Kot je pojasnil Trump, se je za zamrznitev carin odločil iz spoštovanja do mehiške predsednice Claudie Sheinbaum, s katero je govoril po telefonu. Kanade ni omenjal, je pa znova obtožil kanadskega premierja Justina Trudeauja, da carine izkorišča za ohranitev na oblasti. "Kako zabavno je to opazovati," je zapisal.
Minister za trgovino Lutnick je pred tem na televiziji CNBC napovedal, da bo Trump najverjetneje za mesec dni prekinil zaračunavanje 25-odstotnih carin na uvoz blaga in storitev iz Kanade in Mehike, ki jih pokriva sporazum USMCA.
Ameriške 25-odstotne carine na uvoz iz Mehike in Kanade so začele veljati v torek, kar je povzročilo občutne borzne padce po vsem svetu. Kanada je udarila nazaj z enako mero, Mehika pa je odgovor napovedala za nedeljo.

Trump je v prvem mandatu trdil, da Mehika in Kanada s sporazumom Nafta, kot se je imenoval predhodnik USMCA, izkoriščata ZDA, zato ju je prisilil v nova pogajanja. Nastal je USMCA, do katerega pa je Trump prav tako kritičen.
Uradno je uvedbo carin utemeljil s tem, da Mehika in Kanada ne storita dovolj za zaustavitev dotoka mamil in migrantov v ZDA. Trumpove utemeljitve carin se sproti spreminjajo, ves čas pa drugim državam očita izkoriščanje ZDA.
Kanadčani v bojkot: s polic umikajo alkohol, americano postal canadiano
Trgovci po vsej državi se odzivajo na Trumpove carine in promovirajo domače izdelke. Tim Hortons, ikonična kanadska veriga kavarn, je v znak protesta svojo pijačo americano preimenovala v canadiano.
Pobudo za spremembo imena je sicer dala kavarna Kicking Horse Coffee iz Britanske Kolumbije, ki že 16 let uporablja ime canadiano, po zadnjih dogodkih pa so k sodelovanju v protestni akciji povabili vse kavarne v Kanadi.
Picerije po vsej državi medtem oglašujejo uporabo izključno kanadskih sestavin v svojih picah.
Loblaw, največji trgovec na drobno v državi, ki ima v lasti več blagovnih znamk živil in zdravil, je sporočil, da beležijo veliko povečanje prodaje kanadskih proizvodov, zlasti pri prehranskih izdelkih.

Nekateri kanadski potrošniki medtem uporabljajo tudi aplikacije za skeniranje črtnih kod, da bi v trgovini lažje prepoznali ameriške izdelke in se izognili nakupu. K nakupu kanadskih izdelkov je državljane pozval tudi kanadski premier Justin Trudeau.
Premier province Ontario Doug Ford je medtem največjemu prodajalcu in distributerju alkohola v državi LCBO ukazal, naj s trgovskih polic odstrani vse alkoholne pijače, uvožene iz ZDA. Njihova spletna stran je bila v torek začasno nedostopna, saj so morali s spletnih katalogov odstraniti vse ameriške izdelke.
Vsako leto sicer provinca Ontario uvozi za 965 milijonov dolarjev (894 milijona evrov) alkohola, prodajajo pa 3600 ameriških izdelkov iz 36 zveznih držav, poroča The Independent.
"Pri ekskluzivnem veletrgovcu ameriške blagovne znamke ne bodo več na voljo, kar pomeni, da drugi trgovci na drobno, bari in restavracije v provinci ne bodo mogli več obnoviti zalog ameriških izdelkov. To je velik udarec za ameriške proizvajalce," je v torek komentiral Ford.
Po besedah premierja bodo alkohol shranili, znova pa bo na policah v primeru, da bodo carine odpravljene.
Izvršni direktor podjetja Brown Forman, proizvajalca viskija Jack Daniel's, je včeraj ocenil, da je odstranjevanje ameriških pijač s kanadskih trgovskih polic slabše od carin. Lawson Whiting je ukrepe Kanade označil za nesorazmeren odziv na carine.
KOMENTARJI (464)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.