Volilno noč sta Trump in Musk preživela skupaj v Trumpovem letovišču Mar-a-Lago na Floridi, kjer sta skupaj spremljala tudi rezultate volitev. Ko je bila Trumpova zmaga že skoraj gotova pa je Elon Musk na svojem X profilu zapisal, da so Američani kristalno jasno Trumpu dali še en mandat namenjen spremembam. Trump pa je v svojem govoru po razglasitvi zmage v Palm Beachu več minut hvalil Muska in pripovedoval o uspešnem pristanku rakete, ki jo je izdelalo njegovo podjetje SpaceX.
Podjetnik ne skriva, da že od vsega začetka podpira republikanskega predsedniškega kandidata. V namen Trumpovi podpori je že julija ameriškemu odboru za politično delovanje namenil več kot 119 milijonov dolarjev oziroma nekaj več kot 110 milijonov evrov. Zadnje tedne pred volitvami pa je Musk vodil kampanjo za pridobivanje volivcev, kjer je naključnim državljanom, v zameno za podpis peticije v podporo prvemu in drugemu amandmaju k ameriški ustavi, obljubljal nekaj več kot 930.000 evrov. Vsi, ki so peticijo podpisali, pa so prejeli 100 dolarjev oziroma približno 93 evrov. Nagrajevanje je sicer kasneje postalo predmet spora, saj je proti Musku demokratski državni tožilec Philadelphie vložil civilno tožbo, saj je trdil, da gre za nezakonito loterijsko shemo. Musk je na svojem X profilu zatrdil, da ne želi kupovati volivcev, temveč le spodbuja registracijo za volitve. "Gre za peticijo v podporo ustavi ZDA in še posebej svobodi govora ter nošenja orožja," je zapisal Musk.
Tehnološki milijarder pa si lahko veliko obeta od Trumpove zmage, saj je novoizvoljeni predsednik namreč povedal, da bi ga v svojem drugem mandatu v primeru zmage povabil v svojo administracijo, da bi mu tam pomagal zmanjšati nepotrebne stroške, poroča BBC. Musk pa bi lahko korist imel tudi zaradi lastništva podjetja SpaceX, ki že zdaj večinsko skrbi za pošiljanje vladnih satelitov v vesolje. Z zaveznikom v Beli hiši pa se lahko te vezi še bolj utrdijo. SpaceX se je zdaj lotil tudi gradnje vohunskih satelitov, medtem ko so ameriške vohunske agencije pripravljene vanje vložiti več milijard dolarjev.
Muskovo podjetje Tesla pa bi bilo lahko deležno tudi razbremenitve v administraciji, saj je Trump že povedal, da bo podjetje obremenjeno z najmanjšim regulativnim bremenom. Prejšnji mesec pa je ameriška agencija za varnost prometa razkrila, da preverjajo Tesline programske sisteme za samovozeča vozila. Trump pa se je med drugim zavezal tudi k znižanju davkov za podjetja in premožnejše.
Kaj Trumpova zmaga pomeni za Teslo?
A milijarder in njegov poslovni imperij se bosta lahko po Trumpovi ponovni zmagi soočala tako s pozitivnimi kot negativnimi posledicami. Trumpovo stališče glede električnih avtomobilov, ki ga jasno izraža, je, da so predraga, imajo omejen doseg in celo, da bodo uničila delovna mesta in ameriško avtomobilsko industrijo. Velik udarec bi za Teslo lahko bil zmanjšanje ali ukinitev podpore za električna vozila. Trump je namreč omenil, da bo odpravil Bidnov mandat električnih vozil, kjer se je najverjetneje nanašal na vladno podporo izdelave in nakup električnih vozil, vključno z milijardami evrov posojil za spodbujanje avtomobilskih proizvajalcev, ki vlagajo v tovarne za izdelavo električnih vozil, baterij in podporo za polnilne postaje ter davčno olajšavo za kupce tovrstnih vozil.
Številni strokovnjaki so mnenja, da bo Trump programe ukinil in ministrstvu za finance naročil, da pravila, ki določajo, kdaj so kupci avtomobilov upravičeni do olajšave, spremenijo. Trumpov nadzor v kongresu pa bi lahko pomenil sprejetje zakonodaje, ki bi davčne olajšave tudi povsem ukinila. Muska sicer to ne skrbi, saj so v Tesli mnenja, da so olajšave namenjene starejšim proizvajalcem avtomobilov, da bi se prebili na trg električnih vozil. Zato se je tudi glede te teme Musk že oglasil na portalu X in zapisal, da bi odstranitev subvencije Tesli lahko le pripomogla.
Se bo spremenila politika o samovozečih vozilih?
Za CNN je spregovoril tudi Daniel Ives, tehnološki analitik, ki je povedal, da je Musk z velikimi vložki v Trumpovo kampanjo veliko tvegal in pri tem 'skočil v globok bazen'. Ives je dejal, da je zelo verjetno, da bo Trump prižgal zeleno luč Muskovemu patentu samovozečih vozil, ki bi lahko vozili brez voznikov. Dosedanje Tesline fukncije za pomoč pri vožnji voznikom, kot je na primer avtopilot pa so se po seriji nesreč znašle pod preiskavo varnostnih regulatorjev. Te preiskave pa bi lahko bile razlog za upočasnitev odobritve dovoljenj za vožnjo samovozečih Teslinih avtomobilov. "Pod Trumpom bi lahko te preiskave počasi izginile," je povedal Ives.
Tudi ostali avtomobilski proizvajalci so jasni, da bodo nadaljevali s svojimi načrti za izdelavo in prodajo več električnih vozil v prihodnosti. Električna vozila so namreč po njihovem mnenju vozila prihodnosti, čeprav sta se njihov razvoj in uvajanje v zadnjem času upočasnilo. Kot poroča CNN, so strokovnjaki iz panoge mnenja, da se rast prodaje električnih vozil ne bo ustavila, tudi če Trump spremeni pravila o emisijah, saj se povpraševanje potrošnikov ne zmanjšuje.
Večjo težavo pa bi Tesli lahko predstavljala, če bi Trump s Kitajsko ponovil trgovinsko vojno. Tovarna v Šanghaju je namreč za Teslo pomembna za njeno globalno prodajo in dobiček. Več kot 40 odstotkov dobave namreč prihaja s kitajskega trga, kar bi lahko na Teslo zelo negativno vplivalo.
Na podjetji SpaceX in X pa Trumpova zmaga verjetno ne bo korenito vplivala. SpaceX bi ne glede na izid volitev namreč ostal vodilni pri zagotavljanju satelitov, saj ima njegov glavni konkurent, podjetje Boeing, resne težave z vesoljskimi plovili, ki jih je NASA najela za prevoz astronavtov na mednarodno vesoljsko postajo in z nje.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.