Kot je včeraj sporočila Policija, so kriminalisti v sklopu dalj časa trajajočih preiskav uspeli razbiti kriminalno združbo, ki se ukvarja s preprodajo prepovedanih drog. V zaključni akciji, ki je potekala na območju celotne Slovenije, je sodelovalo približno 250 kriminalistov in policistov. Preiskave so izvedli na 20 lokacijah, pridržali pa so 20 oseb.
Policija bo podrobnosti primera predvidoma predstavila na novinarski konferenci v začetku prihodnjega tedna. Danes so sporočili, da nadaljujejo z aktivnostmi. 13 osumljencev so izpustili na prostost, saj so prenehali razlogi, zaradi katerih je bilo pridržanje odrejeno, so zapisali na PU Maribor. Sedem osumljencev medtem ostaja v pridržanju. Včerajšnje aktivnosti kriminalistov so sicer potekale na območju policijskih uprav Maribor, Murska Sobota, Celje, Ljubljana in Koper.
Kot smo poročali, je po naših neuradnih informacijah glavni osumljenec in tudi vodja kriminalne združbe Kristijan Kamenik, javnosti poznan iz primera Tekačevo. Kot je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnila novinarka časnika Večer Damijana Žišt, je Kamenik po prihodu iz italijanskega zapora živel v okolici Slovenske Bistrice. Neuradno naj bi tam kriminalisti včeraj našli več kot kilogram prepovedane droge kokain.
Po besedah Žištove je imel Kamenik najverjetneje povezave z mednarodnimi kriminalnimi združbami in se je ukvarjal s tihotapljenjem droge, zaradi česar je bil v preteklosti že v zaporu. Prepričana je, da bo sodnik zanj odredil pripor, saj gre za specialnega povratnika. Če bo zoper njega odrejena sodna preiskava, kasneje pa vložena še obtožnica, bo njegova predkaznovanost vplivala na izrek kazni, pravi Žištova. Sodišča so namreč strožja pri povratnikih kot pa pri tistih, ki so prvič sedli na zatožno klop.
Kamenika so zaradi trgovine z mamili v preteklosti obravnavali že v Srbiji, na Hrvaškem in v Italiji. Srbsko sodišče je leta 2016 na že tretjem sojenju Kamenika obsodilo na leto in devet mesecev zapora ter na 10 let izgona iz države po prestani kazni, ker naj bi leta 2004 v njihovo državo pretihotapil heroin. Srbsko vrhovno sodišče je kasneje sodbo razveljavilo. Njegov odvetnik je namreč vztrajal, da Slovencu ne bi smeli soditi v njegovi nenavzočnosti.
V Italiji pa so Kamenika, prav tako zaradi tihotapljenja drog, obsodili na osem let zapora, potem ko so ga maja 2016 pri Milanu ujeli s skoraj 50 kilogramov kokaina. Droga je bila namenjena za preprodajo v Slovenijo. Aprila 2021 so ga nato pogojno izpustili na prostost.
Slovenski javnosti je sicer Kamenik poznan predvsem zaradi primera Tekačevo, ki se vleče že od leta 1997. Takrat so pod štirimi streli na domačiji umrli zakonca Poharc ter njuni podnajemnici Helena Krošlin in njena hči Viktorija. Kamenik je bil v primeru glavni osumljenec, tožilec pa je nazadnje zanj predlagal 20 let zapora. A celjsko sodišče je Kamenika lani v že tretjem sojenju oprostilo obtožb. Sodba sicer še ni pravnomočna. Kot je pojasnila Žištova, bodo v kratkem na višjem sodišču v Celju odločali o pritožbi tožilstva na oprostilno sodbo.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.