Po navedbah Washingtona je Rusija ob ukrajinski meji nakopičila že okoli 110.000 vojakov oziroma 70 odstotkov sil, ki bi jih potrebovala za napad na Ukrajino. Do sredine februarja bi ruski predsednik Vladimir Putin lahko zagotovil približno 150.000 vojakov, kolikor jih potrebuje za ta napad.
Dodali so, da ZDA sicer niso prepričane o tem, ali se je Putin dejansko že odločil za napad, da pa želi imeti odprte vse možnosti, od omejenega napada na ukrajinsko prorusko regijo Donbas ali invazije na celotnem ozemlju države.
Tudi ameriški svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan je v nedeljo na ameriških televizijah opozarjal, da lahko Rusija vsak čas napade Ukrajino in sproži spopad, ki bo imel veliko človeško ceno. "Če pride do vojne, bo to velika človeška cena za Ukrajino, ampak glede na naše priprave in odgovor bo to velika strateška cena tudi za Rusijo," je dejal Sullivan, ki je nastopil na ameriških televizijah NBC, Fox in ABC. Bela hiša naj bi ameriške kongresnike že obvestila, da bi ruska invazija na Ukrajino pomenila hitro zavzetje Kijeva in bi zahtevala okoli 50.000 smrtnih žrtev. Sullivan je še dejal, da so ZDA v sodelovanju z zavezniki in partnerji pripravljene na razne scenarije. Hkrati je Zahod utrdil zaveznike na "vzhodnem krilu".
Tudi veleposlanica ZDA pri ZN Linda Thomas Greenfield je za ameriško medijsko mrežo CNN dejala, da si prizadevajo za diplomatsko rešitev, vendar se zavedajo, da se Rusi še naprej pripravljajo na napad. Ameriški senator John Barraso pa je za ameriško televizijo Fox izrazil zaskrbljenost, kaj se bo zgodilo, ko bo Putin dosegel, da se Ukrajino vrne v njegov tabor. Ob tem je omenil, da bi lahko Iran pospešil prizadevanja za pridobitev jedrskega orožja, Kitajska pa bi se lahko odločila za invazijo na Tajvan.
Kijev 'apokaliptične napovedi' zavrača
Kijev je ob podpori nekaterih evropskih zaveznic doslej že večkrat poskušal zmanjšati bojazni pred skorajšnjim ruskim napadom, saj želi preprečiti nadaljnjo škodo svojemu gospodarstvu, ki je v težavah.
"Ne verjemite apokaliptičnim napovedim," je tako na Twitterju v nedeljo v odzivu na trditve iz Washingtona zapisal ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba. "Različne prestolnice imajo različne scenarije. Ukrajina je pripravljena na kakršen koli razvoj," je dodal. Izpostavil je, da ima Ukrajina močno vojsko, mednarodno podporo brez primere in vero Ukrajincev v svojo državo. "Sovražnik je tisti, ki bi se nas moral bati," je poudaril.
Svetovalec ukrajinskega predsedstva Mihailo Podoljak pa je v odzivu v nedeljo dejal, da ruske dejavnosti ne pomenijo presenečenja, saj želi Moskva, odkar je lani spomladi nakopičila sile na ukrajinski meji, ohranjati psihološki pritisk na Kijev z rednimi obsežnimi rotacijami vojakov, manevri in razporejanjem orožja. Ocenil je še, da je možnost za diplomatsko rešitev naraščajočih napetosti z Rusijo večja kot za ruski napad. Moskva sicer načrtovanje napada na Ukrajino vztrajno zanika.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.