Po razkritju svojih zdravniških izvidov je demokratka Kamala Harris, ki se bo na novembrskih volitvah potegovala za Belo hišo, republikanskega kandidata Donalda Trumpa obtožila netransparentnosti. Slednji namreč potrdil o svojem zdravstvenem stanju ne razkriva, poroča BBC.
"Trump noče, da Američani vidijo, ali je primeren za predsednika ali ne," je celo dejala Harrisova. Njegova ekipa se je sicer na obtožbe odzvala ter citirala njegovega zdravnika, ki trdi, da je republikanec prav tako odličnega zdravja. Vendar pa besed niso podprli z zdravniškimi izvidi.
Ob tem so v njegovi ekipi dejali še, da je imel Trump v času kampanje izjemno naporen in aktiven urnik ter da Harrisova nima Trumpove vzdržljivosti.
Je pa vodja Trumpove kampanje Steven Cheung ob tem dejal še, da so podrobnosti o zdravstvenem stanju njihovega kandidata prostovoljno delili po poskusu atentata, ki ga je preživel poleti. "Takrat so vsi ugotovili, da je popolnega in odličnega zdravja," je dejal.
Navedel je tudi zdravniško pismo iz novembra 2023, v katerem je zapisano, da je nekdanji predsednik fizično "povsem v mejah normale", izbidi njegovega kognitivnega stanja pa da so "izjemni".
'Na vrsti si ti'
Do novega nastavljanja polen med kandidatoma je prišlo po tem, ko je Bela hiša objavila zdravniško poročilo, ki trdi, da je ameriška podpredsednica fizično in duševno sposobna za opravljanje funkcije predsednice. Več kot tri leta je njen zdravnik polkovnik ameriške vojske dr. Joshua Simmons, ki je zapisal, da je bil njen zadnji aprilski pregled brez posebnih odkritij.
Simons je povedal, da kandidatka ohranja zdrav in aktiven življenjski slog, ter dodal, da ima sicer družinsko anamnezo raka na debelem črevesu in da trpi za alergijami. A tudi da se Harrisova drži priporočene preventivne nege, vključno s kolonoskopijo in letnimi mamografijami.
"Na vrsti si ti, Donald Trump." S temi besedami pa je po objavi kartoteke republikanskega kandidata izzval vodja kampanje Kamale Harris.
Demokrati so sicer pri poskusih spodkopavanja podpore Trumpu poslušili podobnih taktik, kot so jih zoper aktualnega ameriškega predsednika Joeja Bidna uporabili republikanci. Poudarjajo namreč Trumpovo starost (78 let) ter oslabljene duševne sposobnosti za ponovno vodenje države.
Če bi bil Trump novembra ponovno izvoljen, bi svoj drugi mandat pri 82 letih končal kot najstarejši predsednik v zgodovini ZDA. Rekord bi si sicer delil z Bidnom, ki bo januarja, ko bo zapustil položaj predsednika, prav tako star 82 let.
Nacionalne ankete sicer kažejo, da Harrisova še vedno rahlo vodi pred Trumpom. A številke so si v posameznih državah zelo blizu.
KOMENTARJI (175)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.