na žalost pa se sedaj zaradi množičnega neupoštevanja karantenskih ukrepov, sistemskih napak nekdanjega vodstva ministrstva za zdravje in nesposobnosti akimov (občinski voditelji, op. p.) v resnici srečujemo že z drugim valom okužb s koronavirusom, ki gre zdaj z roko v roki še s številnimi primeri pljučnice," pravi predsednik.
Tokajev je ob tem še spomnil, da je državna komisija razglasila dvotedensko karanteno, ki velja za celotno državo, poroča ruska tiskovna agencija Tass. "To je pravilna odločitev. Prvi znaki stabilizacije so se že pojavili. Je pa še vedno prehitro za sproščanje. Prihajajoči tedni bodo ključni v boju s pandemijo," pravi.
Izredne razmere so v Kazahstanu veljale od 16. marca do 11. maja, nekatere omejitve pa v določenih regijah ostajajo še danes. V luči poslabšanja epidemiološkega stanja je 5. julija država uvedla dodatne ukrepe, ki bodo veljali 14 dni, z možnostjo podaljšanji ali zaostritve.
Konec decembra 2019 so kitajske oblasti Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO) obvestile o izbruhu dotedaj (še) neznane pljučnice. Epicenter izbruha novega virusa je bilo mesto Vuhan, ki leži v osrednji Kitajski. 11. marca letos je WHO razglasila pandemijo, do danes pa so novi koronavirus zaznali domala že v vseh kotičkih sveta.
KOMENTARJI (253)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.