Pensilvanija
Zvezna država Pensilvanija je Joeju Bidnu prinesla 20 elektorskih glasov. Osebni odvetnik ameriškega predsednika Donalda Trumpa Rudy Giulianu je dejal, da bodo vložili tožbe zaradi pomanjkljivega dostopa opazovalcev do štetja glasov.
Ti opazovalci so dovoljeni v večini držav, če se le registrirajo pred volilnim dnem. Na nekaterih območjih so zaradi pandemije koronavirusa sprejeli določene omejitve, prav tako omejujejo število opazovalcev, da bi se izognili ustrahovanju tistih, ki glasove štejejo.
V Filadelfiji so opazovalce postavili na razdaljo šestih metrov, a glede tega so se v Trumpovi kampanji pritožili na sodišču, češ da bi razdalja morala biti le 1,8 metra, kar še vedno zadostuje ukrepom zaradi covida-19.
Državna sekretarka Pensilvanije Kathy Boockvar je dejala, da ima lahko vsak kandidat tam, kjer štejejo glasove, predstavnika, ki opazuje proces. Ponekod v Filadelfiji so štetje celo prenašali v živo.
Trumpovi se bodo osredotočili tudi na to, da so v Pensilvaniji upoštevali glasove, ki so bili oddani do 3. novembra, ampak so prispeli do tri dni pozneje. Republikanci so se na to pritožili. Nekatere strokovnjake ta pritožba skrbi, saj je vrhovno sodišče glede tega vprašanja pred volitvami obtičalo na mrtvi točki, a to se je zgodilo, preden so potrdili sodnico Amy Coney Barrett, ki jo je seveda imenoval Trump. Tako obstaja možnost, da nekaterih glasov ne bodo upoštevali, a to ne bi smelo spremeniti izida volitev.
Biden v Pensilvaniji sicer trenutno vodi za več kot 43.000 glasov, pod vprašajem pa so nekateri glasovi, ki so prispeli po dnevu volitev in so jih po odločbi sodišča morali ločiti od ostalih. O njih odloča zvezno in vrhovno sodišče, a tudi če bi vse te glasovnice bile v prid Trumpu, izida ne bi spremenile, saj je pod vprašajem med 3000 in 4000 glasovnic.
Michigan
Leta 2016 je Trump v Michiganu zmagal s prednostjo 10.700 glasov, letos pa ga je tam premagal Biden. 4. novembra, dan po volitvah, je Trumpova kampanja tam vložila tožbo, da bi ustavili štetje glasov zaradi pomanjkanja opazovalcev. Sodnik je zavrnil tožbo, rekoč, da ni zadostnih dokazov za to.
Wisconsin
Predsednikova kampanja je sporočila, da bodo zahtevali ponovno štetje glasov v Wisconsinu, čeprav jim za to ni treba vložiti tožbe. Ni jasno, kdaj se bo ponovno štetje glasov zgodilo, a najverjetneje bo to šele po tem, ko bodo uradniki pregledali vse glasove. V državi je rok za to 17. november.
Univerzitetni profesor prava na Columbii Richard Briffault je za BBC dejal, da je bilo tudi leta 2016 v Wisconsinu ponovno štetje, rezultat pa se je spremenil za okoli 100 glasov.
Nevada
Republikanska stranka v Nevadi je tvitnila, da je več tisoč posameznikov glasovalo, čeprav ne živijo več v državi. Predsednikova pravna ekipa je sestavila seznam ljudi, ki naj bi se odselili in kljub temu oddali glas.
Vseeno to še ne pomeni, da je bil kršen zakon – ljudje, ki zvezno državo zapustijo do 30 dni pred volitvami, lahko še vedno glasujejo, prav tako recimo študenti iz Nevade, ki študirajo drugje. V okrožju Clark, kjer naj bi bili ti nelegalni glasovi oddani, so sporočili, da nepravilnosti niso zaznali.
V ločenem primeru je zvezni sodnik že blokiral poskuse republikancev, da bi preprečili uporabo naprave, ki preverja resničnost podpisov, češ da ne deluje pravilno.
Georgia
V Georgii so Trumpovi vložili tožbo, da bi zaustavili štetje v okrožju Chatham, češ da se pojavljajo problemi s procesiranjem glasovnic. Vodja republikancev v tej zvezni državi David Shafer je tvitnil, da so opazovalci videli žensko, ki je "vmešala več kot 50 glasovnic v kupček nepreštetih glasovnic, ki so prišle po pošti".
5. novembra je sodnik zavrnil to tožbo, saj dokazov ni bilo.
Arizona
V Arizoni je Trumpova kampanja tožbo vložila v soboto, trdijo pa, da so bili nekateri legalni glasovi zavrnjeni. Navajajo besede dveh volivcev in nekaterih opazovalcev, češ da je prišlo do problemov z glasovalnimi napravami.
Tožbo še vedno preučujejo, a državna sekretarka Katie Hobbs je dejala, da gre za poskus iz obupa.
Kdaj (če sploh) se bo vpletlo vrhovno sodišče?
Profesor Briffault pravi, da ni standardnega procesa, ki bi privedel do odločanja o volitvah na vrhovnem sodišču. Pred tem so seveda na vrsti posamezni zvezni sodniki.
Edine volitve do zdaj, ki so bile odločene na tak način, so bile leta 2000. 7. novembra 2000 še ni bilo znano, kdo bo zmagovalec volitev – George W. Bush ali demokrat Al Gore.
Vse oči so bile uprte v Florido, kjer so zmago sprva napovedovali Al Goru, nato pa naznanili, da je Bush tam v vodstvu. Demokrat je zato poklical Busha, da bi priznal poraz, a je naslednje jutro postalo jasno, da sta si po glasovih precej bližje, kot je kampanja Al Gora prvotno mislila. Manj kot 600 glasov je ločevalo kandidata, razlika pa se je še zmanjševala, zato je Gore umaknil priznanje poraza.
Zakon na Floridi zahteva ponovno štetje glasov, ko je razlika manj kot 0,5-odstotna. Oba kandidata sta v zvezno državo odposlala pravni ekipi, pojavili pa so se številni konflikti interesov. Bushov brat Jeb Bush je bil guverner države, državna sekretarka Katherine Harris pa je bila sovodja njegove kampanje v državi. Na drugi strani je državni tožilec Floride Bob Butterworth vodil Gorovo kampanjo. Do 10. novembra so ponovno prešteli glasove s stroji, Bush pa je vodil za 327 glasov (oddanih je bilo šest milijonov). Osmega decembra je zvezno sodišče odločilo, da morajo glasove ponovno ročno prešteti, 12. decembra pa je vrhovno sodišče to odločitev zavrglo s petimi glasovi za in štirimi odklonilnimi ločenimi mnenji.
S tem, ko so prekinili ponovno štetje glasov, je 25 elektorskih glasov pripadlo Bushu. Al Gore je v televizijskem nagovoru 13. decembra dejal: "Čeprav se z odločitvijo sodišča ne strinjam, jo sprejemam.”
KOMENTARJI (586)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.