Predsednik Donald Trump, ki se je pri 74 letih okužil z novim koronavirusom, spada v najbolj ogroženo starostno skupino, v kateri se lahko pojavijo resni zapleti pri bolezni covid-19, ugotavljajo ameriški mediji. Kaj to pomeni za državljane, njihovo varnost in seveda za prihajajoče predsedniške volitve? Okužba je Trumpa namreč doletela sredi zagrizene predsedniške tekme; Bela hiša je za danes načrtovano predvolilno zborovanje na Floridi že odpovedala. Jasno je tudi, da bo moral Trump odpovedati še vrsto drugih predvolilnih dogodkov.
Trumpova diagnoza predstavlja najresnejšo grožnjo zdravju katerega od ameriških predsednikov v zadnjih desetletjih, piše CNN. V skladu s 25. amandmajem predsednika, ki resneje zboli, lahko začasno nadomesti njegov podpredsednik, v tem primeru je to Mike Pence. Če se posluži te možnosti, predsednik ob izboljšanju zdravja oblast lahko kadarkoli prevzame nazaj.
Trump je že pred časom napovedal, da ne bo priznal izidov volitev, če ne bo zmagal
Volitve 3. novembra vsekakor bodo, meni poznavalec ameriške politike in profesor na Fakulteti za družbene vede (FDV) dr. Bogomil Ferila."Datum volitev je fiksen. Republikanci so, če se spomnite, že pred meseci skušali prestaviti datum volitev na januar, ampak to po ameriški ustavi ni mogoče," je povedal za našo spletno stran. Dodal je, da okužba s koronavirusom sicer ni voda na mlin Trumpu in republikancem, saj je znano, da aktualni ameriški predsednik ni naklonjen ukrepom za zajezitev epidemije. Republikanci ves čas skušajo minimalizirati nevarnosti te bolezni in na svojih shodih – za razliko od demokratov – tudi redko nosijo zaščitne maske.
Bodo pa zapleti zaradi okužbe po mnenju profesorja najverjetneje še dodatno prispevali k pravni zmedi po volitvah: "Trump je že večkrat nakazal, da če ne bo izvoljen, bo problematiziral volitve bodisi na vrhovnem sodišču bodisi v predstavniškem domu – to sta instituciji, ki sta pristojni za razreševanje sporov na predsedniških volitvah," je izpostavil.
Po njegovih besedah Trump računa, da bo v pravnih zapletih zmagal – tako na ustavnem sodišču, kjer ima po imenovanju Amy Coney Barrett za vrhovno sodnico absolutno večino pri vrhovnih sodnikih, kot v predstavniškem domu. V tem imajo sicer večino demokrati, a kot je pojasnil Ferfila, je način glasovanja v predstavniškem domu v primeru spora glede tega, kdo je predsednik, drugačen kot običajno. Glasuje se namreč po delegacijah posameznih zveznih držav, pri čemer imajo republikanci 26 delegacij, demokrati pa 24.
Tudi predsedniki so samo ljudje, ki lahko zbolijo
Prej omenjeni 25. amandma je bil sicer sprejet leta 1967 in od takrat so se te možnosti poslužili trikrat, poroča časnik New York Times. Leta 1985 je Ronald Reagan opravil kolonoskopijo in oblast na kratko prepustil podpredsedniku Georgeu Bushu, čeprav pri tem amandmaja ni izrecno navedel. Predsednik George Bush ml. pa se je na amandma skliceval dvakrat; med kolonoskopijama v letih 2002 in 2007, ko je začasno predal oblast takratnemu podpredsedniku Dicku Cheneyju.
In kaj, če zbolita oba – Trump in Pence? Po zakonu o nasledstvu predsednika bi vodenje države prevzela kalifornijska kongresnica Nancy Pelosi. A, kot piše New York Times, so iz Bele hiše spomladi sporočili, da se o tem v resnici ne pogovarjajo. "Predsednika ohranjamo zdravega. Prav tako podpredsednika in, veste, oba sta zdrava in bosta tudi ostala," je takrat izjavila tiskovna predstavnica Bele hiše Kayleigh McEnany.
Zgodovina sicer pravi drugače: seveda so tudi predsedniki samo ljudje, ki lahko zbolijo. Prvi ameriški predsednik George Washington, denimo, je drugo leto svojega službovanja zbolel za hudo obliko gripe. Tudi Woodrow Wilson je v času predsedovanja prebolel virus: okužil naj bi se med mirovnimi pogajanji v Parizu po prvi svetovni vojni. Nekateri strokovnjaki in zgodovinarji menijo, da je šlo za zloglasno špansko gripo, ki je pustošila po svetu med letoma 1918 in 1920.
Bi Trumpova okužba lahko resneje ogrozila nacionalno varnost?
Ameriški mediji medtem že ugotavljajo, kaj Trumpovo zdravstveno stanje pomeni za nacionalno varnost. "Videli smo, da je to lahko smrtonosen virus. Eden od predsednikovih bližnjih prijateljev (podjetnik Stanley Chera, op. a.) je zbolel in umrl zaradi bolezni covid-19 ... In konec koncev, virus SARS-CoV-2 je v ZDA terjal že več kot 200.000 življenj. Glede na povedano smo seveda lahko zaskrbljeni," je za CNN dejal Miles Taylor, nekdanji šef kabineta na ministrstvu za domovinsko varnost.
Trideset minut, preden je Trump sporočil, da je okužen, so ameriške oborožene sile s poletom letal Boeing E-6 Mercury (gre za posebej predelane Boeinge 707) svetu poslale sporočilo, da so kljub razvoju dogodkov v polni pripravljenosti. Gre za neke vrste protokol v primerih, ko bi lahko bila ogrožena nacionalna varnost.
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.