Tujina

Kako je bolgarska mafija prevzela nadzor nad ključno vstopno točko v EU

Sofia, 09. 07. 2022 12.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Odhajajoča bolgarska vlada je zadnje vzdihljaje na oblasti izkoristila za razkritje dogajanja na ključni kontrolni točki na bolgarsko-turški meji. Kot trdijo člani vlade Kirila Petkova, je mejni prehod pod preteklimi vladami upravljala bolgarska mafija. Kriminalna združba je na meji jemala podkupnine in izsiljevala podjetja, oblasti pa so si zatiskale oči. Zaradi vseobsegajoče korupcije naj bi v EU tako prispela ogromna količina neustrezno pregledane hrane z visokimi ravni pesticidov.

Premier Kiril Petkov, ki se je na položaj premierja zavihtel pred komaj sedmimi meseci, je pretekli teden odstopil, potem ko mu je parlament izglasoval nezaupnico. Njegovi zavezniki zdaj izkoriščajo še zadnje dni vladanja za osveščanje javnosti o dogajanju na meji, piše Politico. 

Mejna kontrolna točka Kapitan Andreevo na bolgarsko-turški meji že leta slovi kot ena glavnih vstopnih točk za tihotapljenje drog v Evropsko unijo. Pomanjkljiv nadzor na meji je tudi eden od razlogov, zakaj Bolgarija še ni v schengenskem območju. Odhajajoča bolgarska vlada je zdaj z dokazi osvetlila nov problem - nadzor nad pomembnim mejnim prehodom je pod preteklimi vladami prevzela organizirana kriminalna združba. Ta je dovolila, da je v EU vstopila ogromna količina hrane, ki ni bila ustrezno pregledana. 

Ivana Hristanova, namestnika kmetijskega ministra, trenutno varuje policija, saj se sooča z grožnjami. Ko je Hristanov januarja prvič zahteval dosje o mejni kontroli, je že naslednji dan prejel opozorilo mafije. "Ali si želite vojno z nami? Ali bomo imeli mir?" je bilo zapisano v sporočilu, pove Hristanov za Politico. 

Preiskava bolgarske vlade se je osredotočila na organizirano kriminalno združbo, ki je izkoristila svoj položaj de facto monopolista, ki je nadzoroval enega najbolj obremenjenih mejnih prehodov v Evropi. S tem je služila na nezakonit način, hkrati pa dovolila, da je v Evropo prišla hrana, ki bi jo v običajnih okoliščinah zavrgli. 

Asen Vasilev, odhajajoči finančni minister, je podal oceno finančne škode, ki je posledica korupcije na meji. Ta znaša 2500 evrov na uro oziroma skoraj 22 milijonov evrov letno. V pogovoru za bolgarsko televizijo je ocenil, da je mejni prehod Kapitan Andreevo že desetletja "zasebna meja". Kriminalna združba je na meji jemala podkupnine in izsiljevala podjetja, bolgarske oblasti pa so si zatiskale oči. 

"Obstajajo dokazi, da so neustrezno pregledana živila z nenormalno ravnijo pesticidov vstopila v EU in končala na krožniku Evropejcev," je dejal Hristanov. 

Bolgarska meja s Turčijo.
Bolgarska meja s Turčijo. FOTO: Shutterstock

Vlada je zdaj prevzela nadzor nad mejnim prehodom in zaprosila za pomoč tuje vlade in organizacije. "V zadnjih 10 letih je vse v Kapitan Andreevu delovalo v očitnem navzkrižju interesov, kar ni bilo koristno za zdravje državljanov Bolgarije in EU," je dejal Hristo Daskalov, izvršni direktor Bolgarske agencije za varnost hrane (BAFS).

Zasebno podjetje je bilo odgovorno tako za nakladanje in razkladanje tovora kot tudi za sanitarni in veterinarski nadzor, je opozoril. Dogajanje na meji je bilo javna skrivnost, pravi Konstantin Bačijski, poslanec in član Petkovove stranke. Korupcija na meji je bila mogoča, saj je politika ščitila kriminalce, je še dodal in ocenil, da je imela Bolgarija v preteklih sedmih mesecih prvič v 30 letih vlado, ki se je borila proti korupciji. 

Dogajanje na bolgarsko-turški meji je v preteklosti že vzbudilo zaskrbljenost med evropskimi uradniki. Leta 2017 je takratna nizozemska evropska poslanka Kati Piri dejala, da je "na tisoče državljanov EU utrpelo resne nevšečnosti zaradi koruptivnih praks v Bolgariji". Opozorila je na prisilno plačevanje podkupnin na meji. 

Toda dolga leta so bili vsi ti pomisleki večinoma prezrti tako v Bolgariji kot na ravni EU. Spomladi je nato vlada Kirila Petkova začela postopek prevzema nadzora nad kontrolno točko, da bi znova vzpostavila red. Bolgarski uradniki so na obisk povabili tudi tuje carinike, prispela pa je tudi delegacija Generalnega direktorata Evropske komisije za zdravje in varnost hrane.

Ko je vlada prevzela nadzor nad pregledi, so se potrdili njeni sumi o pomanjkanju rigoroznega nadzora. "Naši laboratorijski podatki kažejo, da imamo v zadnjem mesecu in pol višji odstotek vzorcev s pesticidi kot lani," je dejal Daskalov. Zdaj oblasti na meji gradijo nov državni laboratorij. 

'V interesu EU je, da ustavi ta problem'

Člani odhajajoče vlade pravijo, da se bojijo maščevanja kriminalnih družb, saj si pravosodje večinoma zatiska oči pred tovrstnimi primeri. "Imamo ogromno dokazov. A od tožilcev nismo prejeli niti enega vprašanja," pravi Hristanov. Leta 2020 so v Bolgariji potekali množični protesti proti korupciji, protestniki pa so sodstvo in takratno vlado Bojka Borisova (stranka GERB) obtožili, da podpirata interese mafije. Medtem ko je Borisov lani padel z oblasti, pa glavni državni tožilec kljub pozivom Petkova ni odstopil. 

"To ni le meja Bolgarije, to je meja Evropske unije. Ne gre samo za oškodovanje državnega proračuna, ampak tudi proračuna Evropske unije. Zato je v interesu EU, da ustavi ta problem," meni Bačijski. 

Iz Evropske komisije so za Politico odgovorili, da trenutno nimajo dokazov, ki bi kazali na to, da je bilo zaradi praks na bolgarski meji ogroženo javno zdravje. Nekdanji kmetijski minister Miroslav Najdenov je medtem Hristanova obtožil laganja, za bolgarske medije pa je zatrdil, da spremljanje ravni pesticidov v hrani "nikoli ni bilo predano v zasebne roke". 

Politični analitiki so za Politico ocenili, da so razkritja o dogajanju na meji del priprav stranke Kirila Petkova na obračun s stranko GERB na volitvah. "Petkov zbira podporo in vztraja pri svojem, ljudje v Kapitan Andreevo pa so znani mafijci, ki imajo sodno zaščito," je ocenil Dimitar Bečev iz Carnegie Europe. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (102)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

galop
10. 07. 2022 20.08
+1
Novinarčki,raje malo pišite koliko vpoklicov ima hofer in lidl ,In kakšne odpadke dobimo na krožnike iz belgije ,nizozemske,nemčije.
slovenc59
10. 07. 2022 10.56
+2
Polovica držav, ki so v EU, tja ne sodi ! Od ostale polovice, je pa polovica takih, ki izkoriščajo svojo večvrednost v EU ! Ostane pa ništrc ! Na koncu ugotoviš, da je vse to farbanje navadnih Evropejcev, ki mislimo, da smo boga za jajca prjel, ko so nas "sprejeli" v EU ! Dobro oni vedo, zakaj so nas sprejeli .......
MladInPerspektiven
09. 07. 2022 21.44
+5
Sem bil in sem še vedno mnenja, da Bolgarija in Romunija nista pripravljene na EU.
number46
09. 07. 2022 20.18
+1
Bo Ukrajina/Zelenski to uredili ko vstopijo v EU.
hipi007
09. 07. 2022 19.50
+6
Bolgarija itak ne sodi v EU
SAME KLOBASE
09. 07. 2022 19.49
+8
To je normalno za EU da vodi mafija vse ne le v Bolgariji
Škrinca
09. 07. 2022 19.35
+0
v sloveniji smo imeli dve leti mafijo na oblasti.....capo puklasti corleone...
John_Gotti
09. 07. 2022 18.34
+8
Ma nič novega… Peljite se malo z avtom po teh čunga lunga državami “ Bugari, Romuni, Črna Gora, Ukrajina.. Kok vidijo tuje tablice, te brez razloga ustavijo🤣🤣, potem pa malo podmažeš in je stvar rešena… Isto počnejo Ukrajinci, vsepovsod po Evropi jih je polno, čeprav imajo prepoved izstopa iz UK, lepo podmažejo Carinike na meji🤦🏾‍♂️
Luka64
09. 07. 2022 17.54
-5
"Odhajajoča bolgarska vlada je zdaj z dokazi osvetlila nov problem - nadzor nad pomembnim mejnim prehodom je pod preteklimi vladami prevzela organizirana kriminalna združba. " ________________________________________________________ No Sej v SLO pa je še huje, tu je kar organizirana mafijska združba prevzela kar celotno vlado s pomočjo koruptivno-organiziranih medijev in petkovih polit kolesarjev, ki se sploh ne zavedajo, koga so poslal na oblast. Enim se že mal dozdeva, da država drvi v pogubo, dostim pa še nič ni čisto jasno. No sodelavci mafijske globoke države pa še naprej nabijajo o fašizmu in nacizmu, ki ga v EU že 75 let več ni.
Ate_ist
10. 07. 2022 11.33
+4
fašizem in nacizem nista s končanjem druge vojne izginila. za to so dobro poskrbeli angleži in američani. in sedaj se vse skupaj izkorišča za ponovni pohod na vzhod. slepec luka64 pa tega ne vidi. morda ko mu pride poziv se bo zbudil
Rookoko
09. 07. 2022 17.11
-4
Tudi mi se ne moremo znebiti magije, ki ke vladala 2 leti.
kapljač1
09. 07. 2022 16.34
+17
Bivše države varsavskega pakta nikoli niso bile zrele za vstop v EU
MUNGATUMBA
09. 07. 2022 16.59
-1
Luka64
09. 07. 2022 18.02
-4
Bivše države varšavskega pakta so imele vsiljen komunizem, ki so se ga vse uspešno znebile, le edino opranoglavci v SLO, ki se še ne zmorejo znebit spon soc-komunizma še vedno vstrajajo pri krilaticah fašisti in nacisti, da s tem opravičujejo svoje pritlehne rabote v tej zlo korumpirani državici na sončni strani alp, nevoščljivi srbakarji, ki so izgubili vojno za YU armado, pa nam to vse skupaj razpihujejo in se nam režijo.
User300173
09. 07. 2022 16.29
+13
Mejni prehod ima v lasti mafija in EU birokrati in policija baj ne bi vedeli? Ma ti EU birokrati nas imajo le za število.
muci007
09. 07. 2022 16.20
+5
Jouža sanja noč in dan o Janši. 🤣🤣🤣
Brakedirt
09. 07. 2022 18.20
+1
slovenka62
09. 07. 2022 16.01
+7
Naj me nekdo potolaži a sploh še kaj špila?????
MUNGATUMBA
09. 07. 2022 16.59
+3
MiskoPol
09. 07. 2022 15.55
+25
Ko je bila Bolgarija sprejeta v EU, se je vedelo, koga se sprejema. Ne vem, zakaj bi ta današnji članek bil neko presenečenje.
kjkljk
09. 07. 2022 16.18
+18
Točno tako. Bolgarija, Romunija sama mafija.
MUNGATUMBA
09. 07. 2022 17.00
+9
Pr nas ni nič bolje- smo balkaneza geografska meja
Marica Vsepovsod
09. 07. 2022 18.04
+2
Ah to krojijo visje sile ,kdaj bodo koga posul mal z granatami in kdo ima prost vstop v Eu. Kje bodo nacionalne konflikte najlazje zakuhal, da pride svetski policaj mir delat in kaksen profit ima tam. To se ne sprasuje strokovnjakov za prehransko verigo in ne nekega Janeza, Janka ali Mirka.
Iniesta
09. 07. 2022 15.50
+7
Balkanska posla …
biser2011
09. 07. 2022 15.41
+7
In takšno hrano pakirajo za RK in dajejo socialno ogroženim... lahko se zamislimo kaj nas čaka... slovenska pšenica pa ni vredna že tako slabega plačila
User300173
09. 07. 2022 15.21
+11
EU postaja mafijsko leglo kjer "rabote" opravljajo kar države. Vodi EU Komisija, ali lobiji zunanjih držav? V Ukrajini in vse povezano z njo je pokazalo, da EU ne vodi komisija, ta samo da pokritost in asistira tujcem...ZDA in judovskemu kapitalu.
Rezervni Kristus
09. 07. 2022 15.07
+1
Enako mafijska EU naj raje utihne,ter se posuje s pepelom...
livethemoment
09. 07. 2022 15.04
+8