Politika ničelnega covida v več mestih, vključno s proizvodnimi središči, kot sta Shenzen in Tianjin, močno škodi gospodarski dejavnosti. Ljudje ne zapravljajo več toliko denarja, zato obrtniki svoje proizvodnje zapirajo. Povpraševanje v državah, kot je ZDA, se je zmanjšalo tudi zaradi višjih obrestnih mer, inflacije in vojne v Ukrajini.
Strokovnjaki se strinjajo, da bi Peking lahko naredil več za spodbujanje gospodarstva, vendar do tega ne more priti, dokler traja ničelna politika.
"Nima smisla črpati denarja v naše gospodarstvo, če se podjetja ne morejo širiti ali ljudje ne morejo porabiti denarja," je dejal Louis Kuijs, glavni azijski ekonomist pri S&P Global Ratings.
Sedanje gospodarstvo je ključnega pomena za kitajskega voditelja Ši Džinpinga, saj želi biti izbran za tretji mandat.
Peking je objavil okoli 205 milijard evrov vreden načrt za spodbujanje malih podjetij, infrastrukture in nepremičnin
Uradniki bi sicer lahko storili veliko več, da bi spodbudili rast ekonomije in ustvarjanje novih delovnih mest. To vključuje večje naložbe v infrastrukturo, olajšanje pogojev zadolževanja za kupce stanovanj, razvijalce nepremičnin in lokalne oblasti ter davčne olajšave za gospodinjstva.
"Odziv vlade na šibkost gospodarstva je bil precej skromen v primerjavi s tem, kar smo videli med prejšnjimi gospodarskimi padci," je dejal Kuijs.
Kitajski nepremičninski trg je v krizi
Šibka nepremičninska aktivnost in slaba prodaja sta v stanovanjskem sektorju nedvomno upočasnila rast. To je močno prizadelo gospodarstvo, saj nepremičnine in druge industrije, ki prispevajo k temu, predstavljajo skoraj tretjino kitajskega bruto domačega proizvoda.
"Ko je stanovanjski trg šibek, se ljudje začnejo počutiti negotovo glede splošne gospodarske situacije," je opozoril Kuijs.
Kupci stanovanj so zavračali plačilo hipoteke za nedokončane stavbe in nekateri dvomijo, da bodo njihove hiše kdaj dokončane. Povpraševanje po novih domovih je upadlo, kar je zmanjšalo potrebo po uvozu blaga, ki se uporablja v gradbeništvu.
Kljub prizadevanjem Pekinga, da bi podprl nepremičninski trg, so se cene stanovanj v desetinah mest letos znižale za več kot 20 %. Glede na to, da so prodajalci nepremičnin pod pritiskom, analitiki pravijo, da bodo oblasti morale storiti veliko več, da povrnejo zaupanje v nepremičninski trg.
Podnebne spremembe dolgotrajno vplivajo na kitajsko industrijo
Hud vročinski val, ki mu je sledila suša, je avgusta prizadel jugozahodno provinco Sečuan in mesto Čongčing. Ko se je povpraševanje po klimatskih napravah močno povečalo, je to preobremenilo električno omrežje v regiji, ki je skoraj v celoti odvisna od vodne energije. Tovarne, vključno z velikimi proizvajalci, kot sta proizvajalec iPhonov Foxconn in Tesla, so bile prisiljene skrajšati delovni čas ali se popolnoma zapreti.
Kitajski statistični urad je avgusta sporočil, da so se dobički samo v železarski in jeklarski industriji v prvih sedmih mesecih leta 2022 zmanjšali za več kot 80 % v primerjavi z enakim obdobjem lani. Peking je na koncu priskočil na pomoč z desetinami milijard evrov za podporo energetskim podjetjem in kmetom.
Kitajski tehnološki velikani izgubljajo vlagatelje
Tencent in Alibaba sta poročala o svojem prvem padcu prihodkov v zadnjem četrtletju – Tencentov dobiček se je zmanjšal za 50 %, prav tako se je za polovico zmanjšal dobiček Alibabe. Na deset tisoče mladih delavcev je izgubilo delo, kar je še povečalo krizo zaposlitve. To bi lahko dolgoročno škodilo produktivnosti in rasti Kitajske.
Nekatera najuspešnejša tehnološka kitajska zasebna podjetja so se znašla pod velikim nadzorom Ši Džinpinga, ki je bolj naklonjen državnim podjetjem. Tuji vlagatelji se posledično umikajo s Kitajske.
Japonska Softbank je iz Alibabe potegnila ogromno denarja, Berkshire Hathaway Warrena Buffeta pa prodaja svoj delež, ki ga ima pri podjetju BYD. Tencent je samo v drugi polovici tega leta umaknil naložbe v vrednosti več kot 7 milijard dolarjev. Poleg tega ZDA zatirajo kitajska podjetja, ki visoko kotirajo na ameriški borzi.
"Nekatere investicijske odločitve se odlagajo, nekatera tuja podjetja pa si prizadevajo razširiti proizvodnjo v drugih državah," je nedavno zapisal S&P Global Ratings.
Svet se navaja na dejstvo, da Peking morda ni več tako odprt za posle, kot je bil – vendar Ši na tak način tvega gospodarski uspeh, ki je Kitajsko poganjal v zadnjih desetletjih.
KOMENTARJI (155)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.