"Gre za moškega, starega približno 20 let, iz Pensilvanije," je že predhodno poročal Sky News, ki se je pogovarjal s petimi visokimi ameriškimi uradniki, ki delajo znotraj kazenskega pregona in so bili o zadevi obveščeni. Kasneje pa so identiteto strelca potrdili tudi pri FBI. Napadalec pri sebi ni imel osebnega dokumenta, zato so njegovo identiteto potrdili nekaj ur po streljanju.
Zvezni preiskovalci so v izjavi zapisali: "FBI je identificiral 20-letnega Thomasa Matthewa Crooksa iz Bethel Parka v Pensilvaniji kot osebo, ki je vpletena v poskus atentata na nekdanjega predsednika Donalda Trumpa 13. julija v Butlerju v Pensilvaniji." Napadalec v preteklosti ni bil obravnavan v kazenskih postopkih.
Ob tem so dodali, da je preiskava še vedno aktivna.
Ameriški mediji: V avtomobilu in hiši našli eksplozivni napravi
Ameriški mediji poročajo, da so jim viri, ki sicer niso imeli dovoljenja za javno govorjenje, pod pogojem anonimnosti povedali, da so v avtomobilu napadalca odkrili "sumljive naprave", med drugim naj bi našli material za izdelavo bomb. Material za izdelavo bomb so našli tudi na njegovem domu, poroča AP. Pri tem niso pojasnili, za kakšen material gre.
Vozilo je bilo parkirano v bližini prizorišča predvolilnega zborovanja v Butlerju.
Časnik New York Times je poročal o dveh eksplozivnih napravah v avtu strelca in eni na njegovem domu. Televizija CNN pa o eksplozivnem materialu in drugih delih za izdelavo bombe.
Po napadu so v okolici napadalčeve hiše postavili barikade, v več križiščih so bili postavljeni policijski avtomobili, po soseski pa so patrulirali policisti.
Po poročanju lokalnih medijev je Crooks leta 2022 diplomiral na srednji šoli Bethel Park. CNN poroča, da je bil glede na javno dostopne podatke osumljeni registriran kot republikanski volivec. Letošnje predsedniške volitve bi bile prve, na katerih bi bil Matthew Crooks dovolj star, da bi lahko volil.
Zapisi zvezne volilne komisije sicer kažejo še, da je donator pod imenom Thomas Crooks januarja 2021 doniral manjšo vsoto denarja demokratsko usmerjenemu odboru za politično ukrepanje, imenovanem Progressive Turnout Project.
CNN je govoril tudi z očetom osumljeca Matthewem Crooksom, ki pa je dejal, da najprej skušal ugotoviti, "kaj za vraga se dogaja" ter počakal, da se pogovori z organi pregona, preden bo spregovoril o svojem sinu.
Motiv še ni znan
Poskus atentata naj bi bil izveden s polavtomatsko puško AR-15. Gre za eno najbolj priljubljenih, prepoznavnih in zloglasnih orožij v ZDA, poroča Guardian. Ta vrsta puške je bila uporabljena v številnih nedavnih množičnih streljanjih v ZDA, vključno z napadom v Las Vegasu oktobra 2017, v katerem je bilo ubitih 59 ljudi, in napadom proti LGBTQ+, v katerem je bilo novembra 2022 v Colorado Springsu ubitih pet ljudi.
Predstavniki tajne službe in FBI so pred tem na skupni novinarski konferenci v podeželskem kraju Butler v Pensilvaniji povedali, da še niso pripravljeni razkriti podrobnosti o atentatorju ali njegovem motivu, ker preiskava še poteka. "Identiteto preverjamo. Motiv pa za zdaj še ni znan," je takrat dejal posebni agent FBI Kevin Rojek. Potrdil je tudi, da dogodek obravnavajo kot poskus atentata na Donalda Trumpa.
Dejali pa so tudi, da ni dokazov, da bi šlo za kaj drugega kot osamljenega strelca, vendar pa oblasti še vedno preverjajo, ali je napadalec deloval sam. Na tiskovni konferenci je podpolkovnik George Bivens dejal: "Nikakor ne jemljemo za samoumevno, da je šlo za napad volka samotarja." Oblasti so dejale, da trenutno ne verjamejo, da obstajajo dodatne grožnje.
Uradniki so dodali, da se bo preiskava streljanja nadaljevala "dneve, tedne in mesece", prednostna naloga organov pregona pa, da je ugotoviti motiv strelca, ter prav to, ali je bil v poskus atentata vpleten še kdo.
Ameriška tajna služba je po napadu sporočila, da je grožnja "nevtralizirana" ter da je napadalec mrtev. Videoposnetki, ki krožijo na spletu, prikazujejo moškega v kamuflažnih oblačilih, ki leži na vrhu strehe, ob sebi pa ima orožje.
Sky News si je ogledal prizorišče in slike družbenih medijev. Razdalja med Trumpom in osebo na strehi je približno 130 metrov.
Trump je bil sredi političnega govora, ko so odjeknili streli, ki so prisotnim zveneli kot poki petard. Televizijski posnetki kažejo, da se je nenadoma prijel za desno uho in se vrgel na tla. Nanj so se vrgli pripadniki tajne službe. Ko so ga spravili na noge, jih je zaprosil, naj mu dovolijo, da najde svoje čevlje, nato pa se je obrnil k množici, dvignil pest in večkrat vzkliknil: "Borba, borba, borba!"
Agenti tajne službe so ga potem z vidno okrvavljenim ušesom odpeljali v bolnišnico. Njegova kampanja je sporočila, da je v redu, Trump pa je potem izdal kratko sporočilo za javnost z opisom dogodka. "O strelcu, ki je mrtev, ni nič znanega. Ustreljen sem bil z nabojem, ki je prebil zgornji del mojega desnega ušesa. Nemudoma sem vedel, da je nekaj narobe, ker sem slišal šum, strele in takoj občutil naboj skozi kožo. Bilo je veliko krvi in zavedel sem se, kaj se dogaja. Bog blagoslovi Ameriko," je sporočil.
KOMENTARJI (267)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.