Zelenski je vse od začetka ruske invazije pred skoraj enim letom Ukrajino zapustil le enkrat, in sicer decembra, ko je obiskal Washington. Obisk je bil po eni strani nepričakovan zaradi napete situacije v Ukrajini, a po drugi strani spet razumljiv, saj so ZDA v tej vojni največja ukrajinska zaveznica, ko gre za dobave velikih količin orožja.
A takrat je načrtovanje njegovega obiska večinoma minilo v strogi tajnosti. Javnost je za to izvedela približno dan prej, strahu, da ukrajinskemu voditelju, ki vse zunanjepolitične napore vlaga v to, da zaveznice prepriča v nove pošiljke orožja Ukrajini, preti nevarnost, pa ni bilo.
Kaj se dogaja zdaj, ko naj bi Zelenski šel v Bruselj? Približno 48 ur pred načrtovanim potovanjem so se o nameri Zelenskega razpisali italijanski mediji, pozneje pa ga je na Twitterju napovedala kar Evropska ljudska stranka (EPP), desnosredinska skupina poslancev Evropskega parlamenta. "Veselimo se vašega obiska v Bruslju, gospod predsednik," so zapisali, potem pa objavo hitro zbrisali.
Vse skupaj evropske institucije spravlja v veliko zadrego, saj se zdaj išče krivca za nediskretnost, akterji pa se obtožujejo med seboj, poroča Guardian.
Predsednik Evropskega sveta Charles Michel pravi, da je za uhajanje informacij odgovoren Evropski parlament. Njegov tiskovni predstavnik pa je glede tega, ali Zelenski res prihaja v Bruselj, dejal le, da ima predsednik Zelenski odprto vabilo za obisk Bruslja.
Tarča kritik je tako v veliki meri predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. Metsola je namreč članica EPP, ki je obisk najavila na Twitterju, njeni uradniki naj bi bili krivi, da so razkrili preveč.
Kdo je ali ni povedal preveč o obisku Zelenskega, pa seveda ni edina težava, povezana z Ukrajino, s katero se te dni soočajo v Bruslju.
Michel in vodja Evropske komisije Ursula von der Leyen po mnenju nekaterih kritikov kar tekmujeta v tem, kdo bo bolj goreče podpiral Ukrajino. Tudi Zelenski to podporo vidi kot hitro pot države v povezavo, tako je že dejal, da je Ukrajina pripravljena na večje vključevanje na evropski notranji trg.
Marsikdo pa meni, da bi morali voditelji EU ublažiti javno retoriko in državi ne vzbujati lažnega upanja na hiter pristop, saj povojno Ukrajino čakajo leta mučnih reform, ki bi jih država morala izvesti že pred rusko invazijo, a za to ni bilo političnega soglasja. Velik del Evrope v povojni Ukrajini vidi tudi gospodarsko priložnost, a opozorila so jasna: Država bo morala opraviti s korupcijo, vzpostaviti vladavino prava in poštene pogoje, če želi vlaganja, ki bodo ključna, pa povojno obnovo.
A za začetek je treba doseči mir, ki ga še ni na obzorju. Rusija krepi napade, mirovnih pogovorov pa ne želi, če ti ne pomenijo, da Ukrajina podleže apetitom Moskve, kar pa v Kijevu ostro zavračajo.
Če bo Zelenski, ki je po poročanju Guardiana ravno prejšnji teden zavrnil namigovanja o njegovem potovanju v Bruselj, ker da obstaja veliko tveganje, če kam odpotuje, vendarle odpotoval na obisk, se bo ta odvijal v času, ko se ukrajinske sile pripravljajo na obsežen napad ruskih enot.
Medtem ko si Kremelj prizadeva ponovno prevzeti pobudo v vojni in zasesti preostanek regije Donbas na vzhodu Ukrajine, naraščajo skrbi, da orožje v Ukrajino prihaja prepočasi, kar bi lahko ruskim silam dalo ključno prednost.
Zato je moč pričakovati, da bo sporočilo Zelenskega podobno, kot je bilo v ZDA: Hvala za podporo, a potrebujemo še več naprednega orožja.
KOMENTARJI (183)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.