Tujina

Hochulova guvernerka New Yorka, v Georgii napovedali drugi krog senatnega boja

Washington, 09. 11. 2022 06.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min
Avtor
STA, K.K., D.J.
Komentarji
185

Po ameriških vmesnih volitvah je jasno, da še nekaj časa ne bo znano, kdo bo nadziral večino v zveznem kongresu. Izid boja za predstavniški dom, kjer je za večino potrebnih najmanj 218 sedežev, še nekaj časa ne bo jasen, vendar pa se republikancem obeta zmaga. Teoretično je sicer še vedno možno, da demokrati ohranijo večino. Nadaljevanje senatnega boja so napovedali v Georgii in trenutno kaže, da bo ta tekma spet odločala o večini, če demokratom uspe osvojiti vsaj Arizono ali Nevado.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Razdeljena Amerika je poslala sporočilo
    02:24
    Iz 24UR: Razdeljena Amerika je poslala sporočilo
  • Iz SVETA: Vmesne volitve v ZDA
    02:31
    Iz SVETA: Vmesne volitve v ZDA

Čeprav se štetje glasov nadaljuje in izidi volitev ne bodo jasni še nekaj časa, so nekateri rezultati volitev že vidni. V Georgii so tako napovedali drugi krog boja za senatni stolček. Visoki volilni uradnik je povedal, da je v tej zvezni državi ostalo preštetih manj kot 10. 000 glasov, kar pomeni, da bo tesna tekma za senat potekla decembra. Gabriel Sterling, vodja operativnega urada državnega sekretarja v Georgii, je dejal, da preprosto ni več dovolj glasov, ki bi demokratskemu senatorju Raphaelu Warnocku omogočili, da preseže potreben prag, ki je potreben, da se izogne drugemu krogu volitev, poroča CNN.

Medtem je v New Yorku stolček v predstavniškem domu izgubil demokrat  Sean Patrick Maloney, ki je zmago moral prepustiti Mikeu Lawlerju. 

Sean Patrick Maloney
Sean Patrick Maloney FOTO: AP

Maloney se je sicer znašel v nerodnem položaju. Na eni strani je moral poudarjati, da so demokrati v predstavniškem domu presegli predvolilna pričakovanja, hkrati pa je poskušal razumeti svoj poraz. "Ne maram izgubljati. Toda moj nasprotnik je zmagal v tej tekmi in to pošteno. In to nekaj pomeni," je dejal Maloney. 

V New Yorku je guvernersko zmago Kathy Hochul čestital njen republikanski nasprotnik Lee Zeldin

Demokratka Kathy Hochul je prva ženska guvernerka New Yorka.
Demokratka Kathy Hochul je prva ženska guvernerka New Yorka. FOTO: AP

Letos je sicer leto ženskih guvernerk. Kar v 12 zveznih državah so volivci za svoje voditeljice izbrali ženske guvernerke, kar je največ v zgodovini ZDA do sedaj, poroča The Washington Post. Ženske guvernerke so bile izvoljene še v Alabami, Arkansasu, Iowi, Kansasu, Mainu, Massachusettsu, Michiganu, Novi Mehiki in Južni Dakoti. Šest jih je demokratk in štiri so republikanke. V Arizoni in Oregonu rezultati še niso znani, vendar so vodilne kandidatke ženske.

Zagovorniki pravice do splava so zabeležili nekaj zmag 

Pomembno zmago so zabeležili v konservativnem Kentuckyju, kjer je 52 odstotkov volivcev zavrnilo ustavno dopolnilo o prepovedi splava. "To je pomembna zmaga, ki postavlja temelje za prihodnji napredek," je ocenil Guttmacherjev inštitut, ki zagovarja pravico do splava. 

Pravico do splava so pričakovano potrdili še v Kaliforniji, Michiganu in Vermontu, večinsko demokratskih državah, kjer bo odslej zagotovljena tudi v ustavi.

"Po vsej državi smo videli jasno zavračanje odločitve vrhovnega sodišča," pa je v odzivu na izide referendumov dejala Nancy Northup, predsednica Centra za reproduktivne pravice, ki zagovarja pravico do splava. Ocenila je, da so se volivci močno mobilizirali, da povrnejo pravico, ki jim jo je vzelo vrhovno sodišče. "Ne želijo, da bi politiki nadzorovali njihova telesa in njihovo prihodnost," je dodala.

Podporniki pravice do splava ob vmesnih volitvah.
Podporniki pravice do splava ob vmesnih volitvah. FOTO: AP

Štetje glasov se nadaljuje

V Arizoni se za ohranitev sedeža bori demokrat Mark Kelly proti republikancu Blaku Mastersu. Po skoraj 70 odstotkih preštetih glasov trenutno vodi Kelly. Republikanci bodo zagotovo dobili bitko za Aljasko.

V Nevadi po 80 odstotkih preštetih glasov vodi republikanec Adam Laxalt pred demokratko Catherine Cortez Masto.

V Georgii se bosta demokrat Raphael Warnock in republikanec Herschel Walker pomerila v drugem krogu decembra in trenutno kaže, da bo ta tekma spet odločala o večini, če demokratom uspe osvojiti vsaj Arizono ali Nevado. Razmerje sil je bilo pred volitvami 50 proti 50, večino pa so imeli demokrati zaradi glasu podpredsednice ZDA Kamale Harris.

Štetje glasov se nadaljuje.
Štetje glasov se nadaljuje. FOTO: AP

Izid boja za predstavniški dom, kjer je za večino potrebnih najmanj 218 sedežev, še nekaj časa ne bo jasen, vendar pa se republikancem obeta zmaga. Teoretično je sicer še vedno možno, da demokrati ohranijo večino. Volitve so postavile na glavo nepisano pravilo, da stranka vsakokratnega predsednika na vmesnih volitvah sredi njegovega mandata doživlja hude poraze, če predsednik ni popularen, država pa se sooča z gospodarskimi ali drugimi velikimi težavami.

Vsi po vrsti so pričakovali tako imenovani republikanski val, ki pa se ni uresničil. Volitve so pokazale, da ima bivši predsednik Donald Trump še vedno vpliv na republikansko stranko, vendar se ta zmanjšuje in republikanci ga počasi vse bolj vidijo kot sidro. Skrajni kandidati z njegovo podporo namreč v državah, ki so razdeljene, niso dosegali uspehov. Zmagovali so večinoma le v zveznih državah s tradicionalno republikansko večino.

Tako je demokratka Jocelyn Benson v tekmi za državno sekretarko Wisconsina ugnala Trumpovo kandidatko Kristino Karamo, ki tako kot on zanika izide predsedniških volitev 2020. Državni sekretarji so pomembni, ker v zveznih državah skrbijo za izvedbo volitev in potrjevanje rezultatov. Trumpovi kandidati so že vnaprej omenjali, da bodo volitve legitimne le, če zmagajo njihovi kandidati, sicer pa bodo rezultati posledica prevare.

Ameriški predsednik Joe Biden je medtem na družbenem omrežju objavil video, v katerem čestita že znanim zmagovalcem volitev. Med drugim jim je dejal, da se dela z njimi "že veseli". 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Pri štetju glasov niso odkril nobenih napak

Zvezni uradniki so sporočili, da pri štetju glasov niso odkrili nobenih dokazov, ki bi kazali na nepravilnosti pri štetju glasovnic."Nismo zasledili nobenih dokazov, da bi katerikoli volilni sistem izbrisal ali izgubil glasove, jih spremenil ali bi na kakršenkoli drug način ogrozil volilno tekmo v državi," je dejala direktorica ameriške agencije za kibernetsko varnost in varnost infrastrukture Jen Easterly

Ron DeSantis
Ron DeSantis FOTO: AP

Republikanci so tokrat glede na vzporedne ankete uspeli dobiti večino glasov belih žensk, bolje kot leta 2018 pa so se odrezali pri skoraj vseh drugih kategorijah prebivalstva. Demokrati so leta 2018 na vmesnih volitvah uživali podporo 63 odstotkov latinskoameriških volivcev, sedaj le 55-odstotno.

Guverner Ron DeSantis po 98 odstotkih preštetih glasov vodi za skoraj 20 odstotnih točk, floridski republikanski senator Marco Rubio pa ima nekaj več kot 16 odstotnih točk prednosti pred demokratsko protikandidatko Val Demings, poroča ameriška medijska hiša CNN.

Republikanska kandidata za guvernerja in senatorja na Floridi sta tako že dosegla prepričljivo zmago, kar meče senco dvoma na status Floride kot razdeljene države, ki je v preteklosti pogosto predstavljala neke vrste lakmusov papir za volitve v ZDA, saj se očitno vse bolj nagiba k podpori republikanski stranki.

"Dosegli smo veliko zmago. Zahvaljujoč izjemni podpori prebivalcev Floride nismo le ponovno izvoljeni, temveč smo na novo začrtali politični zemljevid," je DeSantis dejal v Tampi v zmagovitem govoru, medtem ko so ga spodbujali številni podporniki. Njegova ponovna izvolitev ni presenetljiva, vendar je obseg njegove zmage presegel skoraj vse napovedi, poleg tega pa je dobil tudi jasno večino glasov Latinoameričanov. To je velika spodbuda za DeSantisa, ki naj bi po navedbah nekaterih analitikov v ZDA razmišljal o kandidaturi za predsednika države leta 2024, piše britanski BBC.

DeSantis doslej ni javno napovedal, da bi se želel kot republikanski kandidat potegovati za položaj predsednika ZDA, a očitno pušča odprte možnosti, saj se ni želel zavezati, da bo do konca izpeljal še drugi mandat na položaju guvernerja Floride. Bi pa se s kandidaturo postavil nasproti nekdanjemu predsedniku Donaldu Trumpu, ki je v ponedeljek znova namignil, da bi se lahko na volitvah leta 2024 spet potegoval za položaj predsednika ZDA. Na zborovanju v Ohiu pred vmesnimi volitvami je povedal, da bo prihodnji torek na svojem posestvu Mar-a-Lago na Floridi sporočil nekaj velikega.

Trump je DeSantisa posvaril pred kandidaturo za predsednika leta 2024, češ da bi to škodovalo republikanski stranki. "Mislim, da bi s tem naredil napako, da volilni bazi to ne bi bilo všeč," je dejal za ameriško televizijo Fox News. Trump je sicer v torek javno oznanil, da je kot prebivalec Floride glasoval za DeSantisa v bitki za guvernerja, čeprav je pred tem izrekel nekaj pikrih besed na njegov račun.

44-letni Ron DeSantis je relativen novinec v politiki, vendar se je od leta 2019, ko je postal guverner Floride, hitro povzpel do nacionalne prepoznavnosti, piše BBC. Predstavlja se kot goreč zagovornik konservativizma in po mnenju mnogih je najverjetnejši kandidat, ki bi potencialno lahko izpodrinil Trumpa v bitki za predsedniško kandidaturo znotraj republikanske stranke.

Demokrati odvzeli senatni sedež v Pensilvaniji

Demokrat John Fetterman je neuradno tesno premagal republikanca s podporo Donalda Trumpa Mehmeta Oza in bo v zveznem senatu prevzel sedež republikanca Pata Toomeyja, ki se odpravlja v pokoj.

Demokrati so v Pensilvaniji osvojili tudi guvernerske volitve, na katerih je Josh Shapiro premagal republikanca Douga Mastriana, ki je prav tako užival Trumpovo podporo, volivcem države pa se je zdel preveč skrajno na desni. Mastriano je tudi širil Trumpove navedbe o velikih prevarah na predsedniških volitvah 2020.

Demokrati lahko še vedno izgubijo večino v senatu, kjer je trenutno razmerje moči 50 proti 50 z odločilnim glasom večine podpredsednice ZDA Kamale Harris. Odločilni bosta najprej tekmi v Arizoni in Nevadi, kjer lahko demokrata do konca štetja glasov izgubita ali zmagata.

John Fetterman
John Fetterman FOTO: AP

Na koncu bo senatno večino najverjetneje odločila Georgia tako kot že leta 2020 oziroma 2021 po drugem krogu, ko so demokrati osvojili oba senatna sedeža iz konservativne južne države. Po skoraj vseh preštetih glasovih imata demokrat Raphael Warnock in republikanec Herschel Walker po okrog 49 odstotkov glasov. Če noben kandidat ne dobi 50 odstotkov, sledi drugi krog, ki bo 6. decembra.

Senatna večina bo tako odločena najkasneje do takrat, na to, kdo bo imel večino v predstavniškem domu kongresa, pa bo treba počakati še kakšen dan, najverjetneje celo nekaj tednov. Ankete so napovedovale in republikanci so se veselili gladkega prevzema udobne večine v predstavniškem domu, kar se tradicionalno zgodi, ko je predsednik nepriljubljen, država pa v krizi.

Republikanci so pod Trumpom leta 2018 izgubili 40 sedežev v predstavniškem domu, demokrati pod Barackom Obamo pa leta 2010 kar 63. Demokrati pod Billom Clintonom leta 2010 so jih izgubili 52, leta 1998 pa nekaj pridobili, ker so bili Američani jezni na republikance zaradi ustavne obtožbe.

Volitve v ZDA
Volitve v ZDA FOTO: Shutterstock

Analitiki trdijo, da bo treba počakati na dokončne izide volitev v Kaliforniji, kjer se lahko šest sedežev v predstavniškem domu obrne na eno ali drugo stran. Republikanci bi morali demokratom za prevzem večine odvzeti pet sedežev. Nekaj so jih, nekaj so jih potem njim odvzeli demokrati in o večini bo odločala Kalifornija. Če bo tesno, bodo sledile tožbe in zadeve se lahko zavlečejo vse do januarja, ko nastopi nov kongres.

Republikanci za slabše rezultate že vsaj po tiho začenjajo kriviti tudi Trumpa

Dosedanji razplet volitev je izjemno presenečenje v korist demokratov in republikanci so že vsaj po tiho začeli kriviti tudi bivšega predsednika Donalda Trumpa, ker se je tik pred volitvami na glas poigraval z morebitno napovedjo predsedniške kandidature leta 2024.

Trump je za večino republikancev sprejemljiv, za večino Američanov pa ne in demokrati mu večinoma tako nasprotujejo, da gredo volit proti njemu, čeprav se sicer morda ne bi odpravili. Krivi naj bi bili tudi hudo pomanjkljivi kandidati s Trumpovo podporo. Številne demokratke naj bi šle volit tudi zato, ker jim je konservativno vrhovno sodišče ZDA poleti odvzelo pravico do splava.

Senatorji in guvernerji sinoči večinoma dosegali pričakovane rezultate

Senatorji in guvernerji ene in druge stranke so sinoči večinoma dosegali pričakovane rezultate. V Georgiji je slavil republikanec Brian Kemp, ki bo še štiri leta guverner, v Iowi je 89-letni republikanec Chuck Grassley osvojil nov šestletni mandat, demokratka Maggie Hassan je v New Hampshiru potopila upe republikancev za pridobitev senatnega sedeža.

New York pa je dobil prvo izvoljeno guvernerko Kathy Hochul, ki je kot podguvernerka po odstopu avtomatično nasledila Andrewa Cuoma, sedaj pa se je na koncu uspešno otresla presenetljivo resnega izziva republikanca Leeja Zeldina. Utah bo v senatu še naprej predstavljal republikanec Mike Lee, Florido pa Marco Rubio.

Florida je sedaj postala zanesljiva republikanska država in demokrati bodo morali nanjo v prihodnje pozabiti ter moči usmeriti na primer v Georgio in Severno Karolino, kjer demokratki Cheri Beasli tokrat sicer ni uspelo prevzeti republikanskega sedeža. V Teksasu je Greg Abbott zanesljivo premagal demokrata Beta O'Rourka za nov mandat, demokratova nekoč svetla politična zvezda pa po tretjem velikem porazu počasi slabi.

Trump je dosegel uspeh v Ohiu, kjer je njegov kandidat J. D. Vance na senatnih volitvah premagal demokrata Tima Ryana z večjo prednostjo od pričakovane. Demokrati so celo upali, da bo Ryan republikancem odvzel sedež njihovega senatorja v pokoju Roba Portmana, demokrati pa so na splošno uspešno odbijali napade njegovih kandidatov po vzhodu in tudi drugje po ZDA.

Pravico do splava bodo med drugim dokončno potrdili na referendumu v demokratskem Vermontu in demokratski Kaliforniji ter v mešanem Michiganu. V republikanskem Kentuckyju kaže, da bodo volivci zavrnili poskus prepovedi splava. Bilo je še več drugih referendumov, med njimi vrsta glede legalizacije marihuane in drugih vprašanj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (185)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tron3
10. 11. 2022 15.45
+2
V Arizoni so slavili republikanci, pa to že itak veste, torej zakaj skrivati, prikrivati???
nikhrast
10. 11. 2022 16.59
-4
Ne vem kaj ti gledaš, guverner Hobbs in senator Kelly sta zmagala, pa oba demokrata.
ValterUdovernik
09. 11. 2022 21.52
+2
Skratka, v dirko za Belo hišo čez 2 leti bo šel DeSantis.
robert55
09. 11. 2022 20.49
+2
Kako hitro je iz prvotne objave tega prispevka zginil stavek, da so demokrati dobili in da je kao že vse odločeno. Naši mediji……Bog jim pomagaj
Biker 333
09. 11. 2022 20.43
+1
Republikanci zmagajo, Trump novi predsednik, skensla starca in palčka v ukr. Gre k Putinu na pivo. Rusi zmagajo, ker ne bo pomoči od amerov in bo konec krize v EU. IZI kot pasulj.
Salting
09. 11. 2022 21.09
+1
Trump ne pije piva in nima rad domačih živali... tako da... nč ne bo.
User723439
09. 11. 2022 21.49
-1
Sanjaj. Ravno Trump je po moje kriv za dokaj enakovredno borbo demokratov in republikancev, ker ustvarja razkol med radikalnimi in zmernimi republikanci. In na predhodnih volitvah za predsednika ni zmagal Biden, ampak je Trump izgubil. Ce bi republikanci imeli nekega normalnega predsednika, bi ta zdaj bil predsednik drugi mandat.
JAZsemTI
09. 11. 2022 20.42
-3
Če bi volitve karkoli spremenile bi bile prepovedane.
User723439
09. 11. 2022 21.50
+1
Volitve nič ne spremenijo, ker kandidirajo ljudje, ki nimajo kaj izgubiti. Dobri strokovnjaki se raje ne vlačijo po medijih za tistih par 100K USD na leto.
Thor
09. 11. 2022 20.41
-1
težko bodo demokrati drugič zapored pokradli volitve .... bodo pa poskušali omiliti poraz
Dobrovoljac
09. 11. 2022 19.53
+0
Sem prepričan da ljudje, ki volijo levico, sploh ne vejo kake vrednote podpirajo. Če bi vedeli, bi glas dali desnici.
nikhrast
09. 11. 2022 21.47
-5
Povej mi kakšna je razlika med levico in desnico v Ameriki. Ta prave levice pravzaprav ni, še sindikati ne podpirajo socializem, delavci pa hočejo dobro plačo za vsako uro, pa zdravstveno zavarovanje in pokojninske sklade, to je pa v pogodbi vsakega sindikata.
nikhrast
10. 11. 2022 15.43
-4
Slovenci sploh ne poznajo mišljenje delovnega folka v Severni Ameriki, sindikati zahtevajo nekatere benefite, sovražijo pa socializem.
Dobrovoljac
09. 11. 2022 19.51
+4
Ne razumem od kje toliko nerazumskih ljudi, ki volji levico (demokrate). Levica je veliko zlo za človeštvo
Na pol ovca
09. 11. 2022 19.44
+6
Ko zmaga oseba ki je doživela kap 3 mesece nazaj in ni sposobna tvorit enega koherentnega stavka na TV soočenjih..ampak nekako je premagala znanega TV zdravnika torej Dr. Oza
Salting
09. 11. 2022 19.49
-1
TV "zdravnik" Dr. Oz, vse povedano, hahahahaha
Na pol ovca
09. 11. 2022 20.03
+0
ja ovca drugače je ta TV zdravnik tudi profesor na mediciski fakulteti ..... kaj zdaj še vedno hahaha
Mr_Primrose
09. 11. 2022 21.01
+2
Problem je, ker se je Dr. Oz preselil iz New Jerseya samo za te volitve. Dol mu visi za Penselvanijo.
Salting
09. 11. 2022 21.07
+2
Ja napol ostrižena ovca, še dobro da mehmet nima nobenega masla na glavi, nobenega nestrokovnega škandala...khm...khm, aja sej res. Drugače Artur Štern ima tudi 3 doktorate, vse povedano, odmeketaj 😜
SKRIPT
09. 11. 2022 19.41
+2
Desničarji podcenjujejo ljudi, imajo še za prvorazredne
SKRIPT
09. 11. 2022 19.38
-3
Desničarji zelo težko priznajo poraz, niso še dojeli, da jih ljudje ne marajo
dannyer
10. 11. 2022 12.36
-1
republikanci so zmagali levica je izgubila. nizko informirani pa so volili mrtvega in governerk oza kriminal. čestitke niuda da ljudje bežijo iz modrih držav.
vlahov
09. 11. 2022 19.26
+2
ni levih , ne desnih.So sužnje lastniki in vsi imate oprane glave.
vlahov
09. 11. 2022 19.26
+2
l 1989 je bila 3,5 % revščina in danes je 60% državljanov pod pragom revščine .
blackwizard
09. 11. 2022 19.12
+2
če,so američani pametni bodo volili republikance.... v sloveniji je folk opran od levih in levih medijev,kar je žalostno
piljan
09. 11. 2022 19.25
+1
Sokril
09. 11. 2022 21.49
+2
Povej mi eno desno stranko v Sloveniji? Komunistični odpad (SDS)? WEF NSi? Jelinčičev SNS?
Ernest Scribbler
09. 11. 2022 19.07
-2
Če bodo sledili vrednotam slovenske osamosvojitve,bo vse ok.
SKRIPT
09. 11. 2022 18.49
-4
Desničarjem se slabo piše povsod po svetu, spet se obnašajo v stilu lisice in kislega grozdja, iz poraza v poraz
nikhrast
09. 11. 2022 18.35
-4
Veliko razočaranje republikancev, samo poglej poraz Dr Oza, Trump more biti ves poklapan. Neverjetno pa da je predsednikova stranka izgubila tako malo podpore, po navadi so midterm volitve polom za predsednikov stranko.
annonQ
09. 11. 2022 19.51
+3
Salting
09. 11. 2022 21.09
-1
Ja Trump se je zavezal, da bodo republikanci goljufali kot vedno!
Nosmoke
09. 11. 2022 18.31
+3
Slon v trgovini s porcelanom gor ali dol , ampak če bi bil sedaj on predsednik ZDA , bi bila Ukrajina še naprej znana le po Ukrajinkah . Ja vem , slabo za VOJNE DOBIČKARJE , ki si sedaj manejo roke in polnijo svoje vreče z denarjem .
maske-so-padle
09. 11. 2022 18.01
+1
Toliko so imeli povedati čez Trumpa, zdaj pa se mi zdi, da bi vsi radi nazaj republikance v primerjavi z aktualno US predsedniško dvojico. Razen seveda vseh naših dopisnikov, bralcev ustave in z neba plačanih aktivistov iz kroga 8. marec.
boss2
09. 11. 2022 18.38
+0
Pelji si ga domov,ali pa se bolje,doma imamo puklastega,ki ima enako blesave ideje
Komentator987
09. 11. 2022 17.58
+5
Demokrati nimajo pojma kako se spopasti z inflacijo in gospodarstvom. In ti neumni Američani jim še vedno izrekajo podporo.
nikhrast
09. 11. 2022 18.29
-6
Malo bereš novice, ne vidiš da vse povsod dvigujejo obresti, v Ameriki tudi. Guvernerji centralnih bank so pa neodvisni, ne poslušajo vlado. Inflacija je pa večje zlo kot pa visoke obresti.