Zaradi pravnih vrzeli britanske oborožene sile ne morejo storiti ničesar, da bi preprečile beg možganov v Peking – kar potencialno lahko pomeni grožnjo nacionalni varnosti, saj bi lahko imeli kitajski piloti prednost v katerem koli prihodnjem konfliktu. Posredniki, ki delujejo v imenu kitajske ljudske armade, so se obrnili na številne vrhunske pilote Kraljevih letalskih sil, ki pa so ponudbe zavrnili, so povedali viri. Velika Britanija se z zavezniki zdaj pogovarja o tem, kako se odzvati na omenjeno vprašanje, saj se podobno dogaja tudi drugod. Na Kitajsko naj bi tako z mamljivimi pogodbami že zvabili tudi pilote iz Avstralije in Kanade.

Vlada Združenega kraljestva je sicer danes že napovedala odločne ukrepe proti kitajskim prizadevanjem za novačenje pilotov britanskih letalskih sil, čeprav za zdaj ni dokazov, da bi kateri koli pilot kršil zakone ali storil kaznivo dejanje. "Sprejemamo ukrepe za zaustavitev kitajskih zaposlitvenih programov, s katerimi poskušajo novačiti trenutne in nekdanje pilote sil Združenega kraljestva za usposabljanje osebja kitajske ljudske armade," je danes zatrdil tiskovni predstavnik britanskega obrambnega ministrstva. "Z zakonom bomo določili, da bodo piloti najprej prejeli opozorilo, če bodo po tem nadaljevali z usposabljanji, pa bo to opredeljeno kot kaznivo dejanje," pa je danes dejal obrambni minister James Heappey. Dodal je, da uradniki pilote že sedaj nagovarjajo k prenehanju sodelovanja s Kitajsko.
Omenjena praksa se je sicer začela leta 2019, med pandemijo se je upočasnila, nato pa se je po navedbah zahodnih uradnikov spet povečala, ko so bile na Kitajskem odpravljene omejitve zaradi covida-19. Kitajci za posrednike uporabljajo zasebno letalsko akademijo v Južni Afriki, saj bi varnostne službe kakršne koli neposredne pristope Pekinga do pilotov hitrih letal RAF prestregle. Južnoafriška akademija za testno letenje (TFASA), ki ima sedež na letališču Oudtshoorn v provinci Western Cape, je sicer zavrnila komentiranje svoje domnevne vloge. Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Wang Wenbin pa je na novinarski konferenci zanikal, da bi vedel za tovrstno zaposlovanje britanskih pilotov.
Kitajska sicer želi do leta 2049 postati prevladujoča vojaška sila na svetu. Zaradi velikih naložb v letalonosilke, nevidna letala in orožje se njene oborožene sile širijo zelo hitro.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.