Francoska obveščevalna agencija (DGSI) je v dokumentih, ki jih je pridobil CNN, zapisala, da je Daillet Weidemann "vzpostavil hierarhično strukturo, katere cilj je bil strmoglaviti vlado" in napad na voditelja države. Vodja naj bi se zgledoval po privržencih teorije zarote iz ZDA QAnon, ki verjamejo, da je bivši predsednik ZDA Donald Trump borec proti satanistom in pedofilom globoke države, ter v številne teorije, prerokbe in napovedi. Slednji so 6. januarja 2021 napadli Kapitol. Na spletu je Daillet Wiedemann izrazil željo po "nujnem najti odgovor, da bi ustavili dejanja satanistične, pedokriminalne elite, ki so jo infiltrirali prostozidarji," je še razvidno iz analize DGSI.
"Teorije zarote so močno pridobile na družbenih omrežjih. Zdaj vidimo, da se ljudje organizirajo v tajne celice. Očitno gre za grožnjo," je dejal Koordinator francoske nacionalne obveščevalne službe in boja proti terorizmu Laurent Nunez.

O domnevni zaroti državnega udara, ki so jo njeni člani poimenovali "Operacija Azur", je prvi poročal francoski medij Le Parisien. CNN se je za komentar obrnil na notranje ministrstvo, a odgovora niso prejeli. Domnevni načrt državnega udara se sicer ni nikoli uresničil. Francoske varnostne službe so sporočile, da so ga zatrle, preden je organizirana skupina lahko ukrepala.
Oktobra so francoske oblasti zahtevale preiskavo Daillet Weidemanna zaradi domnevnega načrtovanja nasilnih dejanj in "povezovanja s terorističnimi prestopniki". Njegov odvetnik Jean-Christope Basson-Larbi je dejal, da njegova stranka "ni predlagala nič drugega kot mirno strmoglavljenje političnega režima – se pravi brez nasilja in splošno podprtega s strani večine francoskega prebivalstva". Odvetnik je dejal, da je bila "Operacija Azur" produkt "fantazij", ki niso bile plod njegove stranke in o katerih Daillet Weidemann ni vedel ničesar. Daillet Weidemann je še vedno v priporu.
Poročilo DGSI navaja, da je Daillet Weidemann novačil člane in prevzel poveljevanje v organizaciji, dva njegova somišljenika in člana iste skupine sta nameravala celo izdelati eksploziv. "Orožje, ki so ga odkrili, in različno strelivo ni imelo nobene povezave s Dailletom, ki je takrat živel v Maleziji," pa ga je zagovarjal njegov odvetnik. Povedal je, da njegova stranka ni odgovorna za "potencialno kriminalne ali nasilne" projekte posameznikov, ki "se sklicujejo na nekatere Daillet-Weidemannove ideje ali se pretvarjajo, da so bili del njegovega gibanja ali trdijo, da sledijo njegovim političnim idejam".
Primer ugrabitve
Junija se je Daillet-Weidemann znašel v preiskavi, skupaj z desetimi drugimi, zaradi ugrabitve osemletne deklice Mie, ki je izginila iz hiše svoje babice sredi aprila 2021. Tožilci so trdili, da so otroka ugrabili njegovi somišljeniki oziroma pripadniki njegove skupine v imenu njene mame Lole Montemaggi. V času, ko so jo ugrabili, je za Mio skrbela njena babica, potem ko je njena mama izgubila skrbništvo.
Montemaggijeva je na zahtevo svoje mame izgubila skrbništvo nad hčerko Mio, francoske službe za zaščito otrok so se tudi bale za Miino zdravje, saj da je njena mama nestabilna. Montemaggijeva je na spletu našla ljudi, ki delijo enaka prepričanja, kot gibanje QAnon. Vsi so mnenja, da vladni uradniki vodijo verigo trgovine z otroki. Nato se je obrnila na organizacijo podobno mislečih v Franciji, da bi "rešili Mio".
Mio so pet dni zatem, ko je izginila, skupaj z mamo našli v Švici. Montemaggijeva so privedli pred preiskovalnega sodnika, v priporu je preživela več mesecev, nato so jo izpustili. Sodni postopek je še vedno v teku.
"Bila je mati, ki je bila sama, ki je bila izgubljena, ki je spet imela občutek, da jo pravosodni sistem ne posluša, da je ne sliši," je aprila novinarjem povedala njena odvetnica Stephane Giuranna.
Odvetnik Daillet Weidemanna je ob tem dejal, da je bila njegova stranka le del skupine, ki si je prizadevala otroka vrniti materi in da nikakor po zakonu ne more biti sostorilec kaznivega dejanja. Toda preiskava je pokazala, da sta bila dva domnevna ugrabitelja že na radarju francoske obveščevalne službe v okviru preiskave skrajne desničarske skupine Daillet Weidemanna. Hišne preiskave domnevnih ugrabiteljev so preiskovalce privedle tudi do odkritja sestavin za proizvodnjo eksploziva. Korespondenca, ki so jo našli ob hišni preiskavi domnevnega izdelovalca bombe, pa kaže na medsebojno komunikacijo Daillet Weidemanna in drugih skrajnežev ter na načrtovano operacijo.
Daillet Weidemann je postal sinonim za teorije zarote v Franciji, pravi analiza DGSI. Čeprav javno ni zagovarjal nobene lastne konkretne ideologije, ki naj bi pozivala k strmoglavljenju francoske države, se je "želel predstaviti kot vodja vstajniškega gibanja, ki brska po različnih teorijah, da bi dosegel veliko občinstvo".
Daillet Weidemann je eden od številnih odmevnih teoretikov zarote v Franciji, ki vzbujajo strah pred vladno avtokracijo in državno organiziranimi pedofilskimi združbami.
Daillet-Weidemann je po ugrabitvi Mie objavil video, v katerem se je pohvalil, da njegova "organizacija vrača otroke, ki jih je ugrabila država, njihovim staršem". Ko govori o domnevni ugrabitvi otrok, ki jo podpira država, se sklicuje tudi na neobstoječo preiskavo nekdanje ameriške predsedniške kandidatke Hillary Clinton, ki je pogosta tarča neutemeljenih teorij zarote glede domnevnih pedofilskih krogov. Daillet Weidemannova mreža verjame, da so otroci, ki so v oskrbi države, ranljivi za pedofile.
Daillet Weidemannov padec
Daillet Weidemann se je s svojo družino preselil v Malezijo konec leta 2020, vendar je njegova spletna organizacija neovirano nadaljevala s širjenjem teorij zarot, še poroča DGSI. On in njegova družina sta kasneje vrnila v Francijo.
Ugrabitev 8-letne Mie aprila 2021 je bil ključni trenutek pri razpletu Daillet Weidemannove mreže, kar je privedlo do aretacije članov, prav tako vpletenih v domnevne širše načrte za nasilne akcije in bombne napade, ugotavljajo obveščevalci.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.