Prejšnji četrtek je nemški državni tožilec Hans Christian Wolters presenetil svetovno javnost z izjavo, da imajo osumljenca, ki so ga obtožili za umor Madeleine McCann. "Iz tega lahko sklepate, da menimo, da je deklica mrtva," je dejal. Dan kasneje so se na to prek svojega predstavnika za stike z javnostjo odzvali dekličini starši, Gerry in Kate McCann. "Rekli so, da je mrtva, a za to nimajo dokaza. Portugalska in britanska policija primer še vedno obravnavata kot iskanje pogrešane osebe. Ne bova nehala upati, da je najina punčka živa, vse dokler nama ne bo nekdo predložil neizpodbitnega dokaza, da temu ni tako," sta po poročanju britanskega Telegrapha povedala McCannova.
Kmalu se je izvedelo, kdo je obtoženec, o katerem je govoril nemški tožilec: gre za 43-letnega Christiana Brücknerja. Britanski in nemški mediji so mrzlično začeli brskati po njegovi temačni preteklosti.
Rodil se je kot Christian Fischer, mama ga je dala v posvojitev
Po poročanju nemškega Die Spiegla se je rodil leta 1976 kot Christian Fischer. Mama se mu je ob rojstvu odrekla, posvojila sta ga zakonca Brigitte in Fritz Brückner. Ko so pred nekaj dnevi na vrata njunega doma v Bergtheimu, kakšnih 15 kilometrov severneje od Würzburga na Bavarskem, potrkali britanski novinarji, jim je Brigitte dejala, da za svojega posvojenega sina že dolgo ni slišala in da o njem tudi noče ničesar slišati. Sosedje so dodali, da je bil vso otroštvo "zelo težaven otrok" in da ga je bilo nemogoče imeti pod nadzorom.
Kot je poročal nemški Bild, je Brückner policijsko kartoteko dobil že pri rosnih 15 letih, takrat so ga obravnavali zaradi ropa. Dve leti kasneje, leta 1994, je na otroškem igrišču v Würzburgu spolno nadlegoval šestletno deklico. Po poročanju nemškega časnika je pristopil do nje in jo začel otipavati, deklica je zakričala, Brückner pa je ob njeni reakciji zbežal stran. Nekaj tednov kasneje naj bi med pohajkovanjem po mestu pred devetletnim dečkom slekel hlače. Zaradi prijav o spolnem nadlegovanju so ga kmalu za tem obsodili na dve leti pogojne zaporne kazni, a je že med prestajanjem le-te pobegnil na portugalsko obalo.
Leta 1995 je prvič prispel v Praio da Luz, priljubljeno portugalsko letovišče, od koder je 12 let kasneje izginila Maddie.
Po 20 letih spet odprli primer o izginulem dečku Reneju
Brückner, ki naj bi na Portugalsko prišel le z nahrbtnikom in najbolj osnovnimi potrebščinami, si je za preživetje iskal občasne službe, večinoma kot natakar v tamkajšnjih barih in hotelih.
Na začetku poletja, 21. junija 1996, je s plaže v Aljezuru, kakšnih 30 kilometrov od Praie da Luz, izginil takrat šestletni Rene Hasse. Po besedah njegove mame se je zgodilo na sprehodu po plaži. Da je sin tekel naprej in da ga je le za sekundo spustila izpred oči, je v solzah pojasnjevala. Kasneje so na obali našli njegova oblačila, policija pa je predvidevala, da je deček utonil v morju, a starši se s tem nikoli niso sprijaznili. Izginotje so aktivno nehali preiskovati štiri leta kasneje, čeprav je primer uradno še vedno odprt.
Po tem, ko so nemški kriminalisti med preiskovanjem primera Madeleine McCann povezali datume in kraje, kjer se je gibal Brückner, so začeli domnevati, da bi bil njihov osumljenec lahko vpleten tudi v Renejevo izginotje. "To je prvič po 20 letih, da se mi je oglasila policija v zvezi s pogrešanim sinom," je za nemški časnik Kölner Stadt-Anzeiger povedal dečkov oče Andreas Hasse. Kot je še dejal, verjame, da bi bila lahko izginotja obeh otrok povezana.
Brutalno posilil 72-letno ameriško turistko
Malo je znanega o Brücknerjevem življenju na prehodu tisočletja, naj bi pa ves ta čas živel na Portugalskem. Policija sumi, da se je v tem obdobju že začel ukvarjati s preprodajo drog in da je povezan z nekaterimi vlomi v letovišču Praia da Luz in okolici, čeprav jasnih dokazov o tem ni.
Leta 2005 je bila portugalska policija obveščena o brutalnem posilstvu 72-letne ameriške turistke. Zločin naj bi se zgodil v počitniški vili Casa Jacaranda, kakšnih 10 minut hoje od resorta Ocean Village, kjer je 18 mesecev kasneje dopustovala družina McCann.
Po poročanju britanskega Guardiana je žrtev preiskovalcem povedala, da jo je, preden jo je posilil, pretepel s kovinskim predmetom, s seboj pa naj bi imel tudi sabljo, dolgo 30 centimetrov. Na koncu jo je še oropal – vzel ji je nekaj gotovine in računalnik.
S posilstvom so ga sicer povezali šele leta kasneje, in sicer na podlagi DNK-analize dlake, ki so jo našli na kraju zločina. Analiza je potrdila, da je bil storilec Brückner. Izkazalo se je tudi, da je pri sebi hranil posnetke posilstva. Zanj je bil leta 2018 obtožen na sedem let in pol zaporne kazni, ki jo še vedno prestaja v zaporu v Kielu.
Med gledanjem dokumentarnega filma o Madeleine se je izdal prijatelju
Zgodba o izginotju Madeleine McCann je bila v medijih zapisana ničkolikokrat: usodnega 3. maja 2007 je okoli 22. ure iz apartmaja, kjer je spala skupaj s takrat dvoletnima dvojčkoma Seanom in Amelie, neznano kam izginila takrat skoraj štiriletna Maddie. Njihovi starši so medtem skupaj s prijatelji večerjali v slabih 50 metrov oddaljeni restavraciji.
Kot je na četrtkovi novinarski konferenci povedal nemški tožilec Wolters, preiskovalci zdaj sklepajo, da je Brückner načrtoval zgolj vlom v apartma. V bližini resorta, kjer so dopustovali McCannovi, naj bi ga po pripovedovanju prič tisti dan opazili štirikrat. Za ugrabitev deklice pa naj bi se odločil "spontano".
Na podlagi česa nemški tožilci sklepajo, da je Brückner deklico umoril, še ni znano. Je pa londonska centralna policija Scotland Yard razkrila, kako so mu prišli na sled v zvezi s tem primerom: leta 2017, ob 10-letnici dekličinega izginotja, naj bi bil v enem od lokalov na portugalski obali, ko se je na televiziji vrtel dokumentarni film o Madeleine McCann. Brückner, ki je v tistem času že imel precejšnje težave z alkoholom, se je prijatelju, s katerim je sedel za mizo, pohvalil, da ve "vse o tem, kaj se je zgodilo z Madeleine McCann". Prijatelj je naslednji dan o tem obvestil policijo.
Po propadlem poslu v Nemčiji ugrabil še petletno Ingo?
Po izginotju male Maddie, ki velja za enega najbolj odmevnih primerov pogrešanih otrok v zgodovini, se je Brückner po 12 letih znova vrnil v rodno Nemčijo. Dodatno ga bremeni tudi dejstvo, da je le dan po izginotju britanske deklice, 4. maja 2007, enega od svojih dveh vozil, starejšega jaguarja, prepisal na drugo osebo, nemške registrske tablice pa zamenjal s portugalskimi.
Od leta 2008 je živel v mestu Augsburg, od tam pa je občasno potoval na otok Sylt na skrajnem severu Nemčije in v bavarsko prestolnico München. Kot se je izkazalo kasneje, so bila njegova potovanja povezana s trgovino z drogami. Zaradi preprodaje in posesti prepovedanih substanc so ga nemški policisti ujeli v mestu Niebüll. Obsojen je bil na 21-mesečno zaporno kazen.
Ko je prišel iz zapora, je skušal zagnati posel v Braunschweigu, kjer je živel od leta 2014. Odprl je kiosk, a je posel kmalu propadel. V tistem času naj bi sicer živel z nekim dekletom iz Kosova, ki jo policija te dni skuša izslediti, da bi jim pomagala razjasniti nekatere okoliščine v zvezi z Brücknerjevimi zločini.
Leta 2015 je v bližini mesta Braunschweig med družinskim piknikom izginila takrat petletna Inga Gehricke. Da bi bil lahko storilec prav Brückner, nakazuje dejstvo, da se je takoj po dekličinem izginotju spet odselil na Portugalsko – še več, ko je prispel v Praio da Luz, se je znebil avtodoma, s katerim so ga povezovali tudi v primeru Madeleine McCann. Skrivnostnega izginotja Inge pa preiskovalci nikoli niso uspeli rešiti.
Dokumenti, do katerih se je dokopal nemški časnik Spiegel, kažejo, da je Brückner na spletnih forumih pisal o ugrabitvi in spolni zlorabi mladoletnih deklet. V pogovoru prek Skypa je znancu leta 2013 priznal, da je v preteklosti že imel izkušnje z ugrabitvami, dokaze pa je uničil. Po poročanju nemškega časnika so preiskovalci na njegovem domu leta 2016 našli fotografije spolnih zlorab, v avtomobilu na posestvu pa otroška oblačila, a ga v povezavi z Ingo Gehricke niso več preiskovali. Odvetnica njene mame pa je policijo zaprosila za ponovno odprtje primera. Po njenih besedah policija v iskanje deklice ni vložila veliko truda, primer pa so zaključili le štiri tedne po njenem izginotju.
Ingino izginotje so v preteklosti večkrat primerjali z Madeleine, saj obeh deklic policija nikoli ni našla, prav tako ne storilca. Nemški mediji so Ingo poimenovali kar "nemška Maddie".
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.