Lansiranje laboratorijskega kabinskega modula Mengtian, kar pomeni 'sanje o nebesih', sledi uspešnemu dodatku modula Wentian kitajski postaji Tiangong v mesecu juliju. Tako kot Wentian in osrednji modul Tianhe, ki je bil lansiran aprila 2021, je Mengtian v orbito ponesla kitajska raketa Čang Dženg 5B.
Mengtian bo na vesoljski postaji zagotavljal prostor za znanstvene poskuse v ničelni gravitaciji, zračno zaporo za izpostavljenost vakuumu vesolja in majhno robotsko roko za podporo tovora zunaj plovila.
Laboratorijski modul, imenovan Mengtian, je vzletel z vesoljskega centra Wenčang na kitajskem otoku Hainan. Mengtian se bo sedaj povezal z osrednjim modulom Tianhe, glavnim delom postaje, ki ga je Kitajska v orbito izstrelila aprila lani.
Na vesoljski postaji trenutno delajo in živijo trije astronavti, nova tričlanska posadka pa naj bi se jim pridružila še letos. Trenutna posadka, ki jo sestavljajo poveljnik misije Čen Dong, operater Liu Jang in sistemski operater Cai Šuze, je prispela na krov 14. junija in naj bi se vrnila na Zemljo decembra, navaja NASA.
Kitajska je v prizadevanjih, da bi na tem področju dohitela ZDA in Rusijo, v svoj vesoljski program v zadnjih letih vložila milijarde evrov. Kitajske vesoljske ambicije je deloma okrepila tudi ameriška prepoved kitajskega sodelovanja na Mednarodni vesoljski postaji, pri kateri sodelujejo ZDA, Rusija, Kanada, Evropa in Japonska.
Vesoljska postaja Tiangong, kar pomeni Nebeška palača, je ena od dveh vesoljskih postaj, ki trenutno krožita okoli Zemlje, druga je Mednarodna vesoljska postaja. V primerjavi z ISS je Tiangong razmeroma majhen, s pričakovano maso približno 100.000 kilogramov, ko bo v celoti sestavljen. To je približno četrtina ISS. Okoli Zemlje kroži na nadmorski višini med 381 in 385 kilometrov, z naklonom orbite 41,47 stopinj.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.