"Vojna traja že tretje leto, vlada pa dela vse, da ne bi zvišala davkov za podjetja. Danes so vsi drugi viri za povečanje financiranja obrambnih sil že izčrpani," je v sredo dejal ukrajinski finančni minister Sergij Marčenko.
Pa vendar so podjetja močno kritična do osnutka davčnega zakona, ki je bil ukrajinskemu parlamentu predstavljen v začetku julija, poroča Politico. "Iskanje dodatnih prihodkov z uvedbo novih davkov bo močno obremenilo poslovanje," je v ponedeljkovi izjavi zapisala ukrajinska gospodarska zbornica. "V ozadju ruske agresije in uničenja infrastrukture ter zmanjševanja trgov in odhoda osebja dodaten fiskalni pritisk na ukrajinska podjetja onemogoča gospodarsko stabilnost," je dodala.
Pritisk, naj se davki ne dvignejo, je prišel tudi izven Ukrajine. "Združene države spodbujajo ukrajinsko vlado, da poveča prihodke predvsem z reformo carin in bojem proti sivim trgom," je na ponedeljkovem brifingu v Kijevu dejala Penny Pritzker, ameriška posebna predstavnica za gospodarsko okrevanje Ukrajine. "Velik vir zaslužka je tudi na sivih trgih, sploh od cigaret, alkohola ali elektronike. In zato smo spodbudili ukrajinsko vlado, da se osredotoči na to," je dodala Pritzkerjeva.
Ameriška gospodarska zbornica je ukrajinsko vlado pozvala, naj ne uveljavlja dodatnih davkov od podjetij, ki spoštujejo zakone, in si raje prizadeva za zmanjšanje velike in neobdavčene sive ekonomije v Ukrajini. "AmCham Ukrajina trdno verjame, da je vir dodatnih davčnih prihodkov v boju proti utajam in zagotavljanju enakih pravil za vse, ne pa v povečanju davkov zakonitim davkoplačevalcem, ki že nosijo največje breme," so sporočili iz zbornice.
Ukrajinska vlada se je v sredo sestala s podjetji, vendar dogovora niso dosegli, zato bodo o temi ponovno razpravljali prihodnji teden. "Strinjali smo se, da je to začetek dialoga," je po srečanju zapisal premier Denis Šmihal. Danilo Hetmantsev, predsednik parlamentarnega odbora za davke, je medtem dejal, da je dvig davka boleč, a nujen.
Ukrajinska vlada pravi, da mora povečati prihodke za 500 milijard grivnij (11,2 milijarde evrov), tri četrtine tega iz novega zadolževanja, ostalo pa iz višjih davkov. Ko bo denar zbran, bo 60 odstotkov denarja namenjenega vojaškim plačam, preostalih 40 odstotkov pa bo porabljenih za orožje. Osnutek davčnega zakona bi tudi zvišal vojni davek, ki ga plačujejo ukrajinski prebivalci, ter zvišal dajatve in trošarine na blago, kot sta gorivo in tobak.
Dodaten denar je nujno potreben
Ukrajina je za obrambo namenila približno 37 odstotkov BDP-ja ali skoraj 37 milijard evrov, kar je letos skoraj v celoti pokrila z davki. Zadnje leto je še posebej obremenilo javne finance, saj je bil Kijev prisiljen uporabiti lastna sredstva za nakup orožja zaradi večmesečnega odlašanja v ameriškem kongresu s sprejetjem 56 milijard evrov vrednega zakona o vojaški pomoči, ki je bil nato potrjen aprila.
"Dobava orožja s strani mednarodnih partnerjev na začetku leta 2024 je bila bistveno manjša od potrebne in obljubljene," je dejala Oleksandra Betliy, raziskovalka s kijevskega Inštituta za ekonomske raziskave in politično svetovanje.
Marčenko, finančni minister, je dejal, da bi morala biti odločitev o zvišanju davka sprejeta do septembra. "Vprašanje zagotavljanja teh sredstev je absolutno nujno. Od tega je odvisna obrambna sposobnost države," je dejal Marčenko.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.