Svet so preplavili posnetki Trumpa, ki kljub napadu, s krvjo na obrazu, zmagovito dviguje pest in sporoča prisotnim: Borba! Mnogi pišejo, da se bodo te fotografije zapisale v zgodovino, tudi njegov sin je objavil fotografijo na družbenem omrežju X in zraven pripisal: "To je borec, ki ga Amerika potrebuje".
In kako bo, če sploh, to vplivalo na predsedniško kampanjo? Spremembe so se takoj začele pojavljati že v Bidnovi kampanji. Njegova ekipa je takoj prekinila vse politične izjave in si prizadeva umakniti tudi televizijske oglase, saj menijo, da bi bilo v tem trenutku povsem neprimerno napadati Trumpa, namesto tega pa so vse svoje napore usmerili v obsodbo tega nasilja.
In ne samo Biden, politiki iz vsega sveta, in govorimo o ljudeh, ki niso vedno enotni na političnem parketu, so se tokrat strinjali v eni stvari: nasilju v demokraciji ni mesto. Tudi prvi nasprotniki Trumpa, nekdanji predsedniki Barack Obama, George W. Bush, Bill Clinton in Jimmy Carter so obsodili nasilje in dodali, da so si oddahnili, ko so izvedeli, da Trump ni huje poškodovan.
In seveda se mnogi sprašujejo, kdo stoji za napadom? Trumpovi najbližji zavezniki niso odlašali in so s prstom pokazali na Bidna, eden od republikanskih kongresnikov je predsednika tudi javno v objavi na družbenem omrežju obtožil, da je "spodbujal k atentatu". Tudi senator JD Vance, ki je v ožjem izboru za Trumpovega podpredsedniškega kandidata, je dejal, da je retorika Bidnove kampanje neposredno pripeljala do tega incidenta. In v prihodnjih dneh lahko zagotovo pričakujemo, da bodo drugi republikanci uporabljali podobne besede.
In kot poroča BBC, že zdaj nam je lahko precej jasno, kako se preoblikujejo politične meje v boju, ki je na meji, da postane zelo oster in še grši zaradi tega pretresljivega incidenta. Če bo tudi preoblikoval volilno kampanjo, bo pa povedal le čas.
Tudi nemški mediji sicer navajajo, da so se zdaj Trumpu izredno povečale možnosti za zmago na prihajajočih volitvah. In kakor vsi na družbenih medijih, tudi nemškim medijem ni ušla slika Trumpa z dvignjeno pestjo in krvavim obrazom. "To je podoba, ki bo od zdaj naprej prevladovala v predsedniški kampanji. In morda odločila," piše nemški tednik Die Zeit.
Medijska mreža RND je prav tako zapisala, da bo ta fotografija postala ikonični trenutek in uporabljena v kampanji. "V običajnih časih je to morda priložnost za narod, da razmisli in pusti politične spore ob strani ter se združi. Toda v zastrupljenem ozračju polarizirane ameriške družbe se zdi, da se bo nora spirala sovraštva samo še vrtela."
Ne zaostaja niti dunajski časnik Die Presse, ki je objavil članek z naslovom: "Donald Trump v vlogi mučenika - njegove zmage je težko preprečiti".
"Dinamika se spet močno obrne v prid republikanskega kandidata tik pred konvencijo v Milwaukeeju prihodnji teden, kjer se bo nekdanji predsednik predstavil v slogu kot mučenik in zmagovalec. Slika bo taka – tukaj imate vitalnega izzivalca, tu pa labilnega, izhlapelega predsednika," piše časnik.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.