Po poročanju kitajske državne tiskovne agencije Šinhua se je vrtanje začelo v puščavi v porečju Tarim v severozahodni kitajski regiji Šindžjang. Z načrtovano globino 11.100 metrov bo ozki jašek prodrl skozi več kot 10 celinskih plasti in dosegel sistem krede v Zemljini skorji – niz plastovitih kamnin, starih 145 milijonov let.
Projekt naj bi bil končan v 457 dneh, kitajski državni mediji pa so ga označili za "mejnik v kitajskem raziskovanju globokega zemeljskega površja".
Globoka raziskovalna vrtina bo znanstvenikom omogočila preučevanje notranje strukture in razvoja Zemlje ter zagotovila podatke za geoznanstvene raziskave, je v izjavi sporočila kitajska nacionalna naftna korporacija, vodilna proizvajalka nafte in plina v državi, ki vodi projekt.
Vang Čunšeng, tehnični strokovnjak, ki sodeluje pri operaciji, jo je opisal kot drzen poskus raziskovanja neznanega ozemlja Zemlje in širjenja meja človeškega razumevanja. Vendar to ne bo enostaven podvig. "Gradbeno zahtevnost projekta vrtanja lahko primerjamo z vožnjo velikega tovornjaka po dveh tankih jeklenih vrveh," je za Šinhua povedal Sun Džinšeng, znanstvenik na kitajski akademiji za inženirstvo.
Oprema, ki tehta več kot 2000 ton, je zasnovana tako, da zdrži temperature v podzemlju do 200 C in 1300-krat višji atmosferski tlak. Poleg ekstremnih pogojev globoko pod površjem je izziv še dodatno povečan zaradi ostrega zemeljskega okolja v bazenu Tarim, kjer se nahaja najbolj vroča in suha puščava na Kitajskem.
Projekt je del prizadevanj države za raziskovanje novih meja v vesolju in pod površjem Zemlje. Kitajski predsednik je leta 2021 pozval vodilne znanstvenike v državi, naj premagujejo nove ovire na različnih področjih, vključno z raziskovanjem globin Zemlje. Ločeno je Ši Džinping poudaril tudi potrebo po povečanju domače oskrbe z energijo, s čimer je kitajske energetske velikane spodbudil k iskanju naravnih virov.

Predvsem regija Šindžjang je znana po bogatih nahajališčih mineralov in nafte. Sinopec, največje kitajsko rafinerijsko podjetje, je prejšnji mesec v raziskovalni vrtini v kotlini Tarim na globini več kot 8500 metrov pod površjem našlo velike količine nafte in plina.
Vrtina Kola na severozahodu Rusije je z globino 12.262 metrov najgloblja vrtina na svetu, ki jo je ustvaril človek.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.