20. avgusta je Aleksej Navalni prispel na letališče Bogaševo v Tomsku, kjer je čakal na let v Moskvo. Kot poroča ruski BBC, do prihoda na letališče ni ne pil ne jedel, tam pa si je po besedah njegove tiskovne predstavnice Kire Jamariši naročil čaj. Njene besede potrjuje tudi eden izmed potnikov Ilija Agejev, ki je Navalnega videl v enem od barov na letališču. Po njegovih besedah naj bi bil Navalni nasmejan, na letališču naj bi se pogovarjal z nekaterimi potniki.
Približno pol ure po vzletu je občutil slabost, zavrnil je vodo oziroma pijačo, ki so jo je ponujalo osebje na letalu. Nato je vstal in odšel na stranišče. Tam je ostal vsaj 20 minut, pred vrati pa je nastala vrsta. O tem, da nekaj ni v redu, je bilo obveščeno kabinsko osebje.
Na vprašanje pilota, ali je med potniki morda kakšen zdravnik, se je odzvala neimenovana ženska, sicer medicinska sestra. Naslednjo uro leta je skupaj z osebjem Navalnega poskušala vzdrževati pri zavesti. Pilot se je odločil za zasilni pristanek v Omsku.
Eden od potnikov, Sergej Neženets, je povedal, da je šele ob pristanku ugotovil, da gre za Navalnega. "Nekaj minut po tem, ko so zaprosili za zdravniško pomoč, je Aleksej začel vpiti. Več kot očitno je bil v hudih bolečinah."
Le dve minuti po pristanku je na letalo prispela ekipa nujne medicinske pomoči, ki je kmalu ugotovila, da je potrebna nujna premestitev na intenzivni oddelek. Neženets pripoveduje, da je na pristajalno stezo letališča vozilo kliničnega centra v Omsku prispelo v desetih minutah.
Eden od zdravnikov je povedal, da so storili vse, da bi mu rešili življenje. "Težko je bilo ugotoviti, kaj se dogaja, saj ni mogel govoriti." Kot poroča BBC, so Navalnega na letalu pregledovali še približno 15 do 20 minut po pristanku, nato pa so ga odpeljali v bolnišnico. Letalo je nato poletelo proti Moskvi.
"Ko smo pristali na letališču Domodedovo, je na letalo vstopilo nekaj policistov. Potnike, ki so sedeli blizu Navalnega, so zaslišali, ostali smo lahko letalo takoj zapustili," je dejal Neženets, sicer odvetnik, in dodal, da mu je bila prisotnost policije nenavadna, saj se ni zdelo, kot da gre za sumljive okoliščine in kriminalno dejanje.
Več kot 100 evropskih poslancev pozvalo k preiskavi
Nemška vlada je v sredo sporočila, da je preiskava, ki so jo izvedli v laboratoriju nemške vojske, nedvoumno pokazala, da je bil ruski opozicijski politik Aleksej Navalni zastrupljen z živčnim strupom iz skupine novičok. "Rusijo pozivamo k pregledni in celoviti preiskavi. V interesu Rusije je, da pripravi odgovore, saj to kemično sredstvo ni prosto dostopno in je bilo uporabljeno na ruskih tleh proti ruskemu državljanu," je dejal tiskovni predstavnik visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Josepa Borrella, Peter Stano.
Medtem je več kot 100 evropskih poslancev pozvalo k mednarodni preiskavi zastrupitve Alekseja Navalnega.
Članice zveze Nato so danes obsodile napad na ruskega opozicijskega politika Alekseja Navalnega in ocenile, da gre za očitno kršitev mednarodnega prava, ki terja mednarodni odziv. Ob tem so Rusijo pozvale k sodelovanju pri preiskavi in razkritju programa novičok, je povedal generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg.
"Vse zaveznice so danes enotno obsodile ta napad. Vsaka uporaba kemičnega orožja je popolno nespoštovanje človeškega življenja ter nesprejemljiva kršitev mednarodnih norm in pravil," je izpostavil Stoltenberg po sestanku veleposlanikov članic Nata.
Rusija mora po njegovih besedah sedaj odgovoriti na resna vprašanja, v celoti sodelovati z Organizacijo za prepoved kemičnega orožja (OPCW) pri nepristranski mednarodni preiskavi in ji povsem razkriti program novičok, odgovornim pa je treba soditi.
"To ni le napad na posameznika, temveč na temeljne demokratične pravice," je še poudaril generalni sekretar ter spomnil na številne primere napadov na rusko opozicijo in kritike.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.