Testiranje nove medcelinske balistične rakete je potekalo pod nadzorom Kima, je poročala severnokorejska tiskovna agencija KCNA. Ob tem so državni mediji objavili fotografije, na katerih se Kim sprehaja pred ogromno raketo, na drugih pa se veseli ob testni izstrelitvi.
Z novo raketo "se bo cel svet znova jasno zavedal moči naših strateških oboroženih sil", je dejal Kim glede na poročanje KCNA. Kot je dodal, je država sedaj pripravljena na soočenje "z ameriškimi imperialisti".
Severna Koreja je v četrtek testirala novo medcelinsko raketo, ki je letela višje in dlje kot prejšnje, in sicer naj bi dosegla okoli 6250 metrov višine in letela 1090 kilometrov daleč. Raketa je pristala v Japonskem morju, v izključni gospodarski coni Japonske.
To je bila prva izstrelitev rakete Hwasong-17, ki so jo predstavili oktobra 2020. Na testiranje so se burno odzvali v sosednjih državah Severne Koreje in v ZDA.
V stilu ameriškega filma objavili promocijski video
Severnokorejska televizija je po izstrelitvi novega tipa medcelinske balistične rakete v državi predvajala posnetek, montaža videoposnetka pa je v slogu celovečernega filma. Posnetek je prišel v javnost dan po izstrelitvi, saj je v Severni Koreji pogosto, da državni mediji o pomembnih novicah poročajo z enodnevnim zamikom.
Več kot triminutni posnetek z dramatično glasbo prikazuje dogajanje ob izstrelitvi, Kim Džong Un pa dogajanje spremlja nasmejan, s sončnimi očali, usnjeni jakni in v družbi svojih najtesnejših sodelavcev.
ZDA uvedle nove sankcije
Washington je uvedel tudi nove sankcije proti podjetjem in posameznikom v Rusiji in Severni Koreji, ki jim očitajo, da pomagajo pri raketnem programu Pjongjanga. Varnostni svet Združenih narodov pa bo danes na izrednem srečanju razpravljal o zadnjem testiranju Severne Koreje.
Severna Koreja je doslej trikrat preizkusila medcelinske balistične rakete, nazadnje leta 2017 raketo Hwasong-15. Naj pa bi poskusil Pjongjang testirati nov tip medcelinske rakete že prejšnji teden, vendar je raketa eksplodirala takoj po izstrelitvi.
Pjongjang je poskusne izstrelitve raket in druga testiranja orožja prekinil leta 2019, ko je voditelj Kim Jong-Un začel pogajanja s tedanjim predsednikom ZDA Donaldom Trumpom. Nato so pogovori propadli, Severna Koreja pa sedaj kljub ostrim mednarodnim sankcijam nadaljuje s prizadevanji za posodobitev svoje vojske.