Po podatkih kitajskega nacionalnega statističnega urada je v letu 2022 stopnja rodnosti padla na rekordno nizko raven 6,77 rojstva na 1000 prebivalcev, kar je manj kot leto prej, ko je rodnost znašala 7,52 novorojenčkov na 1000 prebivalcev. S temi številkami je Kitajska zabeležila prvi upad po letu 1961, ko je prebivalce prizadelo obdobje velike lakote.

Leta 2022 se je tako rodilo približno 9,56 milijona otrok, v primerjavi z 10, 62 milijona otrok leto poprej. S temi številkami je kitajska rodnost padla na najnižjo rodnost, vse od ustanovitve komunistične Kitajske leta 1949, poroča CNN.

Poleg najmanjše rodnosti pa so Kitajci letos beležili tudi enega najslabših gospodarskih rezultatov v zadnjih 50 letih. V letu 2022 se je njihovo gospodarstvo povečalo le za tri odstotke, kar je daleč od cilja, ki ga zasleduje vlada.
Kitajska se sicer že dlje časa sooča z demografsko krizo, saj se število upokojencev povečuje, delovna sila pa upada. Staranje prebivalstva bi namreč lahko resno ogrozilo prebivalstvo in stabilnost države. Kitajske oblasti si zato že dlje časa prizadevajo za različne ukrepe, s katerimi želijo poročene pare spodbujati k rojevanju otrok.

Peking je tako leta 2015 opustil svojo desetletja dolgo politiko "enega otroka," ki je poročenim parom dovoljeval rojstvo le enega otroka. Po novem jim je dovoljeval rojstvo dveh. Leta 2016 so zato v državi bežno zabeležili kratki vzpon, a se je rodnost znova pričela zmanjševati.
Leta 2021 so se zakonodajalci odločili, da bodo dodatno sprostili omejitve glede rojstev in parom dovoljevali tri otroke. Ti ukrepi so se izkazali za neuspešne, kar analitiki pripisujejo predvsem visokim življenjskim stroškom in gospodarski negotovosti.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.