V Sudanu vlada kaos, odkar so pred 12 dnevi izbruhnili spopadi med dvema vojaškima frakcijama. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je bilo ubitih že najmanj 459 ljudi in več kot 4000 ranjenih, medtem ko so deli prestolnice Kartum postali vojno območje, poroča BBC.
Volker Perthes je iz mesta Port Sudan o dogajanju v državi v torek zvečer poročal na izrednem zasedanju Varnostnega sveta ZN, in kot je dejal, tridnevna prekinitev ognja, ki je v veljavi od torka, v določenih delih države drži, drugod pa se spopadi celo stopnjujejo.
To velja zlasti za območje okrog mednarodnega letališča v Kartumu, uradne rezidence sudanskega predsednika, vojaške štabe in druge strateške lokacije, je dejal. Nadaljujejo se tudi zračni napadi in obstreljevanje. Ker se zaloge hrane in vode praznijo, je vse več tudi poročil o vdorih v domove, plenjenju hiš in trgovin ter krajah avtomobilov.
Borci ne pazijo posebej na civiliste, bolnišnice ali vozila, ki prevažajo bolne in ranjene, je povedal Perthes in dodal, da so prejeli celo poročila o poskusih spolnih napadov.
Kot je dejal, ohranja stik z obema generaloma, sile katerih so se pred nekaj več kot tednom dni zapletle v spopade – tako s poveljnikom sudanske vojske Abdelom Fatahom al Burhanom kot njegovim namestnikom Mohamedom Hamdanom Dagalom, ki poveljuje paravojaškim silam RSF.
Oba sta po njegovih besedah prepričana, da lahko dosežeta zmago nad drugim, in nobeden od njiju "ni pripravljen na resna pogajanja". "To je napačna presoja," je po poročanju tujih tiskovnih agencij menil Perthes.
Vse od izbruha spopadov številni tujci iščejo možnosti za odhod iz Sudana, od koder bežijo tudi številni Sudanci. Tuje države so prizadevanja za umik svojih državljanov okrepila v torek, ko je začelo veljati premirje.
Zgodaj zjutraj je tako denimo v Savdsko Arabijo prispela ladja s skoraj 1700 civilisti iz več kot 50 držav. Nadaljujejo se tudi druga evakuacijska prizadevanja, med drugim svoje državljane intenzivno umika Velika Britanija. Na Cipru je že pristalo prvo britansko vojaško transportno letalo.
V Sudanu je tudi deset slovenskih državljanov. Od treh skupin je le ena zainteresirana za evakuacijo, a se doslej po navedbah Ministrstva za zunanje in evropske zadeve ni odločila za nobeno od možnosti za odhod iz države. Še naprej iščejo možnosti za njihovo evakuacijo.
Mednarodna mreža Karitas je zelo zaskrbljena zaradi posledic sedanjih spopadov v Sudanu za lokalno prebivalstvo. Cene hrane, goriva in drugih osnovnih dobrin so po poročilih OCHA v Sudanu skokovito narasle. Mnogi že tako revni prebivalci si sedaj še težje privoščijo osnovne dobrine. Ogrožena so tudi njihova življenja. Številni že zapuščajo Sudan in iščejo varno zavetje v sosednjih državah, predvsem v Čadu, Egiptu in Južnem Sudanu. Dlje kot bodo trajali spopadi, večje bodo potrebe po humanitarni pomoči s hrano, vodo, higienskimi potrebščinami in varnim zavetiščem za številne notranje razdeljene prebivalce v Sudanu ali begunce v sosednjih državah.
Slovenska karitas zbira sredstva za pomoč
Slovenska karitas se želi odzvati temu klicu na pomoč in začenja z akcijo zbiranja sredstev za pomoč Sudanu. Slovence vabi k solidarnosti. Zbrana sredstva bo posredovala organizacijam Karitas, ki delujejo na terenu, za osnovno humanitarno pomoč civilnemu prebivalstvu, so sporočili.
Svoj dar lahko prispevate na:
Slovenska karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana
TRR: SI56 0214 0001 5556 761
Sklic: SI00 845
Namen: Pomoč Sudanu
BIC banke: LJBASI2X, Koda namena: CHAR
Prispevek v višini 5 evrov ali 10 evrov je mogoče posredovati s SMS-sporočilom KARITAS5 ali KARITAS10 na 1919.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.