64-kilometrski konvoj, ki se je premikal od beloruske meje proti ukrajinski prestolnici Kijev, je obstal pred tremi dnevi. To je spodbudilo številne špekulacije o razlogih za nenavadno mirovanje. Satelitske slike, objavljene pred dnevi, prikazujejo kolono oklepnikov, tankov, tovornjakov, protiletalskih baterij in podpornih vozil, ki se vije od mesta Pribirsko do letališča Hostomel, ki je pod nadzorom ruskih sil.
Zakaj je torej prišlo do zastoja približno 30 kilometrov pred Kijevom? Britanski in ameriški strokovnjaki poudarjajo, da bi vzrok za zastoj lahko bile logistične težave, okvare vozil, nepričakovan ukrajinski odpor ali nizka ruska morala in sabotaže vozil. Zahodni analitiki tudi poudarjajo, da naj bi vojaki v konvoju trpeli zaradi lakote in žeje. "Gre za hude logistične težave pri zagotavljanju goriva, hrane, rezervnih delov in gum. Obstali so v blatu in imajo težave pri premikanju vozil," je za BBC Radio 4 dejal upokojeni general Richard Barrons, nekdanji poveljnik združenih britanskih sil. Ob tem je dodal, da verjetno še večje težave povzročajo nedelujoče komunikacijske naprave in sistemi.
Tudi v Pentagonu poudarjajo, da ima Rusija logistične težave in da v tem trenutku njihova vojska vrši reorganizacijo ter analizo težav in napak ter si prizadeva za to, da nadoknadi izgubljeni čas. Tudi Pentagon poudarja, da naj bi ukrajinski odpor zaustavil večje premike konvoja, vendar tako britanski strokovnjaki kot ameriško in britansko obrambno ministrstvo poudarjajo, da teh trditev ne morejo neodvisno preveriti.
Oleksandr Daniliuk, nekdanji ukrajinski sekretar za nacionalno varnost, je za BBC dejal, da vojakom v konvoju pada morala. "Splošna morala vojakov, ki se nahajajo v stoječem konvoju, pada iz dneva v dan." O tem so govorili tudi v Pentagonu, kjer pravijo, da večino ruskih enot tvorijo vojaški obvezniki. To se sicer ne ujema s trditvijo Moskve. Rusi namreč pravijo, da njihove enote v operaciji tvorijo zgolj poklicni vojaki in pogodbeniki. Kot je dejal Daniliuk, je razlog za to tudi izredna motivacija Ukrajincev, da obranijo svoje glavno mesto. Govori se tudi, da vojaki naj ne bi niti vedeli, da odhajajo v Ukrajino.
Na drugi strani pa nekateri opozarjajo, da ruski konvoj ni naletel na večje težave, temveč zgolj čaka, da enote z druge strani Dnepra, ki morajo opraviti nekajkrat daljšo pot, dosežejo Kijev. To bi bilo sicer v skladu z rusko vojaško doktrino hitrega prodora skozi odprt prostor in izolacije večjih mest, katerih padec je šele v drugem planu operacije. Temu v prid govori tudi dejstvo, da razen spopadov v predmestjih, ruska vojska še ni sprožila napadov na samo mesto, čeprav je v njegovi neposredni bližini že od prvega dne invazije.
Podobno taktiko je ruska vojska ubrala tudi ob svojih uspehih v Siriji. Analiza ruskega posredovanja na Bližnjem vzhodu, ki jo je opravil ameriški Center za tehnologijo in nacionalno varnost, navaja, da je ruska taktika urbanega bojevanja sestavljena najprej iz obkoljevanja mesta in blokade okrepitev ter zalog za branilce. "Zatem je bila sprožena serija ofenziv proti mestu iz več smeri naenkrat. S tem so raztegnili obrambo in žepe odpora močno udarili z artilerijo in zračnimi napadi. Na ta način so izčrpali obrambno moč branilcev mesta. V nadaljevanju so obrambo razbili na več izoliranih območij upora, ki so kmalu izgubila voljo za odpor."
Ne gre tudi pozabiti, da so o tovrstnih načrtih govorile tudi nekatere ameriške napovedi pred samim začetkom ruske invazije.
Novi posnetki: Nič od navedenega, Ukrajinci so poplavili območje, skozi katerega bi se moral premakniti konvoj
Toda razlog za zastoj morda tiči povsem drugje. Nekateri neodvisni ukrajinski viri namreč navajajo, da naj bi ukrajinska vojska poplavila območje ob ustju reke Irpin, ki se izliva v t. i. kijevski rezervoar.
Zakaj ukrajinske sile ne uničijo konvoja?
Čeprav ima Ukrajina še vedno na voljo nekaj letal in dronov, ki jih je uspešno uporabila pri uničevanju nekateri manjših konvojev ruske vojske, pa Barrons pojasnjuje, da Kijev enostavno nima dovolj vojaških kapacitet za uničenje tako velikega konvoja: "Zelo so dobri pri napadu začetka in konca kolone, vendar bi bila vsakršna oblika povzročitve škode iz zraka zelo omejena." Poleg tega ima ruska vojska na območju zelo močno protiletalsko obrambo in premoč v zraku, s čimer bi bili ukrajinski zračni cilji razmeroma lahka tarča. Barrons pravi, da bi zračni napad na konvoj ukrajinski vojski prinesel več izgub kot koristi.
Veliko je bilo tudi pozivov Natu, naj uniči omenjeni konvoj, vendar bi to brez dvoma pomenilo, da bi vstopili v konflikt svetovnih razsežnosti med nuklearnimi silami, česar pa si nihče ne želi. V Natu so večkrat, kljub pozivom Kijeva, poudarili, da tega ne načrtujejo. To je znova ponovil tudi generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg.
Kaj bo storil konvoj?
Vsi strokovnjaki pa pravijo, da je ne glede na težave zgolj vprašanje časa, kdaj se bo konvoj začel premikati proti Kijevu. "Ta ogromna kolona bo obkrožila in oblegala prestolnico," je za BBC povedal nekdanji načelnik generalštaba britanske vojske, general Richard Dannatt, in dodal, da bi ruski poskus pouličnih bojev v Kijevu lahko povzročil katastrofalne posledice. Da ima konvoj izjemen vojaški potencial, opozarja tudi Barrons, ki dodaja, da pričakuje skorajšnjo obkolitev Kijeva.
Na tej točki bodo, kot pravi, Rusi imeli dve možnosti. Ali bodo branilcem mesta izdali ultimat in čakali na predajo ali pa bodo sprejeli odločitev, da se Kijev ne bo predal in ga bodo napadli tako kot drugo največje mesto Harkov.
KOMENTARJI (224)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.