Razmere na Korejskem polotoku se zaostrujejo še zaostrujejo. Tokrat so v ospredju znova Kitajci, a s pomočjo ruskih prijateljev, na nasprotni strani pa Južna Koreja in Japonska. Kitajska in Rusija sta sicer že nekaj časa nazaj navedli, da izvajajo redne skupne vaje.
V identifikacijski coni korejske zračne obrambe (KADIZ) ob južni in severovzhodni obali naj bi se nahajala kitajska bombnika. Nekaj časa sta izstopala in vstopala v njihovo cono, nato pa odšla ter se ure kasneje vrnila z ruskimi bojnimi letali, vključno z bombniki TU-95 in letali SU-35. V coni so se nahajali slabih 18 minut, nato pa odšli.
"Naša vojska je poslala bojna letala zračnih sil še pred vstopom kitajskih in ruskih letal v KADIZ, da izvedejo taktične ukrepe v pripravah na morebitne nepredvidene dogodke," so sporočili iz štaba združenih načelnikov (JCS). Letala sicer niso vstopila v zračni prostor Južne Koreje. Območje zračne obrambe je namreč območje, kjer države od tujih letal zahtevajo posebne korake za identifikacijo. Za razliko od zračnega prostora države, torej nad ozemljem in teritorialnimi vodami države, ni mednarodnih pravil, ki bi urejala območje zračne obrambe.
Moskva sicer ne priznava območja zračne obrambe Južne Koreje. Peking pa podobno, dejali so, da območje pač ni teritorialni zračni prostor in da bi tam vse države morale uživati svobodo gibanja.
Tudi Japonska je poslala v zrak svoja bojna letala, ker so kitajski bombniki poleteli iz smeri Vzhodnokitajskega morja v Japonsko morje. Tam sta se jim pridružili dve ruski brezpilotni letali, so kasneje sporočili z japonskega obrambnega ministrstva.
Ni pa prvič, da so v zadnjem času opazili ruska bojna letala, ki vstopajo v KADIZ. Leta 2019 so južnokorejska vojaška letala izstrelila na stotine opozorilnih strelov proti ruskim vojaškim letom, ko so ta vstopila v KADIZ med skupno zračno patruljo s Kitajsko.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.