Zavito v tančico skrivnosti, se oporišče, ki je znano pod imenom Tower 22, nahaja v bližini demilitariziranega območja na meji med Jordanijo in Sirijo, ob peščenem, z buldožerjem zbitem nasipu, ki označuje rob tega območja. Le deset kilometrov stran je iraška meja.
Gre za obsežno sušno območje, ki nosi ime Rukban, nekoč pa je na sirski strani stalo begunsko taborišče zaradi vzpona tako imenovanega kalifata skupine Islamska država leta 2014. V nekem trenutku je tam živelo več kot 100.000 ljudi, ki jim je Jordanija, zaradi skrbi, da bi se z njimi infiltrirala tudi teroristična skupina, preprečevala vstop v kraljevino. Potem pa se je število prebivalcev zmanjšalo, predvsem zaradi vse večjih težav pri dobavi zalog, piše AP.
Taborišče se je spremenilo v jordansko postojanko, kjer je vojska nadzorovala mejo, nato pa se je, po vstopu ameriških sil v Sirijo konec leta 2015, ta spremenila v ameriško postojanko. Baza vključuje ameriške inženirske, letalske, logistične in varnostne enote, v njej pa je nameščenih približno 350 pripadnikov ameriške vojske.
Lokacija oporišča ponuja ameriškim silam možnost infiltracije in neopaznega odhoda iz Sirije. Blizu nje, 20 kilometrov stran v al-Tanfu, se nahaja še eno oporišče, ki vodi v Irak in nazadnje v Mosul, nekoč pomembno oporišče skupine Islamska država. Sta pa to le dva od mnogih oporišč, v katerih deluje ameriško vojaško osebje. V zadnjih mesecih so te baze, poleg Tower 22 in letalske baze al Asad v zahodnem Iraku, večkrat napadle razne milice, ki naj bi jih izuril, financiral in opremil Iran, navaja BBC.
Ameriške enote sicer že dolgo uporabljajo Jordanijo, ki meji na Irak, Izrael, palestinsko ozemlje na Zahodnem bregu, Savdsko Arabijo in Sirijo, kot oporišče. Po državi je nameščenih okoli 3000 ameriških vojakov. Vendar pa tudi ameriška prisotnost v Jordaniji ni več tako dobrodošla. Od začetka izraelske vojne proti Hamasu na območju Gaze so prebivalci organizirali več množičnih protestov zaradi vse več civilnih žrtev. Poleg tega pa naj bi bilo tudi vsaj tri milijone prebivalcev Jordanije Palestincev.
Odgovornost za napad na postojanko Tower 22 je prevzela skupina Islamski odpor v Iraku. Navedli so, da so ciljali tri ameriška oporišča v Siriji in Jordaniji – Shaddadi, Rukban in Tanf ter izraelski naftni objekt v Sredozemlju. Skupina se je pojavila pred kratkim, konec leta 2023, po začetku izraelskega bombardiranja Gaze kot odgovor na Hamasov napad na Izrael 7. oktobra. Sestavljena je iz več z Iranom povezanih šiitskih milic, ki delujejo v Iraku, kot so Kataib Hezbolah, Nujaba in Kataib Sayyid al-Shuhada.
KOMENTARJI (174)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.