V intervjuju za Wall Street Journal je Donald Trump dejal, da bo, če bo naslednji mesec izvoljen za predsednika, uvedel carine za Kitajsko, če bo ta provocirala. Trump poskuša v kampanji ustvariti vtis, da ameriški nasprotniki pod novim Trumpovim predsedovanjem ne bodo delovali proti interesom ZDA, ker bi se bali močnega, celo nepredvidljivega odziva.
Prepričan je, da mu ne bo treba uporabiti vojaške sile, da bi preprečil blokado Tajvana, ker ga predsednik Ši "spoštuje in ve, da je prekleto nor". Razkril je, da je imel z njim trden odnos: "Pravzaprav je bil zelo dober, ne bi rekel ravno prijatelj, vendar sem se odlično razumel z njim." Trump je Šija opisal kot zelo 'ostro' osebo.
Nekdanji predsednik je v pozitivni luči ocenil tudi svoj odnos z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in dejal, da se je z njim odlično razumel. Toda Trump, ki so ga prej kritizirali, ker je hvalil ruskega voditelja – trdi, da mu je zagrozil, naj ne napade Ukrajine. Kot pravi, je Putinu rekel: "Udaril te bom ravno sredi preklete Moskve. Prijatelja sva. Nočem, a nimam izbire."
Trump si je na dobrodelni večerji dodobra privoščil demokratske nasprotnike
Trump sicer med kampanjo skrbi za odmevne naslove. Tako si je republikanski predsedniški kandidat na dobrodelni večerji newyorške katoliške cerkve v četrtek dodobra privoščil demokratske politične nasprotnike, v nasprotju s tradicijo pa šale na lasten račun ni našel, poročajo ameriški mediji.
Dobrodelne večerje, poimenovane po demokratskem demokratskem guvernerju New Yorka in predsedniškem kandidatu Alu Smithu iz začetka 20. stoletja, se tradicionalno udeležujejo predsedniški kandidati republikanske in demokratske stranke ter zbijajo šale na račun nasprotnikov, obenem pa tudi samega sebe.
Začela sta John F. Kennedy in Richard Nixon, nadškofija nato leta 1996 ni povabila Boba Dola in Billa Clintona, ker je demokrat preprečil sprejetje zakona proti splavu v pozni nosečnosti, letos pa ni bilo demokratske kandidatke Kamale Harris. Leta 2020 sta se Trump in Joe Biden večerje udeležila virtualno.
Podpredsednica ZDA je tokrat na večerjo poslala šaljiv posnetek, v katerem jo igralka iz oddaje Saturday Night Live prikazuje kot nerodno katoliško punčko. Vso pozornost pa je dobil Trump, ki je kritiziral njeno odločitev, da se ne udeleži večerje. "Katoliki, zapomnite si, da sem jaz prišel, ona pa ni," je dejal in jo nato pol ure napadal.
Omenil je zunajzakonsko razmerje njenega moža Douga Emhoffa iz njegovega prvega zakona, sprožal dvom v njeno duševno zdravje, newyorškemu senatorju Chucku Schumerju, ki je sedel poleg nadškofa Timothyja Dolana, pa je dejal, da ima po porazu Harrisove možnost postati prva predsednica ZDA, ker tako zelo podpira tiste, ki spremenijo spol.
Spomnil se je, da bi moral reči kaj šaljivega tudi na svoj račun, vendar pa ni našel ničesar. "Ne vidim smisla, da streljam sam nase, potem ko so drugi streljali name," je dejal kandidat, ki ga je tokrat skoraj izjemoma spremljala tudi soproga Melania Trump.
Spravil se je na nekdanjega župana New Yorka Billa de Blasia in dejal, da tako slabega župana mesto še ni imelo. Pri tem je povzročil nekaj zadrege z uporabo kletvice.
Sedanjemu županu Ericu Adamsu, ki ga zvezno pravosodno ministrstvo preiskuje zaradi korupcije, je izrazil sožalje in izrazil mnenje, da se to dogaja, ker je demokrat upal kritizirati politiko predsednika Joeja Bidna glede priseljevanja, je poročala STA.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.