''Podatke o covidu bo objavljal kitajski center za nadzor in preprečevanje bolezni le za raziskave in sledenje trendom,'' je komisija zapisala v izjavi, ne da bi navedla razlog za to spremembo. Neznanka ostaja tudi vprašanje, kako pogosto bodo sedaj javno objavljali podatke.
Zanimivo je, da sprememba prihaja en dan po tem, ko sta Bloomberg in Financial Times poročala, da sta dobila vpogled v interno poročilo kitajske nacionalne zdravstvene komisije. Slednja je v javni objavi namreč zapisala, da so v mesecu decembru zabeležili nekaj več kot 62 tisoč primerov okužb, v poročilu pa so zapisali, da naj bi jih bilo okuženih kar 250 milijonov.
Kljub rekordnemu in hitremu porastu okužb pa zdravstvena komisija štiri dni ni poročala o nobeni smrti zaradi covida.
Zožili so tudi medicinsko opredelitev smrti zaradi covida, zato se je po mnenju strokovnjakov izredno zmanjšalo število smrtnih primerov, ki jih je mogoče pripisati covidu. V skladu z novo metodologijo med te smrti namreč štejejo le tiste, do katerih pride neposredno zaradi odpovedi dihal kot posledice covida.
Zadnje poročilo, objavljeno v soboto, navaja le 4128 novih okužb in nobenega smrtnega primera. To pomeni, da je bilo v državi od začetka pandemije simptomatskih okužb skoraj 400.000, število smrtnih primerov pa 5241.
Če gre res za tako velik izbruh, ga je zelo težko nadzorovati in omejiti, stanje ocenjujejo pri Svetovni zdravstveni organizaciji.
Lokalni zdravstveni uradnik v Kingdau je poročal, da mesto beleži med 490.000 in 530.000 novih primerov. Njegova izjava je prišla v medije, vendar je bila kmalu tudi odstranjena.
KOMENTARJI (125)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.