Izraelski poslanci so kljub množičnim protestom, katerih namen je bil preprečiti sprejetje zakona, sprejeli zelo sporen zakon. V skladu s sprejeto določbo vrhovno sodišče v Izraelu odločitve vlade ali posameznega ministra ne bo več moglo oceniti kot "neprimernega", kar je med kritiki vlade sprožilo bojazni o korupciji in samovoljnem imenovanju ter odpuščanju posameznikov na ključnih položajih, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Sprejeta rešitev je del obsežnejše sporne pravosodne reforme skrajno desne vlade premierja Benjamina Netanjahuja. Izraelska vlada si poleg omejitev pristojnosti vrhovnega sodišča želi zagotoviti tudi nadzor nad imenovanjem vrhovnih sodnikov in razveljavljanjem sodb z navadno večino v knesetu ter odpraviti pooblastilo vrhovnega sodišča, da posameznikom s kazensko evidenco prepove opravljanje visokih funkcij.
Načrtovane reforme so sprožile nekaj največjih protestov v zgodovini Izraela, saj nasprotniki opozarjajo, da ogrožajo Izrael kot demokracijo. Netanjahujev zakon postavlja na preizkušnjo občutljive vezi, ki povezujejo državo, krha povezanost vojske in je že večkrat vzbudil zaskrbljenost najbližje izraelske zaveznice, ZDA, poroča AP. Na tisoče vojaških rezervistov je namreč izjavilo, da nočejo služiti pod vlado, ki po njihovem mnenju usmerja državo na pot diktature. Te poteze so sprožile strahove, da bi lahko bila ogrožena pripravljenost vojske.
Vlada trdi, da so ukrepi potrebni za odpravo neravnovesja moči, saj so se sodišča v zadnjih desetletjih vse bolj vmešavala v politične odločitve. Zakon je bil sprejet s 64 glasovi za in nič proti, potem ko je opozicija bojkotirala končno glasovanje in skandirala "Sramota".
Vodja opozicije Jair Lapid je v svojih pripombah v izraelskem parlamentu knesetu ta korak označil za "prevzem oblasti skrajne manjšine nad izraelsko večino". Drugačnega mnenja pa je bil izraelski minister za pravosodje Yaruiv Levin, ki je poslancem čestital in potezo označil za "prvi korak v zgodovinskem procesu popravljanja pravosodnega sistema".
"Glasovanje o pravosodni reformi je bil nujen demokratični korak", je izjavil izraelski premier in s tem zagovarjal sprejetje ključnega dela sporne pravosodne reforme, ki omejuje pristojnosti vrhovnega sodišča. Kot je dejal v televizijskem nagovoru, je cilj te odločitve ponovno vzpostaviti ravnovesje med različnimi vejami oblasti. "Sprejeli smo amandma o razumnosti, da lahko izvoljena vlada vodi politiko v skladu z odločitvijo večine državljanov države," je dodal.
Pred parlamentom se je zbrala množica, ki je protestirala sprejetju zakona
Pred parlamentom se je zbrala velika množica jeznih protestnikov, ki so skušali preprečiti dostop do stavbe. Po podatkih izraelske policije so jih pričakali z bodečo žico in vodnimi topovi, pred glasovanjem pa so jih aretirali najmanj 19. Drugi protestniki so obkrožili policijski kombi in kričali "sramota" na policiste. Nekatere velike trgovske verige in bencinske črpalke so v znak protesta zaprle svoja vrata.
Demonstrant, ki je ležal na ulici, je za BBC povedal, da se upira "diktaturi", in dodal, da se ne bodo nikoli predali. Ena izmed protestnic je dejala, da se boji za prihodnost svojih otrok. "Netanjahu je ugrabil državo in skrbi me, da bo postala teokracija," je dejala.
Množični protesti, ki so zajeli Izrael, odkar so bile reforme prvič napovedane januarja, se zdaj verjetno ne bodo ustavili, izraelska odvetniška zbornica pa že pripravlja pravno izpodbijanje zakona, je sporočila skupina odvetnikov. Odvetniška zbornica tudi opozarja, da bo zaprla svoje delovanje "v znak protesta proti nedemokratičnemu zakonodajnemu postopku", je bilo navedeno v izjavi.
Protesti so po državi potekali tudi zvečer, ko je severno od Tel Aviva avtomobil zapeljal v množico protestnikov, pri čemer so bili ranjeni trije ljudje, je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sporočila izraelska policija. Policisti so voznika aretirali, motiv za njegovo dejanje pa za zdaj ni znan. Z videoposnetka incidenta je razvidno, kako je avtomobil z vso silo zapeljal v množico, ki je blokirala cesto v znak protesta proti sporni pravosodni reformi.
ZDA obžalujejo glasovanje o sporni pravosodni reformi v Izraelu
ZDA so kritizirale izraelsko vlado, potem ko ji je kljub večmesečnim protestom uspelo skozi parlament spraviti ključni del sporne pravosodne reforme, ki omejuje pristojnosti vrhovnega sodišča. Opozorile so, da morajo velike spremembe imeti čim širše soglasje, česar pa ključni del reforme ni imel, saj se je opozicija glasovanja vzdržala.
"Predsednik Joe Biden je javno in zasebno izrazil svoja stališča, da morajo velike spremembe v demokraciji imeti čim širše možno soglasje. Žalostno je, da je glasovanje danes potekalo z najmanjšo možno večino," je sporočila Bela hiša. Kot so dodali v Washingtonu, bodo še naprej podpirali prizadevanja za dosego soglasja.
Biden, ki je v Washingtonu nedavno gostil izraelskega kolega Jicaka Hercoga, je izraelski politični vrh večkrat pozval, naj preloži glasovanje. "Videti je, da sedanji predlog pravosodne reforme vse bolj razdvaja izraelski narod. Ni smiselno, da bi izraelski voditelji s tem hiteli. Osredotočiti bi se morali na združevanje ljudi in iskanje soglasja," je dejal.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.