Točno ob polnoči bo Združeno kraljestvo po 47 letih članstva in skoraj štirih letih priprav končno zapustilo Evropsko unijo. Preostalih 46 sedežev bo ostalo v rezervi za morebitne prihodnje rešitve. Nekatera imena so glede na nacionalna pravila že potrjena, druga pa so še v postopku potrjevanja. Nova razporeditev sedežev zagotavlja, da nobena država EU ne izgubi nobenega sedeža, nekatere pa pridobijo od enega do petih sedežev zaradi premajhne zastopanosti glede na demografske spremembe.
Več predstavnikov v parlamentu bodo imele Danska (+1), Estonija (+1), Irska (+2), Španija (+5), Francija (+5), Hrvaška (+1), Italija (+3), Nizozemska (+3), Avstrija (+1), Poljska (+1), Romunija (+1), Slovaška (+1), Finska (+1) in Švedska (+1). Slovenija bo ostala pri osmih poslancih.
![Ustanovna seja Evropskega parlamenta](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jul2019/1fd27c592b_62274162.jpg?v=d41d)
Nova razdelitev upošteva velikost prebivalstva držav članic ter potrebo po minimalni zastopanosti evropskih državljanov manjših držav. To načelo "degresivne sorazmernosti" pomeni, da imajo manjše države manj evropskih poslank in poslancev kot večje države, hkrati pa poslanke in poslanci iz večje države predstavljajo več ljudi kot njihove kolegice in kolegi iz manjših držav.
Evropski parlament bo še naprej vplival na pogajanja med EU in Združenim kraljestvom o prihodnjih odnosih, prav tako bo brexit vplival na sestavo odborov in medparlamentarnih delegacij.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.