Pot v Azijo je letalo začelo v petek, ko je poletelo proti Arizoni, kjer so ga carinili, nato še v Kalifornijo, kjer ga bodo prebarvali.
Po besedah mehiškega predsednika Andrésa Manuela Lópeza Obradorja je cena odražala amortizacijo letala. Že aprila je napovedal, da bodo denar uporabili za gradnjo dveh novih bolnišnic v mehiških mestih Tlapa in Tuxtepec. Priznal je, da so kupca iskali kar štiri leta.
Mehika je letalo sicer nabavila leta 2012, ko je bil na oblasti Felipe Calderón, vendar je letalo do mehiških lastnikov prišlo šele leta 2016. Po odhodu Calderona s položaja je letalo pristalo v naročju Calderonovega naslednika Enriqueja Peña Nieta, ki je bil predhodnik Lópeza Obradorja.

80-sedežno letalo, ki je pravzaprav eno od šestih testnih letal 787, ki jih je izdelal Boeing, je opremljeno s predsedniškim apartmajem z zasebno pisarno, tušem, sejno sobo in kraljevsko posteljo. Stoli v konferenčni sobi imajo možnost nagibanja, opremljeni so s sistemom za zabavo med letom.
López Obrador pravi, da je bila razkošna oprema letala kupljena v času paranoje in je žalitev za Mehičane: "Takšnega letala ni imel niti Obama."
López Obrador je svojemu predhodniku tudi očital, da je med letoma 2012 in 2015 za potovanja porabil 19 milijonov dolarjev (17,2 milijona evrov), López Obrador pa naj bi v obdobju 2018–2021 porabil milijon dolarjev, poroča Forbes Mexico.

Čeprav je bilo letalo večinoma na tleh, je Mehika zanj letno porabila več kot 15 milijonov dolarjev (13,6 milijona evrov), v kar niso vključeni stroški vzdrževanja.
Za letalo sta se nekaj časa zanimali tudi Kanada in Argentina. Po propadlih poskusih so se Mehičani že sprijaznili, da so možnosti za prodajo letala 787 majhne, zlasti ker bi bila njegova predelava v potniško letalo s 300 sedeži za letalske družbe predraga.

López Obrador se je zato odločil, da bo letalo Dreamliner oddajal v najem za zasebne dogodke, kot so poroke in zabave. Letalo je lahko rezerviral kdor koli, prihodki pa bi pomagali pri kritju stroškov vzdrževanja.
Letalo so poskušali prodati tudi s pomočjo loterije septembra 2020, vendar je plan propadel zaradi zakona, ki preprečuje loterijo državnega premoženja. Prodali so 4,2 milijona srečk po 25 dolarjev (22 evrov), s čimer so zbrali več kot 105 milijonov dolarjev (95,5 milijona dolarjev). Vsak od 100 zmagovalcev, izžrebanih na slovesnosti v Mexico Cityju, je prejel milijon dolarjev (910.000 evrov).
Vendar pa nekateri menijo, da je šlo zgolj za politično potezo: "Predsedniku je pomembno le, da se pohvali, da se je odrekel razkošju in bogastvu," meni analitik in zgodovinar Jose Antonio Crespo.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.