Princ Charles je sicer kralj postal v četrtek po smrti matere, kraljice Elizabete II., in si nadel ime Karel III., danes so ga potrdili. Kdaj bo slovesno okronan, še ni znano, predvidoma se bo to zgodilo čez več mesecev. Srečanje je bilo prvič v zgodovini predvajano po televiziji.
Pred palačo svetega Jakoba se je zbralo več tisoč ljudi, ki so v tišini čakali na razglas novega kralja. Znotraj dvornega dvorišča sta postrojena kraljeva straža in kraljevi pihalni orkester. Že nekaj minut pred 12. uro so se prvič oglasile trobente, nato je kraljeva straža novega kralja pozdravila s salutiranjem, po tem se je začela javna razglasitev, da je Princ Charles Philip Arthur George tudi uradno postal britanski kralj Karel III. in vodja držav Commonwealtha. Končala se je z novo državno himno, vzkliki "Bog obvaruj kralja!" in uradnimi pozdravi kraljeve straže. Ob tem so se v pozdrav novemu kralju v Hyde parku in nad londonskim stolpom znova oglasili slavnostni streli.
Razglas bodo kasneje prebrali še v Londonu, v nedeljo opoldne pa tudi na Škotskem, Severnem Irskem in v Walesu, je poročal BBC.. Popoldan bodo novemu kralju svojo zvestobo zaprisegli vsi višji poslanci. Pred obstojem družbenih omrežij je bilo branje razglasa prvi uradni dogodek, kjer so proglasili smrt kralja oziroma kraljice ter napovedali novega monarha. V palači je bilo nekaj znanih obrazov, med njimi tudi Boris Johnson, Gordon Brown in Tony Blair.
Princ Charles Philip Arthur George je tudi uradno kralj Karel III. sicer postal na srečanju posebnega sveta, ki se je sestal uro pred javno razglasitvijo. Srečanje sveta se je začelo z uradnim razglasom o smrti kraljice Elizabete II., nato pa nadaljevalo z zaobljubami novega kralja. Princ William, novi valižanski princ, kraljeva spremljevalka Camilla, Penny Mordaunt, nova premierka Liz Truss, nadškof Justin Welby, nadškof Steven Cortrow in drugi člani tajnega sveta so nato razglasitev podpisali, po podpisovanju pa se vrnili v sobo s kraljem, kjer je je listine v zasebnosti podpisal še Karel III., s čimer se je prvi del razglasitve končal.
Drugi del razglasitve se je začel v prestolni sobi, kjer je Karel III. stopil pred posebni svet, ki ga sestavlja 200 najvišjih ministrov in 14 diplomatov iz držav Commonwealtha in prebral razglasitev, nato pa imel govor, kjer je omenil smrt njegove matere, kraljice Elizabete II. "Verjamem, da ob njeni izgubi trpi cel svet. Hvala za izraze sožalja in podpori celotni naši družini," je začel in se v nadaljevanju poklonil njeni vladavini. "Zavedam se dolžnosti vladanja in jih prevzemam." V govoru se je tudi zahvalil svoji ženi Camilli za njeno podporo. Nato se je zaobljubil k varovanju škotske cerkve.
Po obljubi je kralj podpisal še listino o zaščiti cerkve, nato so znova sledili podpisi princa Williama, kraljeve soproge Camilla in drugih prič - članov posebnega sveta. Nato so potrdili, da bo dan kraljičinega pogreba in jutrišnjega kronanja postala državna praznika, ustno je odobril tudi druge spremembe.
Posebni svet se je tokrat tudi prvič uradno sestal pod vodstvom novega kralja. "Naša naloga je proglasitev novega kralja. Srečali se bomo, preden bo v palačo prišel kralj Karel III., da se odločimo, da bo novi monarh, nato pa pride in ga razglasimo," je pred sestankom povedala voditeljica spodnjega doma parlamenta Harriet Harman.
Z zaobljubo narodu so zastave, spuščene v znak žalovanja za kraljico, znova dvignili na vrh drogov, v nedeljo pa jih bodo nato vse do konca nacionalnega obdobja žalovanja znova spustili do polovice.
Kralj je svoj narod prvič nagovoril včeraj, ko se je iz Škotske vrnil v London. Obljubil je, da bo narodu služil z enako "neomajno predanostjo" kot pokojna kraljica med svojo 70-letno vladavino. V nagovoru se je poleg obljube državljanom poklonil svoji materi ter se spomnil na svoja sinova Harryja in Williama, ki mu je tudi podelil naslov valižanskega princa, ki pripada prestolonasledniku.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.