Vse to predvidevajo sodni dokumenti obtožnice, ki je bila vložena v ameriškem Washingtonu. Obtožnica na 106 straneh tako obtožuje krovnega princa Mohamed bin Salman načrtovanja umora Džabrija, da bi ga utišal.
61-letni Saad Al Džabri, sicer dolgoletni uslužbenec savdske vlade, je leta 2017 pobegnil iz Savdske Arabije v Kanado, v Torontu pa je pod strogo varnostno zaščito. Njegov umor naj bi načrtovali zato, ker poseduje "obremenilne informacije", med drugim o korupciji ter nadzoru nad skupino plačancev, ki je znana pod imenom "Tiger Squad", navaja BBC. Prav člani te skupine naj bi bili vpleteni v odmevni umor Hašokdžija leta 2018. Dva tedna po njegovem umoru so prileteli na letališče v Torontu, kjer pa jim je kanadska policija preprečila vstop v državo.
Nekdanji savdski obveščevalec pravi, da si je bin Salman prizadeval za njegovo vrnitev ter mu celo pošiljal zasebna sporočila, med drugim, da "ga bodo zagotovo našli".

Džabri poseduje "občutljive, ponižujoče in obremenilne informacije o bin Salmanu", piše v obtožnici, ki obenem navaja, da je Džabri v pričakovanju morebitnega umora te informacije tudi posnel.
Savdska Arabija se na najnovejše obtožbe proti krovnemu princu ni odzvala. Kanadske oblasti pa so sporočile, da konkretnega primera ne morejo komentirati, a da je vlada "obveščena o incidentu, v katerem so tuji akterji poskušali nadzorovati, ustrahovati ali groziti prebivalcem Kanade".
Saad Al Džabri je dolga leta veljal za desno roka savdskega princa Mohameda bin Najefa, nakar je leta 2015 prišlo do zamenjave na savdskem prestolu, novi kralj Salman pa je z vseh položajev razrešil nečaka bin Najefa ter za prestolonaslednika imenoval sina Mohameda bin Salmana. Ta je dve leti kasneje izvedel 'čistko' na dvoru z množičnimi aretacijami – domnevno zaradi korupcije. Med aretiranimi se je znašel tudi bin Najef, Džabri pa je pobegnil v tujino.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.