Ideja Karla III. kot prestolonaslednika med Otočani ni bila vedno dobrodošla, sploh v času razveze s princeso Diano, ki ji je je sledila še njena smrt. Od takrat so minila desetletja, z njimi pa se je odnos javnosti do novega kralja omehčal, k čemur je pripomoglo tudi vse večje sprejemanje njegove žene Camille, ki naj bi po želji kraljice dobila status kraljice soproge. Javnost bo prvič pozdravil po današnjem zasedanju v cerkvi Svetega Jamesa.
Elizabeta II. je kraljica postala pri 25 letih, Charles je kralj postal v svojih 70, ljudstvo ga je v tem času uspelo dobro spoznati. K temu je pripomogel tudi njegov odprt karakter. V nasprotju s svojo mamo Charles namreč ni tako zadržan, svojih mnenj ni nikoli skrival, zato so ga mnogi obtožili političnega vmešavanja. Kot članu kraljeve družine mu slednje ni dovoljeno.
Zaradi skrivnega pošiljanja pisem vladnim ministrom in lobiranja pri poslancih oziroma t. i. zapiskov črnega pajka je pri nekaterih vzbudil veliko skrbi, da bo pri svoji vladavini preveč aktivističen, a je očitke zavračal, rekoč, "nisem teko neumen", hkrati pa dodal, da bo kraljevino vseeno vodil "nekoliko drugače".
"Zamisel, da bom vodenje nadaljeval na popolnoma enak način, je popolna neumnost, ker sta situaciji popolnoma različni," je povedal in dodal, da verjame, da bo pri svojem vladanju vseeno uspešen. Kljub vsemu pa bodo nekatere stvari le morale ostati enake – čakajo ga tedenski sestanki s predsednico vlade, pa tudi vrsta posvetov, kjer bo imel pravico do svetovanja, spodbujanja in opozarjanja.
V svojem dolgem obdobju čakanja na prestol je veliko svojega časa posvetil oblikovanju svoje javne persone. Med tem se je osredotočal predvsem na pomoč mladim, grajenje medverskih odnosov in boju proti podnebnim spremembam.
Kralj je po navedbah britanskih medijev po svoji materi podedoval tudi občutek služenja svoji domovini in bo še naprej izpolnjeval natrpan program slovesnih dogodkov, dobrodelnih dejavnosti in drugih srečanj po celotnem Združenem kraljestvu.
Prejel je tudi naziv vodje Commonwealtha, vodje oboroženih sil in vrhovnega guvernerja anglikanske cerkve, kjer je že predlagal spremembo, in sicer, da se naziv guvernerja iz 'branilca vere' spremeni v 'branilca ver', saj si želi združiti "vse vere Velike Britanije".
Na njegovi uradni spletni strani pa piše, da je novi kralj že pred (pa tudi z) novim nazivom podrl nekaj rekordov. Je prvi, ki je videl kronanje svoje matere za kraljico, podrl je rekord v čakanju na žezlo, je pa tudi najstarejši novoimenovani kralj. Kraljica Elizabeta pa je februarja letos na praznovanju 70-letnice kraljevine izrazila željo, da bi Britanci Charlesu in Camilli nudili enako podporo kot njej.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.